آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۳
سیاسی
۲
گزارش

رهبر انقلاب با دست اندرکاران کنگره شهدای جامعه عشایری کشور دیدار کردند

برنامه دشمن برای «ایمان» و «امید» مردم

کمپین فشار حداکثری شکست خورده آن هم به اذعان خود سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و همین چند روز قبل رسانه آمریکایی سی ان ان به صراحت اعلام کرد گزینه های آمریکا علیه ایران تمام شده است؛ این یعنی بازی تهران - واشنگتن به نفع ایران در جریان است و مقاومت مثل همیشه جواب داده. در این فضای واقعی که دشمن دست خود را خالی می بیند و می داند که نمی تواند برگ جدیدی رو کند، به بازنمایی غیرواقعی از رویدادها می پردازد و یکی از تکنیک های این بازی روانی استراتژی بن بست نمایی است؛ یعنی نمایش بن بست در تصمیم های کشور بدون این که چنین امری واقعیت داشته باشد. از سوی دیگر، رهبر انقلاب که همیشه در سالگرد ارتحال امام(ره) مهم ترین چشم اندازهای سالانه کشور را تبیین می کنند، امسال هم به بحث جنگ روانی دشمن و اهمیت مقابله با آن ورود کردند و گفتند: «نگذارید کسانی این جور وانمود کنند که کشور به بن بست رسیده. الان در فضای مجازی کسانی کارشان همین است حالا آیا از روی غفلت می کنند یا پول می گیرند، من نمی دانم می خواهند وانمود کنند کشور به بن بست رسیده؛ نه، کشور به بن بست نمی رسد. زمان امام هم همین اتفاق افتاد. آن وقت هم کسانی در روزنامه هایشان نوشتند که کشور به بن بست رسیده، امام گفتند نه، شما به بن بست رسیدید؛ جمهوری اسلامی به بن بست نمی رسد. گفتند شما به بن بست رسیدید؛ واقعش هم همین است. نگذارید مردم را مایوس کنند.» بنابراین یکی از مهم ترین اقتضائات این جنگ هیبریدی القای بی آیند گی و بن بست است. یعنی در کنار فشار اقتصادی و معیشتی نشانه گرفتن افکار عمومی برای ناامیدی از آینده و ایجاد حس حقارت پنداری، برنامه همیشگی تحریریه های فارسی زبان ضدانقلاب است. دیروز هم در بیانات رهبر انقلاب در جمع کنگره بزرگداشت شهدای عشایر این موضوع مرور شده است و ایشان تاکید کرده که امروز تکیه بدخواهان ایران و اسلام به جنگ نرم است و به همین دلیل همه آحاد ملت ازجمله عشایر به امور و تولیدات فرهنگی نیاز دارند. در این میان اما کنش ها، مواضع و اظهارات برخی جریان های داخلی که هم افزا با تلاش های دشمن شده، نشان می دهد باز اندیشی برخی جریان ها در خصوص اقدامات خود نیز اقدامی ضروری است.

در همین راستا بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران کنگره ملی شهدای عشایر که 22خرداد 1401 برگزار شده بود، منتشر شد که ایشان در بیانات خود از برنامه های دشمن به منظور تضعیف ایمان و امید مردم خبر دادند. حضرت آیت ا...خامنه ای در این دیدار با اشاره به تعبیر امام بزرگوار از عشایر به عنوان ذخایر کشور، برگزاری این کنگره را فرصتی مناسب برای توجه و آشنایی مردم با عشایر دانستند و گفتند: امروز تکیه بدخواهان ایران و اسلام به جنگ نرم است؛ بنابراین همه آحاد ملت از جمله عشایر به امور و تولیدات فرهنگی نیاز دارند، البته در کار فرهنگی همچون تولید فیلم و کتاب باید بازخورد و تاثیر تولیدات مورد توجه و اندازه گیری قرار بگیرد. رهبر انقلاب با اشاره به ایستادگی عشایر در مقابل تلاش های پر شمار بیگانگان در طول دو سه قرن گذشته گفتند: هدف از این تلاش ها وادار کردن عشایر به خیانت به کشور و اقداماتی همچون تجزیه و جنگ داخلی بود که هرگز موفق نشدند، بنابراین عشایر ایران جزو وفادارترین قشرهای ملت هستند.

ایشان، فداکاری عشایر در دوران انقلاب و دفاع مقدس را جلوه دیگری از وفاداری آنان دانستند و خاطرنشان کردند: عامل اصلی وحدت، پیشرفت و از خودگذشتگی مردم از جمله عشایر، عامل «دین» بود که امام بزرگوار با استفاده از آن عنصر حیاتی، انقلاب را به پیروزی رساند و پس از انقلاب نیز مقابل انبوه پشتیبانی های قدرت های بیگانه و دولت های مرتجع از صدام به منظور از پا درآوردن انقلاب، موجب مصونیت و حفظ کشور شد.

حضرت آیت ا...خامنه ای شهیدان را مظهر زیبا و باشکوه ایمان دینی خواندند و با تاکید بر نقش منحصر به فرد انگیزه دینی در مجاهدت رزمندگان و همچنین صبر و آرامش خانواده های شهدا گفتند: البته بعضی ها که سر و کاری با دین ندارند به دنبال دست بردن در انگیزه های دینی شهدا و رزمندگان هستند اما نباید انگیزه های عزتمندانه شهدا را به چیزی کمتر از انگیزه دینی و کسب رضای خداوند فروکاست.

ایشان از مهم ترین ابعاد جنگ نرم را خاموش یا تضعیف کردن انگیزه های دینی در کشور خواندند و افزودند: امروز هر کاری در کشور علیه دین، سنت ها، مقدسات و شعائر دینی انجام می شود، متکی به یک انگیزه سیاسی و مورد استفاده دشمن است اگرچه ممکن است عامل انجام آن کار از این واقعیت غافل و ناآگاه باشد.

رهبر انقلاب، تضعیف ایمان دینی، تضعیف امید و خوشبینی به آینده کشور را از جمله مولفه های جنگ نرم علیه ملت دانستند و خاطرنشان کردند: القای بی آیندگی، بن بست و این که مسوولان اداره کشور را بلد نیستند، از جمله کارهای بدخواهان ایران است و امروز هر کس مردم را از آینده ناامید یا ایمان های مردم را تضعیف یا مردم را به تلاش ها و برنامه ریزی های مسوولان بی اعتقاد یا بدبین کند، چه بداند و چه نداند به سود دشمن کار می کند.

ایشان، درس مهم شهیدان را درس امید خواندند و خاطرنشان کردند: رزمندگان ما در شرایطی وارد میدان رزم شدند که بر اساس محاسبات عادی امیدی به پیروزی وجود نداشت اما بر اثر آن مجاهدت های امیدوارانه، جنگ با عزت جمهوری اسلامی و منکوب شدن متجاوزان خاتمه یافت و این یعنی در سخت ترین شرایط نیز باید به کمک الهی و همت خود امیدوار بود.

رهبر انقلاب همچنین با تقدیر از فعالیت ها و خدمات بسیج در بخش های عشایری، شناسایی و رفع مشکلات عشایر به ویژه برنامه ریزی و اقدام برای حل مسائل فرهنگی را وظیفه همه مسوولان ذی ربط خواندند.