آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۴
فرهنگ و مقاومت
۷

حکایت جانباز 70 درصد یزدی؛ محمدرضا چوپان مدرسه ای که برای دفاع مقدس تعطیل شد

وقتی عشق به جهاد به جانبازی در نوجوانی منجر می شود

گفتگو: سید محمد مشکوه الممالک
درس و مدرسه را رها کردند تا در کلاس دیگری ثبت نام کنند. کلاسی که برای آموختن در آن بهای سنگینی پرداخت کردند؛ بهایی به سنگینی و ارزشمندی جانشان. جان دادند تا درس ها بیاموزند و بیاموزانند. درس ایثار، شهامت، بزرگی و مردانگی. نوجوانانی که در این کلاس دکترای مردانگی گرفتند و مدال پرافتخار جانبازی را بر گردن آویختند امروز معلمانی هستند که باید پای درسشان نشست. باید اسرار مدرسه عشق را از آنها شنید. محمدرضا چوپان یکی از این معلمان است. کسی که به جای رفتن به دبیرستان، پا در جبهه گذاشت و بهای این انتخاب 70 درصد جانبازی بود و پاهایی که دیگر رمق حرکت نداشتند. به رسم ادب پای صحبت این معلم گرانقدر نشستیم تا از آن روزها برایمان بگوید.
لطفا خودتان را معرفی کنید؟

محمدرضا چوپان، جانباز 70 درصد از روستای شهیدپرور رکن آباد میبد یزد، متولد 1350 و دارای لیسانس حسابداری هستم. سال دوم دبیرستان بودم که به جبهه رفتم و بعد از جنگ ادامه تحصیل دادم. بعد از عملیات کربلای پنج در دوم اردیبهشت سال 1366 جانباز شدم. 

چگونه از جنگ با خبر شدید؟ 

ما از طریق مدرسه با جنگ آشنا شدیم. اطلاعات جنگ و جبهه در آن زمان زیاد بود و ما این اطلاعات را از طریق پایگاه ها و ستادهای کمک های مردمی به دست می آوردیم. 

چگونه گذرتان به جبهه افتاد؟ 

ما در خانه چهار فرزند بودیم و من فرزند چهارم خانواده بودم. مادر نداشتم و خانواده با رفتن من به جبهه مخالفت می کردند و می گفتند سن و سالت کم است؛ وقتی به سن تکلیف رسیدی می توانی به جبهه بروی. چند بار می خواستم به جبهه بروم که خانواده اجازه ندادند. یک پسر خاله داشتم که برادر بزرگ تر او در جبهه بود؛ به همین دلیل هر زمان می خواست به جبهه برود خانواده اجازه نمی دادند و می گفتند برادرت که از جبهه برگشت، آن موقع تو می توانی بروی. اما متاسفانه در ماه رمضان همان سال پسرخاله من تصادف کرد و از دنیا رفت. خانواده بسیار ناراحت بودند که چرا به او اجازه رفتن به جبهه ندادند. بنابراین خانواده من هم آرام تر شدند و من بعد از آن وارد دوره آموزشی شدم. آن زمان من 15 ساله بودم. ورود به آموزشی هم جریانی دارد. نیروهایی که کار گزینش و نام نویسی را انجام می دادند از هم محلی های من بودند و من را ثبت نام نمی کردند. یک روز یکی از نیروهای میبدی برای نام نویسی آمده بود، در آن روز من موفق به نام نویسی شدم. یکی از شروط ثبت نام قد150 تا 160 بود. قسمتی از دیوار اتاق را درجه بندی کرده بودند و هر کدام از داوطلبان آنجا می ایستادند تا اگر قدشان به حدنصاب رسید ثبت نام کنند. به همین دلیل من یک آجر زیر پایم گذاشتم که قدم بزرگ تر به نظر بیاید. با این ترفند توانستم وارد مرحله آموزشی شوم. پس از طی کردن دوره آموزشی، در نوروز سال 1366 به منطقه عملیاتی و تیپ الغدیر یزد رفتم.

لطفا جریان مجروح شدنتان را تعریف کنید.

 20 روز در تیپ بودم ولی اجازه نمی دادند به خط بروم. بعد از آن عضو گردان الحدید شدم. گردان الحدید ما را به مدت 20 روز به منطقه ای به نام جنگل می برد و آموزش های ویژه ارائه می کرد. این گردان آموزش می داد که چگونه وقتی نیروهای عراقی حمله می کنند، ما در پاتک آماده باشیم تا نیروهای زخمی و شهید را به عقب ببریم. همچنین آموزش اسلحه های سنگین و نیمه سنگین را می دیدیم. بعد از طی کردن دوره آموزشی، ما را به کنار کانال ماهی که خط نعلی شکلی بود، فرستادند. این منطقه 40 متر با عراق فاصله داشت، البته در قوس نعلی شکل 200 تا 250 متر فاصله وجود داشت. فاصله ما تا نیروهای عراقی یک کانال وجود داشت که عراقی ها آن را پر از آب کرده بودند. آنها روی کانال نفوذ داشتند. شب ها به آن برق وصل می کردند که نیروها نتوانند وارد کانال شوند. ما روزها همدیگر را می دیدیم، اما تبادل آتش صورت نمی گرفت. مگر اینکه از طرف یکی از طرفین پاتکی انجام می شد. ما آموزش سلاح های نیمه سنگین و سنگین دیده بودیم. کار اسلحه پلامین مانند نارنجک دستی بود، منتها با اسلحه شلیک می شد و دو زمانه بود. یعنی مثلا به دیوار برخورد می کرد و در دیوار منفجر می شد. 

عراق از سه طرف به خط ما اشراف داشت؛ لذا ما شب ها نیرو می آوردیم. اطلاعات منطقه ما دست عراق بود چرا که این خط مال آنها بود و ما بعدا از آنها گرفته بودیم. بنابراین می دانست عمق سنگرها چقدر است و محافظ سنگرها از گونی و یا سیمان است. 

یک شب با ماشین به خط می رفتیم که دشمن ما را دید و خمپاره زد که دو تا از بچه ها مجروح شدند. در خط آن قدر استرس و فشار زیاد بود که نیروها را بعد از 10 روز به پشت جبهه می آوردند که باز سازی روحی شوند و دوباره به خط بر گردند. 

مهمات اسلحه های سنگین کم و بیش وجود داشت؛ اما مهمات و اسلحه های سبک چون کلاش کم بود. روزها در سنگرها و خاک ها به دنبال فشنگ می گشتیم تا به فرماندهان تحویل دهیم. در حفاظت، وقتی که فشنگ به ما می دادند سرشماری می شد و می گفتند مثلا سه تا نارنجک و 15 تیر به شما تحویل داده شده است. در زمان تحویل تیر می گفتند که بی مورد تیراندازی نکنید. نیروها شب ها منورهای عراق را می زدند که فرماندهان می گفتند تیر کم است منو رها را نزنید. تیر هم که پیدا می کردیم کم تحویل می دادیم مثلا ده تیر پیدا می کردیم 5 تیر را تحویل می دادیم و با تیرهایی که داشتیم برای حفاظت از خودمان منورهای دشمن را می زدیم. یک سنگر به من و چند تن دیگر از دوستان دادند. کنار سنگر ما یک اسلحه پلامین بود. روز اول خط آرام بود. ما به سنگر های عراقی دید کامل داشتیم. بدون اجازه از فرماندهی با اسلحه پلامین سنگرهای عراقی را مورد حمله قرار دادیم. عراقی ها هم به شدت خط ما را مورد حمله قرار دادند، چنان که از شدت گرد و غبار و انفجارها روز روشن به شب تاریک تبدیل شده بود. فرمانده به سمت ما چند نفر آمد و گفت چرا بدون اطلاع من این کار را انجام دادید. از وقتی که به سمت سنگرهای عراقی تیراندازی کردیم فرماندهان سفارش کرده بودند که مراقب ما چند نفر باشند که از ما خطایی سر نزند. چند روز مراقب ما بودند. آن طرف کانال ماهی یک تانک بود که تک تیراندازهای آنها از روی تانک به سمت نیروهای ما تیراندازی می کردند. عراق دو سه روز یک بار آن را جابه جا می کرد. به فرماندهان گفتیم اجازه بدهد این تانک را بزنیم. ابتدا اجازه ندادند؛ اما پس از اصرار ما این اجازه صادر شد. فرمانده ها گفتند از سنگر ها خارج نشوید؛ چون عراق خط را به خمپاره 60 می بست، فاصله هم نزدیک بود و آسیب زیادی به ما وارد می شد. ما مهمات نداشتیم که پاسخ مناسب بدهیم. 10 دقیقه یک بار پنج خمپاره 60 به خط ما می زدند و به سنگر ها برخورد می کرد. ما آماده حمله به سمت تانک شدیم، یک نفر از بچه ها هم گرا می داد. به سمت تانک شلیک کردیم. اولین گلوله به کلاهک تانک برخورد کرد و تانک منفجر شد. عراق پس از آن خط ما را مورد حمله قرار داد. می خواستم با یکی از نیروها وارد سنگر شوم. سنگرها مانند ال بودند. یعنی ابتدا باید به سمت جلو حرکت می کردیم و بعد می پیچید و سپس وارد سنگر می شدیم تا چنان که خمپاره پرتاب می شد ترکش وارد سنگر نشود. در این پیچ و خم ها خمپاره 60 به پشت سر ما برخورد کرد و من قطع نخاع شدم.

 زمانی که مجروح شدید چه حسی داشتید؟ 

من نمی دانستم قطع نخاع چگونه است. بعد از اینکه خمپاره به سمت ما شلیک شد و ترکش ها روی سرم ریخت، بدنم سوزش داشت و مانند این بود که برق 220 وات را از مغز تا کمر به من وصل کردند و پس از آن به سمت پایین از بدنم بیرون رفت. نباید ما را با آن شرایط تکان می دادند 40 یا 50 درصد بچه هایی که شهید شدند یا مجروحیت آنها شدت می گرفت، به خاطر این بود که آمبولانس نبود و آنها را با تویوتا می بردند. ساعت هشت و نیم شب که هوا تاریک شد من را سوار عقب یک تویوتا کردند و به بیمارستان فرستادند. سه ماه در بیمارستان بودم دکترها در حال مشورت با همدیگر بودند که چگونه این خبر را به من اطلاع بدهند که باید تا آخر عمر از ویلچر استفاده کنم. هیچ کدام از دکترها قبول نمی کردند که این مسئله را به بنده انتقال دهند و در نهایت یک دکتر آمد و گفت شما قطع نخاع هستید و باید تا آخر عمر از ویلچر استفاده کنید. یک ویلچر آوردند که آن قدر بزرگ بود که فقط سرم از آن بیرون بود. به دکتر گفتم می دانستم ویلچرنشین شده ام. دکتر گفت چگونه ممکن است بدانی، گفتم حسی به من می گفت که این اتفاق در نهایت برای من رخ می دهد.

به عنوان یک جانباز تعریف شما از هشت سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس چیست؟ 

طرز فکر افراد آن زمان با الان قابل قیاس نیست؛ هیچ کسی به فکر خودش نبود. 5 برادر از داماد خانواده ما به شهادت رسیده بودند. خواهر من تازه ازدواج کرده بود و رختخواب های جهیزیه خود را به جبهه فرستاد. هیچ کس به دنبال آینده نبود. هر کس از هر چه داشت مایه می گذاشت. از جان تا مال، هر آنچه را داشتند برای کمک به منطقه اهدا می کردند. آن زمان دروغ و حقه کم بود. فرمانده در عملیات ها پیشقدم بود. کسی نبود که بگوید شما به سمت جلو حرکت کنید، می گفت من می روم شما پشت سر من حرکت کنید.

دلتان برای حال و هوای جبهه تنگ می شود؟ 

جنگ خوب نیست؛ دلم برای موقعیت و حس و حالی که آن زمان وجود داشت، تنگ می شود. آرزو می کنم کاش آدم هایی مانند آدم های قدیم وجود داشتند. در جامعه کنونی همه می خواهند دیگران را پله ای برای ارتقاء خود قرار دهند؛ اما آن زمان این گونه نبود. نیروها در جبهه خود را روی مین می انداختند تا مسیر برای بقیه همرزمانش باز شود. 

از دوستان و همرزمانتان برای ما بگویید؟ 

 پس از اینکه مجروح شدم در بیمارستان بودم، دوستان مدرسه برای دیدن من آمده بودند. یکی از دوستان صمیمی ام گفت: می خواهم خداحافظی کنم و به منطقه بروم. گفتم: برادر شما شهید شده است، پدر و مادر پیری دارید، به جبهه نرو. گفت: من احساس وظیفه می کنم. اسلحه شما روی زمین افتاده و باید اسلحه شما را بردارم. اکثر افرادی که به جبهه می رفتند نخبه بودند. نمرات بسیاری از افرادی که من می شناختم در دبیرستان 18 تا 20 بود. پسرعمه خودم که شهید شد، کنکور داده بود و پزشکی قبول شد؛ اما شهید شد و به دانشگاه نرفت. یکی دیگر از دوستانم در جبهه برای کنکور آماده می شد. کسانی که به جبهه می رفتند از بیکاری و هوس لحظه ای نبود. آنها با احساس نیاز و وظیفه به جبهه می رفتند.

 الگوی شما در این عرصه چه کسی بوده است؟ 

الگوی ما ائمه بودند. حضرت امام حسین و ابوالفضل علیهماالسلام در زندگی ما تاثیر بسزایی داشتند؛ چرا که از جان خود گذشتند تا عدالت برقرار شود و زیر بار زور نروند.

آیا بعد از جانباز شدن آرزوی شهادت داشتید؟ 

ما برای شهادت نرفته بودیم؛ برای ادای تکلیف و نیاز مملکت به جبهه رفته بودیم. در این ادای تکلیف شهادت و جانبازی و اسارت هم بود.

چرا وقتی حرف از جنگ می شود نسل شما از معنویت جبهه می گویند؟ 

نمی توان معنویت جبهه ها را کتمان کرد. برخی از مردم الان نمی توانند باور کنند، جوان های آن زمان در جبهه خودشان را روی مین می انداختند که دیگر همرزمانشان بتوانند عبور کنند. در دنیای امروزی، این مسائل برای برخی قابل درک نیست.

شما شاهد آزادسازی خرمشهر بودید؟ 

آن زمان من به مدرسه می رفتم، سال دوم راهنمایی بودم.

فضای منطقه عملیاتی را برایمان ترسیم کنید چگونه می گذشت؟ 

فضای خوبی بود. وقتی می خواستیم به منطقه برویم مدیر مدرسه به کنار ایستگاه اعزام می آمد و می گفت: بعضی هایتان بمانید که من بتوانم کلاسم را تشکیل دهم. یا می گفت شما دو ماه پیش در جبهه بودی، بمان یک نفر دیگر برود. اما همه شوق اعزام به جبهه داشتند. مدرسه ما 60 یا 70 نفر شاگرد داشت که 40 نفر از آنها همیشه در جبهه بودند.

از رابطه تان با همسرتان بگویید؟ 

همین قدر کافی است که بگویم فداکاری زنان جانباز کمتر از شهادت نیست و آنها بیشتر از ما زجر می کشند. ما می رفتیم و نمی دانستیم که چه اتفاقی می افتد؛ اصلا جانباز و شهید می شویم یا نه؛ اما آنها این شرایط را می بینند و می پذیرند. 

افراد برای داشتن روحیه شهدا چه کار کنند؟ 

 حداقل باید هر ماه چند وصیت نامه، زندگی نامه و خاطرات شهدا را بخوانند. افرادی که به شهادت می رسیدند، از طرف خدا انتخاب می شدند. 8 نفر از محله های ما در یک محل در منطقه نشسته بودند، ترکش از بین این افراد به قلب یکی برخورد می کند، وقتی زندگی نامه این شهید را مطالعه می کنیم می بینیم به دیگران کمک می کرد و اهل نماز خواندن بود. او برای شهادت انتخاب شده بود. باید وصیت نامه، خاطرات و زندگی نامه شهدا در جامعه نمود پیدا کند. اینکه می گویند از شهادت و جنگ مطالب منتشر و پخش نشود، چرا که جامعه دچار افسردگی شده است درست نیست. صدا و سیما باید زندگی نامه شهدا را روایت و پخش کند. قطعا برای جوانان و خانواده ها تاثیرگذار است. افراد با دیدن این برنامه ها دچار تلنگر می شوند و به عنوان مثال دروغگویی و لهو و لعب را کمتر می کند.