آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۴۳۰۹
سیاست
۲

محسن رضایی: به قیام اقتصادی نیاز داریم

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا و اروپا از روی کم عقلی هنوز قدرت ایران را نپذیرفته اند، گفت: کنارگذاشتن ملت ایران در امنیت و پیشرفت جهانی غیرقابل جبران است لذا آنها راهی غیر از پذیرفتن این موضوع ندارند. محسن رضایی روز سه شنبه در همایش فرصت ها و چالش های خوزستان در تحقق شعار سال که در دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید مصطفی چمران و روز بسیج اساتید بیان کرد: امروز ما در جنگ اقتصادی و یک جهش اقتصادی قرار گرفته ایم و دانشگاه های ما می توانند نقش تاریخی در این رویداد داشته باشند. وی افزود: 200 تا 300 سال پیش ایران جایگاه اقتصادی بسیار برجسته ای در میان ملت ها داشت و از لحاظ جغرافیایی دو برابر جغرافیای امروز برخوردار بود اما تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، سمرقند، بخارا، هرات از ایران جدا شد و از تجارت عظیمی که در جاده ابریشم برقرار بود خبری نیست. رضایی با بیان اینکه تمام تلاش آنها بر این است که سنگ بعدی یعنی اقتصاد در ایران شکل نگیرد و تحریم اقتصادی یکی از این ابزارهاست گفت: هدفشان سرکوب اعتمادبه نفس ملت ایران بوده که فرمولی سوخته شده است. زمان قاجار و پهلوی بیش از آنکه نفت ما را بردند، اعتمادبه نفس و نوآوری را در این کشور کشتند اما متاسفانه پس از پیروزی انقلاب شاهد هستیم که دولت های به ظاهر دلسوز می گویند بدون آمریکا نمی توانیم کاری کنیم. معاون اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: اینکه می گویند ما نمی توانیم سر پای خود بایستیم بزرگ ترین خیانتی بود که در طول تاریخ به ملت ایران شد و شاید بیشتر از غارت نفت بود. کشتن نوآوری، خلاقیت، اعتمادبه نفس و ابتکار کلید انهدام ایران است اما به لطف خدا با همه جراحت هایی که بر بدن ایران ما وارد می شود، همچنان جوانان و اندیشمندان ما جلو می روند. وی با بیان اینکه امروز به شدت نیازمند کمک دانشگاه ها در اداره کشور هستیم افزود: همان طور که در انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی قیام کردیم، امروز به قیام اقتصادی نیاز داریم به همین دلیل معتقدم که از دل این همایش یک کمیته توسعه شکل بگیرد تا از مشورت این افراد در تهران استفاده کنیم؛ همچنین به استاندار خوزستان می گویم که در برنامه ریزی های اقتصادی از نظرات این کمیته استفاده شود.

رضایی گفت: کجای دنیا دولت ها می نشینند و مردم در جنگ شرکت می کنند؟ اگر مردم ما جنگ و انقلاب را می توانند مدیریت کنند، چطور نمی توانند اقتصاد را مدیریت کنند؟

وی افزود: مهم ترین وظیفه ما در دولت مردمی حضور در بین مردم و سفر به استان ها است. همراهی دولت با مردم مهم است اما مهم تر از آن همراه سازی مردم در یک جهش و قیام اقتصادی است. در استان خوزستان علاوه بر مشکلات فراوان، فرصت های متراکم زیادی هم وجود دارد. کشور ایران جزء استثنائات دنیاست زیرا علاوه بر تولید، از تجارت هم می تواند سود کند.