آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۰
نفت و پتروشیمی
۱۴

خبر

رقابت نفتی ایران، روسیه، ونزوئلا و برزیل در بازار چین

شانا : صادرات نفت روسیه به چین در ماه مه نسبت به مدت مشابه پارسال (مه 2021)، 55درصد افزایش یافت و با کنار زدن عربستان سعودی، بزرگ ترین صادرکننده به چین شد. اداره کل گمرک چین اعلام کرد واردات نفت از روسیه شامل واردات از طریق خط لوله سیبری شرقی اقیانوس آرام و واردات دریابرد از بنادر اروپایی و خاور دور روسیه، مجموعا به حدود 42/ 8میلیون تن رسید. به گزارش خبرگزاری رویترز، این رقم معادل 98/ 1میلیون بشکه نفت در روز بود و حدود یک چهارم در مقایسه با 59/ 1میلیون بشکه در روز در آوریل رشد داشت.

شرکت های دولتی چین از جمله غول نفتی سینوپک و ژنهوآ اویل، تحت تاثیر تخفیف های چشمگیری که مسکو پس از تحریم خودخواسته مشتریان غربی در واکنش به جنگ در اوکراین عرضه کرد، خرید نفت روسیه را افزایش داده اند. عربستان سعودی دومین صادرکننده بزرگ نفت به چین شناخته شد و حجم صادراتش در ماه مه 9درصد بر مبنای سالانه رشد کرد و به 82/ 7میلیون تن معادل 84/ 1میلیون بشکه در روز رسید که کمتر از 17/ 2میلیون بشکه در روز در آوریل بود. روسیه پس از 19 ماه، به جایگاه بزرگ ترین صادرکننده نفت به چین برگشت. آمار گمرکی چین همچنین نشان داد با وجود تحریم های آمریکا علیه ایران، چین به خرید نفت ایران ادامه داده است که معادل 7درصد از کل واردات نفت به چین را تشکیل می دهد. مجموع واردات نفت به چین در ماه مه، حدود 12درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد کرد و به 8/ 10میلیون بشکه در روز رسید. واردات نفت چین از ونزوئلا صفر اعلام شد. شرکت های نفتی دولتی از اواخر سال 2019 به دلیل واهمه از نقض تحریم های ثانویه آمریکا، از خرید نفت این کشور آمریکای جنوبی خودداری کرده اند. واردات نفت از مالزی که در دو سال گذشته نقطه انتقال نفت از ایران و ونزوئلا بوده است، به 2/ 2میلیون تن بالغ شد که تغییری در مقایسه با آوریل نداشت، اما بیش از دو برابر نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش نشان داد. بر اساس گزارش رویترز، واردات نفت از برزیل و غرب آفریقا که با رقابت ارزان تر نفت ایران و روسیه روبه رو شده است، 19درصد در مقایسه با ماه مه سال 2021 کاهش یافت و به 2/ 2میلیون تن رسید.

افزایش خرید نفت روسی توسط پالایشگران اروپا

ایسنا : پالایشگاه های اروپایی هفته گذشته میزان زیادی نفت روسیه را خریداری کردند. آمارهای رصدشده توسط بلومبرگ نشان داد پالایشگاه های اروپا هفته گذشته 84/ 1میلیون بشکه در روز نفت روسیه را خریداری کردند که سومین افزایش میزان خرید نفت روسیه از سوی این پالایشگاه ها در چند هفته گذشته بوده است.

جریان نفت از روسیه به اروپا شامل ترکیه، اکنون به بالاترین میزان در حدود دو ماه گذشته رسیده است. این افزایش خرید مربوط به شرکت لیتاسکو (بازوی بازرگانی لوک اویل) و ترکیه بوده است. لوک اویل سه پالایشگاه در اروپا (ایتالیا، رومانی و بلغارستان) دارد و این پالایشگاه ها همچنان خرید نفت روسیه را افزایش می دهند. تحلیل بلومبرگ نشان داد اگر چه سایر نقاط اروپا ممکن است واردات نفت از روسیه را افزایش نداده باشند اما کاهش خرید، قطعا آهسته شده است. اتحادیه اروپا موافقت کرده است 90درصد واردات نفت از روسیه را تا پایان سال 2022 متوقف کند؛ اما جدی ترین ضربه این بلوک به روسیه از طریق هدف گرفتن درآمدهای نفتی، در قالب ممنوعیت بیمه بوده است. تحت این ممنوعیت که انگلیس هم از آن حمایت کرده است، شرکت های اتحادیه اروپا اجازه نخواهند داشت حمل دریایی نفت خام روسیه به کشورهای دیگر خارج از این بلوک را بیمه یا فاینانس کنند. به گفته تحلیلگران، این اقدام، توانایی روسیه برای صادرات نفت به سراسر جهان را فلج خواهد کرد. با این حال روسیه اعلام کرده است بیمه دولتی تحت توافقنامه تجاری با کشورهای دیگر فراهم و خود را از هرگونه ممنوعیتی که اتحادیه اروپا و انگلیس اعمال می کنند، منفک خواهد کرد. با این حال اکثر بنادر جهان به نفتکش ها اجازه ورود نمی دهند مگر اینکه پوشش بیمه کامل داشته باشند.

تداوم گازرسانی حداکثری به نیروگاه های کشور

شانا : مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران از گازرسانی حداکثری به نیروگاه های کشور خبر داد و اعلام کرد که روزانه حدود 280میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه ها تزریق می شود. محمدرضا جولایی در این باره اظهار کرد: وضع گازرسانی به نیروگاه ها مطلوب است، به طوری که در 24 ساعت گذشته از 300میلیون مترمکعب مصرف سوخت از سوی نیروگاه ها، حدود 282میلیون مترمکعب گاز طبیعی تزریق و مابقی از طریق سوخت مایع تامین شد که البته این مقدار مصرف سوخت مایع به دلیل متصل نبودن بعضی نیروگاه ها به شبکه گاز کشور است. وی افزود: اگر اتفاق پیش بینی نشده ای نیفتد و تولید گاز طبیعی در کشور طبق برنامه باشد، گازرسانی حداکثری به نیروگاه ها تداوم دارد. مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: اکنون همه مقدار گاز تولیدشده در کشور (حدود 700میلیون مترمکعب در روز) مصرف می شود که سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده حدودا روزانه 200میلیون مترمکعب و صنایع عمده 145میلیون مترمکعب در روز است و محدودیتی در گازرسانی به صنایع نیز وجود ندارد.

تلاش آمریکا برای اعمال سقف قیمتی بر نفت روسیه

ایسنا : آمریکا سرگرم مذاکره با کانادا و هم پیمانان دیگرش برای محدود کردن درآمد انرژی مسکو از طریق اعمال سقف قیمت روی نفت روسیه است. جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا در تورنتو گفت: ما سرگرم مذاکره درباره سقف قیمت یا استثنای قیمت هستیم که محدودیت های انرژی اعمال شده از سوی اروپا، آمریکا، انگلیس و کشورهای دیگر علیه روسیه را تقویت و تحکیم خواهد کرد و قیمت نفت روسیه و درآمدهای پوتین را کمتر می کند. کریستیا فریلند، وزیر دارایی کانادا که یلن را همراهی می کرد، گفت: ما تصور می کنیم استثنای قیمت، راه مهمی برای جلوگیری از رسیدن پیامدهای قیمت های بالا به کشورهای کم درآمد و در حال توسعه است که با هزینه های بالای مواد غذایی و انرژی دست و پنجه نرم می کنند. یلن گفت: استثنای قیمت، راه موثری است که از طریق مکانیزمی برای محدود کردن یا ممنوعیت بیمه یا فاینانس برای محموله های نفت روسیه بالاتر از یک سقف قیمت مشخص، می توان به آن دست پیدا کرد. یلن در پاسخ به این سوال که آیا جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در نشست سران گروه هفت که هفته آینده در آلمان برگزار می شود، قصد دارد به توافق درباره طرح سقف قیمت دست پیدا کند، گفت: ما بسیار فعال هستیم و فعالانه روی این موضوع با شرکای خود کار می کنیم.