آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۸
ایران اقتصادی: صنعت و تجارت
۱۲

وزیر امور اقتصادی و دارایی: هیچ کس نمی تواند بدون رعایت سقف اجاره‎بها حکم تخلیه بگیرد

سخنگوی اقتصادی دولت درباره میزان اجاره بها و کنترل دولت بر آن گفت: متاسفانه وضعیت افزایش قیمت واحدها و اجاره بهای مسکن که در سال های پیش بود، باز هم تکرار شده است. سید احسان خاندوزی در نخستین نشست خبری خود به عنوان سخنگوی اقتصادی دولت، درباره علت این مساله توضیح داد: ما میراث دار شرایط گذشته هستیم که قرار بود اطلاعات مربوط به املاک و خانه ها در سامانه ای ثبت شود اما انجام نشد و به همین دلیل تعیین ضوابط و قواعد و نظارت دولت کمتر از حد مرسوم است. وی درعین حال خاطرنشان کرد که سامانه ملی املاک در حال آماده سازی است و بهره برداری از این سامانه خلا مذکور را برطرف می کند. خاندوزی ادامه داد: ما با وضع مالیات بر سوداگری بازار مسکن برخلاف دولت قبل موافقیم و با مجلس هم مذاکراتی در این زمینه داریم که این لایحه هرچه زودتر به صحن مجلس برود.وی اضافه کرد: البته باید یک بسته کوتاه مدت هم در این زمینه داشته باشیم که این امر در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا نهایی شد که ضمانت اجرای قانون سقف اجاره بها هم در این زمینه در نظر گرفته شود. خاندوزی گفت: ما حال مردم را در زمینه وضعیت مسکن درک می کنیم و برای بهبود وضعیت، پیگیری ویژه ای را در دولت با تاکید رئیس جمهور در دستور کار داریم. وی تاکید کرد: بدون رعایت سقف اجاره بها، هیچ مالکی نمی تواند حکم تخلیه مستاجر خود را بگیرد. حال مردم را در فشار مسکن درک می کنیم. رئیس جمهور از فشار بخش مسکن رضایت ندارند و این موضوع در دستور پیگیری ویژه دولت قرار دارد.

مهار تورم اولویت ستاد اقتصادی دولت است

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: مهار تورم همچنان از اولویت های ستاد اقتصادی دولت است و با تلاش دستگاه های اقتصادی دولت این اقدامات در حال انجام است. خاندوزی گفت: در مقدمه دو سر فصل را بیان می کنم نخست برنامه ستاد اقتصادی دولت مبنی بر تثبیت اقتصاد کلان و دوم تمهید مقدمات برای اعمال سیاست های اصلاحی در جهت توسعه است. در بخش اول تلاش ستاد اقتصادی دولت این بود که ثبات اقتصادی کلان را فراهم کند. ما با نرخ تورم حدود 59 درصدی روبه رو بودیم که این عدد امروز به 46 درصد کاهش یافت. وی افزود: در هزینه های تولید ما در شهریور 1400 با تورم حدود 80 درصد روبه رو بودیم که امروز به 51 درصد کاهش یافته است، هرچند این وضعیت مطلوب نیست و مهار تورم همچنان از اولویت های ستاد اقتصادی دولت قرار دارد.

با شفافیت های مالی، به سمت مالیات های هوشمند رفتیم

وی افزود: در حوزه مالیاتی شفافیت هایی شکل گرفت تا به سمت مالیات های هوشمند برویم و در اقدام بسیار جدی موفق شدیم معادل 50 در صد مودیان مالیاتی را در سال گذشته شناسایی کردیم.

با همراهی مجلس، کسری بودجه سابق را جبران کردیم

سخنگوی اقتصادی دولت یادآوری کرد: به دولت توصیه می شد که با دست باز اقدامات خود را انجام دهد اما تلاش ما این بود که صادقانه اقدامات را انجام دهیم و با وجود کسری بودجه این کارها را انجام دهیم. ما در گذشته از جیب مردم برمی داشتیم و قدرت خرید خانوارها کاهش می یافت اما با اصرار پای این کار ایستادم و مجلس را همراه خود کردیم تا کسری بودجه سابق جبران شود. خاندوزی گفت: گزارش رئیس کل بانک مرکزی این است که به جهت ترازنامه ها و سایر ابزارهای موجود سرعت حرکت موتورهای تولید رو به افزایش است. رویکرد دولت در زمینه واگذاری ها قابل توجه است تا با کمترین فساد مالی و اقتصادی اقدامات انجام شود. وی افزود: در حوزه سهام عدالت نیاز به اصلاح الگو وجود داشت تا امکان نقش آفرینی مردم فراهم شود و این موضوع در شورای عالی بورس به نتیجه رسید و تا پایان 1401 ان شاءالله شاهد تغییر الگو و رویکرد خواهیم بود.

دنبال قطع ارتباط تحریم ها با سفره مردم هستیم

وی تصریح کرد: دولت مصمم است و به آگاهی نخبگان و توده ملت ایران اعتماد دارد و پشتگرم است تا از اقتصاد آسیب پذیر و شکننده در برابر فشارهای خارجی عبور کنیم و سفره مردم دیگر تحت تاثیر نوسانات نباشد و تولیدکنندگان از موانع تولید سابق عبور کنند.

315 هزار نفر وام بدون ضامن گرفته اند

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: بر اساس گزارش بانک مرکزی حدود 315 هزار نفر توانستند تسهیلات دریافت کنند و تعداد بیش از این عدد هم در نوبت استفاده از این تسهیلات قرار دارند. خاندوزی تاکید کرد که در زمینه برخورد با تخلفات جدی هستیم و بسیاری از مدیران متخلف برکنار شدند اما نیازی به بیان رسانه ای آن وجود نداشت. سخنگوی اقتصادی دولت درباره منابع وصول شده از عراق و سرنوشت بدهی کره جنوبی به ایران عنوان کرد: در قانون بودجه 1400 حدود 200 هزار میلیارد تومان درآمد دولت به درآمدهای نفتی گره خورده بود.

درآمدهای نفتی پس از 90 روز وصول شد

خاندوزی افزود: میزان فروش بشکه و درآمدهای ریالی حاصل از آن در 1400 بیش از سال 99 و این میزان غیر از سایر درآمدها بود که این رقم نشان داد دولت به رغم تنگناها، با تکاپو و تلاش بیشتر توانست میزان فروش نفت خود را افزایش دهد. وی ادامه داد: اکنون درآمدهای حاصل از فروش نفت پس از 90 روز وصول می شود و بحمدالله منابعی هم وجود داشت که به دلیل تحریم ها وصول نمی شد اما این موانع تا حد خوبی مرتفع شده است. خاندوزی اظهار داشت اگرچه تولید و صادرات خوب است اما برای محقق شدن اهداف بودجه نیازمند توفیقات بیشتری هستیم و امیدواریم با توجه به حذف ارز ترجیحی در پایان سال همه تعهدات انجام شده باشد. سخنگوی اقتصادی دولت در خصوص برنامه دولت برای مدیریت رشد نقدینگی در سال جاری گفت: با توجه به افزایش سطح عمومی قیمت ها و با وجود افزایش نقدینگی 1400 نسبت به سال قبل افزایش پایه پولی را شاهد بودیم.

آماده سازی زیرساخت کالابرگ الکترونیکی تا پایان تیر ماه

خاندوزی درباره تصمیم نهایی برای بازتوزیع یارانه ها و زمان تکمیل زیرساخت های توزیع کالابرگ الکترونیکی هم گفت که ما در سیاست عادلانه کردن یارانه ها در دو ماه اول پرداخت نقدی، زمانی را لازم داشتیم که زیرساخت فنی را آماده و حکم قانون بودجه امسال را اجرا کنیم و در این میان مجلس از ما خواست تا کالابرگ الکترونیکی را برای کاهش فشار به مردم درنظر بگیریم که امیدواریم تا پایان تیر ماه زیرساخت های لازم به شکل 100 درصد آماده شود.وزیر امور اقتصادی ودارایی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره تامین منابع مالی دو ماه اخیر دولت و یارانه های 300 و 400 هزار تومانی گفت: در کنار بودجه عمومی امسال رقمی بیش از 600 هزار میلیارد تومان در قالب جداول تبصره 14 در نظر گرفته شده بود که بخشی از جداول این تبصره مربوط به هزینه های هدفمندی یارانه هاست. سخنگوی اقتصادی دولت درباره قیمت های متفاوت نان و نظارت ها نیز اظهار داشت: با توجه به جلسات ستاد تنظیم بازار، وزارت کشور مسئولیت نظارت بر آرد و نان را دارد و هر هفته اطلاعات این حوزه را به تفکیک استان ها ارائه می کنند. وی افزود: تا امروز گزارش هایی مانند طولانی شدن صف ها مطرح شده اما در مورد این حرکت یکپارچه نانوایی ها گزارشی داده نشده و اگر کسی اطلاعات دقیقی دارد، ارائه کند تا وزارت کشور با فوریت آن را پیگیری و نتیجه را اعلام کند. خاندوزی این را هم اضافه کرد که در قالب طرح هوشمندسازی یارانه آرد در پایان تیر ماه امکان نظارت برخط تمام واحدهای صنفی فراهم خواهد شد. سخنگوی اقتصادی دولت درباره فشار ناشی از اصلاح یارانه ها گفت: اصل این سیاست به معنای قطع رانت از واردات، مورد نظر اکثر اقتصاددانان بوده و سال های قبل هم دولت های سابق الزام اجرای آن را داشتند و دولت از جهت هدف گیری ها، عقب نشینی از این سیاست را به صلاح کشور نمی داند.

خاندوزی یادآور شد: دولت قبل در سه سال آخر فعالیتش این سیاست را اجرایی کرده بود و این یارانه صرف خرید تضمینی کشاورزان و مصرف کننده داخلی شده بود و متنعمین از فساد در تلاش برای کارشکنی از سوی دولت بودند.

ارائه لایحه برای شناسایی مشمولان سهام عدالت

وی در ادامه با بیان اینکه بررسی ها نشان داد برخی مستحق سهام عدالت بوده اند اما آن را دریافت نکرده اند، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال به دنبال احصای کامل گروه مستحق دریافت سهام عدالت هستیم و اکنون این فهرست در آستانه نهایی شدن است.

خاندوزی این را هم گفت که لایحه ای از سوی وزارت اقتصاد به کمیسیون اقتصادی دولت ارسال شده که قرار است بررسی شود تا کسانی که از دریافت سهام عدالت بازمانده اند، مشخص شوند و هم میزان سهامی که باید دریافت کنند تعیین شود.