آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۷
سیاسی
۲

اخبار

دعوت رسمی از آیت الله رئیسی برای حضور در اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر

وزیر خارجه ترکمنستان به طور رسمی بر دعوت رئیس جمهور کشورش از رئیس جمهوری اسلامی ایران برای حضور در اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر در عشق آباد تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با «رشید مردوف» وزیر امور خارجه ترکمنستان در مورد اجرایی کردن توافقات دوجانبه و برخی موضوعات منطقه ای بویژه اجلاس آتی سران کشورهای حاشیه دریای خزر در عشق آباد گفت وگو و تبادل نظر کرد.  

وی در این گفت وگو ضمن اشاره به دیدار اخیر روسای جمهور دو کشور در تهران، این بازدید را نقطه عطفی در مناسبات دو کشور خواند که تاثیر بسزایی در توسعه روابط دوستانه میان دو همسایه دارد. امیرعبداللهیان همچنین حمایت جمهوری اسلامی ایران از میزبانی عشق آباد جهت برگزاری اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر را اعلام کرد.

دیپلماسی پارلمانی با هدف ارتقای روابط تجاری

زلاتکو حسن بگوویچ، رئیس گروه دوستی پارلمانی کرواسی و ایران، صبح دیروز با حضور در بهارستان با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد. قالیباف در این دیدار پس از ابراز امیدواری از اینکه این سفر در گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی موثر باشد، گفت: در شرایطی که تحریم های ظالمانه و غیرقانونی علیه ایران اعمال می شود، مهم است که کدام کشورها در شرایط سخت کنار یکدیگر می ایستند.  

وی با تاکید بر ایجاد مسیری پایدار و ماندگار برای ارتباطات دو کشور گفت: بهترین مسیر را برای ارتباطات پایدار، دولت ها و پارلمان ها تعیین می کنند و در این زمینه ارتقای روابط گروه های دوستی پارلمانی ضرورت دارد. رئیس قوه مقننه با تاکید بر ضرورت تسهیل روابط میان تجار و فراهم کردن ارتباط بخش خصوصی میان دو کشور، اظهارکرد: اطمینان داریم برقراری این مناسبات می تواند ظرف یک سال، روابط اقتصادی دو کشور را چندین برابر افزایش دهد.

به همت بنیاد هابیلیان و برای نخستین بار : آمار شهدای ترور سال «1360»  منتشر شد

برای نخستین بار در کشور، آمار و اطلاعات 1969 شهید جنایات گروهک های تروریستی منافقین، کومله، رزگاری، دموکرات، پیکار، چریک های فدایی خلق (اقلیت) و اتحادیه کمونیست های ایران در سال 1360 توسط بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور) منتشر شد.

به گزارش ایرنا، ترورهای هدفمند و برنامه ریزی شده، اقدامات تروریستی مسلحانه کور، بمبگذاری ها، ربایش و شکنجه، مین گذاری و تله گذاری، تظاهرات مسلحانه و از این دست اقدامات خائنانه تنها بخشی از وقایعی است که به دست گروهک های متعدد تروریستی علیه مردم ایران در سنین و جنسیت های مختلف و از اقشار و صنوف متفاوت و متکثر انجام شده است.

ناگفته مادورو از سفر سردار سلیمانی به ونزوئلا

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا که به تازگی در تهران با مقام معظم رهبری و رئیس جمهور دیدار داشت در گفت و گویی با پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای درباره نقش شهید سردار سلیمانی و نیروی قدس در تحکیم روابط ایران و ونزوئلا با اشاره به سفر سردار سلیمانی به ونزوئلا یادآور شد: من در ماه مارس و آوریل 2019 از نزدیک با سردار سلیمانی آشنا شدم؛ زمانی که او به ونزوئلا آمد ما از حملات سایبری علیه تاسیسات برق رنج می بردیم؛ حملاتی که از داخل خاک ایالات متحده امریکا انجام می شد. من واقعا نمی دانستم که او چقدر عالی است، اما صحبتی که با او داشتم بسیار دلنشین بود.

گفت وگویی بود که در آن همه موضوعات را مرور کردیم و بلافاصله او پیشنهاد کمک توسط کارشناسان ایرانی را داد. دو یا سه روز بعد از این پیشنهاد، کارشناسان ایرانی برای تعمیر خدمات و تاسیسات برق به ونزوئلا آمدند.

فرمانده هوانیروز ارتش:هیچ بالگردی به دلیل نبود قطعه زمینگیر نمی شود

فرمانده هوانیروز ارتش با اشاره به اقدامات یگان هواپیمایی نیروی زمینی ارتش در حوزه ساخت قطعات و ارتقای سامانه های بالگردی گفت: ساختار و ساختمان مهندسی بالگردها در سطح دنیا با کمی تغییرات شبیه به هم است؛ از این رو ما توانستیم با بهره گیری از تجارب ارزشمند دوران دفاع مقدس در سخت ترین شرایط تحریمی، راهبرد تولید قطعات بالگردی را ادامه دهیم تا جایی که امروز قادر به تولید بالگرد و تقویت موتور بالگردها هستیم و صفر تا صد تعمیرات و قطعات را با همکاری شرکت های دانش بنیان در داخل کشور انجام می دهیم و عملکرد مناسب ارتش، هوانیروز و صنایع دفاعی کشور در حوزه دانش بنیان، تمام نیاز های بالگردی ما را تامین کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، امیر سرتیپ قربانی با بیان اینکه دیگر هیچ بالگردی به دلیل نبود قطعه زمینگیر نمی شود، افزود: ما دیگر با بحران قطعات بالگردی مواجه نیستیم و خودمان قادر به ساخت هر نوع قطعه مورد نیاز هستیم و هر بالگردی که ساعت پروازی اش به اتمام برسد، برای پروسه بازآماد وارد چرخه تعمیر و نگهداری و پس از طی دوره های تعمیراتی، دوباره وارد خط پروازی می شود.

کاظمی قمی: ایران بیشترین بار پناهندگان را بر دوش می کشد

نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان به مناسبت روز جهانی پناهنده گفت: ایران بر اساس معیارهای اسلامی، انسانی و با حفظ مصالح و در بین کشورهای منطقه بیشترین بار پناهندگان را بر دوش می کشد.

به گزارش ایرنا، حسن کاظمی قمی در توئیتی نوشت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس معیارهای اسلامی، انسانی و با حفظ مصالح و در بین کشورهای منطقه بیشترین بار پناهندگان را بر دوش می کشد. عملکرد مدعیان حقوق بشر در میزان پذیرش پناهندگان افغانستانی، سوری و عراقی و برتر دانستن پناهندگان اوکراینی خلاف ادعای آنهاست.

وی ادامه داد: ایران بدون حمایت سازمان های مدعی بین الملل، در بحران اخیر افغانستان صدها هزار پناهجوی جدید را در خود جای داده و اکنون میلیون ها پناهنده را تحت پوشش خدمات خود قرار داده است.