آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۴۳۰۸
جامعه
۸

رفع موانع قانونی جمع آوری معتادان متجاهر بالای 65 و زیر 18 سال

شرق: معاون سیاسی-اجتماعی استانداری تهران با بیان رفع موانع قانونی جمع آوری معتادان متجاهر بالای 65 سال و زیر 18 سال گفت: با اضافه شدن ظرفیت سه هزار نفری جمع آوری معتادان متجاهر ظرف دو ماه آینده در استان تهران، مجموع ظرفیت حوزه جمع آوری معتادان متجاهر به 17 هزار نفر می رسد. جوهری در پایان جلسه قرارگاه اجتماعی استان تهران در جمع خبرنگاران گفت: بیش از شش ماه است با دستور استاندار تهران قرارگاه اجتماعی شکل گرفته و جلسات مکرری با موضوعات مختلف و بررسی اقدامات در حوزه اولویت بندی رسیدگی به معضلات اجتماعی انجام شده است. 

موضوع کودکان کار و معتادان متجاهر از جمله مواردی بوده که در سطح استان تهران اقدامات خوبی از سوی دستگاه های مختلف انجام شده است؛ البته برخی موانع قانونی نیز بر سر انجام این اقدامات وجود داشت که رفع شده است که از آنها می توان به جمع آوری معتادان متجاهر بالای 65 سال و معتادان متجاهر زیر 18 سال اشاره کرد.

معاون سیاسی -اجتماعی استانداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به افزایش ظرفیت جمع آوری معتادان متجاهر در سطح استان تهران گفت: سه هزار نفر ظرفیت در دو ماه آینده در استان تهران ایجاد خواهد شد و پیش تر نیز چهار هزار نفر به ظرفیت جمع آوری معتادان متجاهر افزوده شده بود که به این ترتیب ظرف دو ماه آینده ظرفیت جمع آوری معتادان متجاهر در استان تهران به حدود 17 هزار نفر می رسد. در حوزه کودکان کار ورود بسیار موثری داشتیم؛ به شکلی که در جلسه امروز قرار شد دبیرخانه مسئولیت اجتماعی شکل بگیرد تا از ظرفیت گروه های مردمی، اصناف، کارخانه ها و گروه های جهادی در حوزه مسئولیت اجتماعی بهره بگیریم و گام های موثری در حوزه کودکان کار برداریم.

جوهری تاکید کرد: در حال حاضر ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در استان تهران 14 هزار نفر است که این ظرفیت شش ماه پیش حدود 10 هزار نفر بود. در این شش ماه، چهار هزار نفر افزایش پیدا کرد و در دو ماه آینده سه هزار نفر دیگر افزایش می یابد و در مجموع به 17 هزار نفر می رسد. امیدواریم با همدلی و هم افزایی که میان دستگاه های مرتبط ایجاد شده است، در آینده نزدیک به پیش بینی ظرفیت 25 هزار نفری برسیم.

او درخصوص موضوع اتباع خارجی در حوزه کودکان کار نیز گفت: تصمیمات بسیار خوبی گرفته شده، اما در حوزه معتادان اتباع، جمع آوری آنها در حال انجام است که یک ماه سم زدایی برای آنها انجام می شود و پس از آن مسئولیت طرد آنها با اداره کل امور اتباع خواهد بود. مسئولیت کودکان کار با بهزیستی است، اما 16 دستگاه دیگر در این حوزه با بهزیستی همکاری می کنند و تکالیف و وظایفی بر عهده دارند که در جلسات قرارگاه اجتماعی مسئولیت دستگاه های مختلف مورد بررسی قرار گرفت تا هر یک در حوزه کودکان کار در بخش های جذب، آموزش و نگهداری، مسئولیت های خود را به خوبی ایفا کنند. بدون تردید در این حوزه باید اقدامی جهادی شکل بگیرد تا موضوع کودکان کار و خیابان در تهران حل وفصل شود.