آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۰
بازرگانی
۵

خبر

جزئیات کارت نان منتشر شد

دنیای اقتصاد : معاون وزیر جهادکشاورزی ضمن تشریح جزئیات طرح هوشمندسازی نان در زمینه نهاده های معوقه تولیدکنندگان گفت که به زودی این نهاده ها تحویل داده خواهد شد. محمدقربانی در نشست خبری درخصوص جزئیات کارت نان گفت: اجرای طرح هوشمندسازی نان به صورت پایلوت در زنجان آغاز شد تا آسیب ها و خلاهایی که ممکن بود وجود داشته باشد احصا و مرتفع شود. همچنین مسوولان مربوطه نیز بتوانند زیرساخت های اطلاعاتی ایجاد کنند و با پیوست اجتماعی، توجیه نانوایی ها و بحث های فنی کار را پیش ببرند، زیرا این طرح نیازمند کارتخوان هوشمند است. به گزارش «ایسنا» معاون اقتصادی وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: فرآیند خرید نان مانند سابق است، یعنی خریدار کارت می کشد، تعداد قرص نان موردنیاز خود و پلاستیک را انتخاب و پرداخت از کارت بانکی انجام می شود. قربانی با بیان اینکه قیمت نان هیچ تغییری نخواهد داشت، گفت: این طرح در زنجان، قزوین، چهارمحال و بختیاری، فارس و تهران و چند شهر دیگر اجرایی شده است و پیش بینی می کنیم تا پایان تیر این طرح کل کشور را پوشش دهد.

وی تصریح کرد: در کل کشور برای این طرح به 83 هزار دستگاه کارتخوان نیاز است. بحث های مربوط به پشتیبانی از کارتخوان ها بسیار پر اهمیت است. این دستگاه ها نیز نوع خاصی هستند. عملا هم اتصال در برخی نانوایی شروع شده و در تهران نیز حدود 9 هزار کارتخوان به نانوایی ها داده شده است. قربانی در ادامه گفت: خرید نان از کارت بانکی انجام می شود که به کدملی متصل است. هیچ کارت دیگری صادر نمی شود. مقداری از هزینه نان از حساب خریدار کسر می شود و مابقی نیز از حساب سایه پرداخت و به حساب نانوایی ها واریز می شود.  معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه با این طرح یارانه ها مستقیم و هدفمند به دست مردم می رسد و آرد چند نرخی در بازار و نشت یارانه نخواهیم داشت، گفت: همچنین این طرح در جلوگیری از قاچاق و ضایعات نان اثر بسیار زیادی داشته و خروج آرد برای مصارف غیرانسانی به حداقل می رسد، همچنین کیفیت نان و رضایت مشتری نیز ارتقا می یابد.  وی افزود: هیچ محدودیتی در تعداد نان وجود ندارد و با کارت بانکی هر تعدادی که نیاز است می توان خریداری کرد. تا به این لحظه اکثر مشکلات این طرح رفع شده و در حال تعمیم به استان های دیگر است.  قربانی درخصوص تخلف برخی شرکت های تامین کننده نهاده دام و طیور و نظارت وزارت جهادکشاورزی درخصوص این تخلفات گفت: وزارت جهادکشاورزی وظیفه تامین امنیت غذایی کشور را بر عهده دارد و نمی تواند منتظر باشد تا واردکننده تصمیم بگیرد که آیا می خواهد نهاده خود را از کشتی تخلیه کند یا خیر. وزارت جهادکشاورزی خودش مستقیما وارد عمل می شود و اقدامات لازم را انجام می دهد.

وی ادامه داد: در چارچوب تامین امنیت غذایی مردم از همه ابزارها و ظرفیت های قانونی در این زمینه استفاده می کنیم. یکی از همین ابزارها شرکت مذکور است. بر اساس قانون می تواند در صورت لزوم وارد معاملات بازرگانی شود. ما نیز از این ظرفیت قانونی استفاده کردیم. این شرکت اقدام به تامین نهاده موردنیاز دام و طیور کرد. تعدادی از تولیدکنندگان دام و طیور از محموله های واردشده استفاده کردند و خریدهای بسیاری انجام شد.  معاون وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: این شرکت نهاده های دام و طیور را از شمال کشور به وسیله کشتی وارد می کرد اما شبکه حمل ونقلی آن سرعت لازم را نداشت، به همین منظور از مدیرعامل اتحادیه دامداران درخواست کردیم که بر فرآیند بارگیری و ارسال آن نظارت داشته باشد.

تمدید مدت زمان رفع تعهد ارزی سال های 98 تا 1400

دنیای اقتصاد : مهلت زمان قانونی صادرکنندگان برای ایفای تعهدات ارزی سال های 98 تا 1400 به مدت دو ماه تمدید شد. به گزارش کنفدراسیون صادرات ایران، مهلت زمان قانونی صادرکنندگانی که اقدام به انجام صادرات در فاصله سال های 1398 تا 1400 کرده و تاکنون موفق به بازگشت ارز صادراتی خود نشده اند، تا 31 مردادماه امسال تمدید شد. بر این اساس صادرکنندگان تا پایان مردادماه مهلت خواهند داشت تا با انجام مراحل قانونی و فرآیندهایی که کمیته اقدام ارزی پیش روی آنها قرار داده است، نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام کنند. پیش از این، مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان 1398 تا 1400 پایان خردادماه تعیین شده بود.

پاسخ گمرک به چالش های فعالان اقتصادی

نمایندگان بخش خصوصی در چهاردهمین گردهمایی کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران، در نشستی رودررو با علیرضا مقدسی، رئیس کل گمرک و با حضور معاونانش، مسائل و مشکلات خود را در ارتباط با این نهاد مهم عرصه تجارت خارجی کشور بازگو کردند و مسائل مختلفی از قبیل عدم دسترسی به اطلاعات تجارت خارجی تا دشواری های ورود کالاهای حساس مانند مواداولیه تولید دارو، ورودموقت و همچنین قطعی سامانه های گمرک را به بحث و بررسی گذاشتند.

به گزارش اتاق تهران، در این جلسه، رئیس کل گمرک در پاسخ به مشکلات و دغدغه های مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی گفت: گمرک مجری مصوبات سایر دستگاه ها بوده و 27 دستگاه در امور تجاری کشور دخالت دارند.  علیرضا مقدسی با اشاره به ضرورت دسترسی اتاق به آمار و اطلاعات تجاری افزود: گمرک تا آنجا که اصل محرمانگی اجازه می دهد نسبت به انتشار اطلاعات اقدام کرده است، اما اتاق می تواند در مواردی که این اطلاعات منتشر نشده آن را از طریق مکاتبه درخواست کند. مقدسی سپس به مساله قطعی سیستم ها و سامانه ها اشاره کرد و گفت: این قطعی یک مساله فراگیر است اما گمرک در تلاش است که آن را برطرف کند و تا پایان سال اتفاقات خوبی در این حوزه رخ خواهد داد.  وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه قیمت گذاری پایه صادراتی، پاشنه آشیل گمرک ایران و همه گمرکات است، افزود: گمرک روسیه هم با این مشکل مواجه است. نهایتا آنها این پیشنهاد را مطرح کرده اند که موسساتی راه اندازی شود و آنها ارزش گذاری را انجام دهند و نظر آنان مورد پذیرش قرار گیرد. به نظر می رسد، این راهکار بتواند برای ما هم مساله را حل کند. مقدسی ادامه داد: گمرک به سامانه جامع تجارت متصل شده، اما در این زمینه نیازمند پایداری و استمرار است. به طور کلی مساله اتصال گمرک به سامانه جامع تجارت با تکالیفی که تعریف شده، تا پایان سال انجام خواهد گرفت.  رئیس کل گمرک سپس در واکنش به درخواست ایجاد مسیر آبی گمرکی برای تسهیل واردات قطعات که از سوی رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازان مطرح شد، گفت: ما درصدد برقراری چنین مسیری بودیم اما در نشستی با فعالان اقتصادی به آنها اعلام کردیم که شما می توانید کالا را از گمرک مستقیما به واحد تولیدی خود انتقال دهید اما گمرک هم برابر قانون باید بتواند دفاتر شما را مورد بررسی قرار دهد. بعد از آن به نظر رسید فعالان اقتصادی چندان از این طرح استقبال نکردند، با این حال ما در نظر داریم این طرح را به صورت پایلوت در مورد تعدادی از شرکت های داوطلب اجرا کنیم و در صورت موفقیت این طرح، نسبت به عمو می سازی آن اقدام می کنیم. مقدسی همچنین در ادامه از تلاش برای عدم تکرار آزمایش ها و صدور مجوز ها سخن گفت و افزود: اگرچه مساله کد تعرفه در حوزه سازمان توسعه تجارت است، اما ما هم حاضریم که کد تعرفه ها را برای اطلاع و دسترسی فعالان اقتصادی در سایت خود بارگذاری کنیم.  وی همچنین به امکان پذیری ارائه تسهیلات به دانش بنیان ها خبر داد و گفت: فعالان حوزه دانش بنیان برای ثبت نام در سایت فعالان اقتصادی مجاز نیازمند برخورداری از سطحی از مبادلات تجاری هستند که این شروط اصلاح می شود.