آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۰
بازار پول و ارز
۱۲

85 درصد خودپرداز‏‏ها به سامانه صیاد متصل شدند

کارنامه 1401 وام های ازدواج

دنیای اقتصاد : براساس اعلام معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی، تاکنون 90درصد بانک های کشور که 85درصد خودپردازها را در اختیار دارند، توانسته اند خدمات چک را از طریق خودپردازهای خود به مردم ارائه کنند. در خبری دیگر، معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرده از ابتدای سال جاری تا 31خردادماه 1401 تعداد 190هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در مجموع بالغ بر 25هزار میلیارد تومان از سوی شبکه بانکی پرداخت شده است که از نظر مبلغی بیش از 71درصد و از نظر تعدادی 5/ 8درصد رشد داشته است.

به گزارش بانک مرکزی، آمنه نادعلی زاده، معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی درخصوص اتصال شبکه خودپرداز ها به سامانه صیاد گفت: بانک مرکزی در راستای تسهیل دسترسی عموم مردم به خدمات سامانه صیاد، علاوه بر تجهیز درگاه های بانکی شامل اینترنت بانک ها و همراه بانک ها، برنامک های موبایلی و همچنین زیرساخت های پیامکی، از بانک ها درخواست کرده که خودپرداز خود را مجهز به سامانه صیاد کنند و امکان عملیات ثبت چک، تایید چک، انتقال و استعلام چک هم از طریق درگاه های خودپرداز درکنار سایر درگاه های بانکی برای عموم فراهم شود. نادعلی زاده افزود: طبق بررسی های انجام شده حدود 75درصد از تراکنش های ثبت و تایید انتقال و استعلام چک از طریق درگاه های بانکی، همراه بانک ها و اینترنت بانک ها انجام می شود و میزان اقبال عمومی به این ابزارها بسیار بالاست.

20درصد از طریق برنامک های موبایلی صورت می گیرد و 10درصد تراکنش باقی مانده هم از طریق زیرساخت پیامکی، خودپرداز ها و شعب بانکی انجام می شود. وی افزود: با توجه به اینکه بانک مرکزی با هدف تسهیل و رفاه عمومی هموطنان درخواست داشته که خودپرداز ها هم مجهز به این خدمات شوند، برنامه زمان بندی را به بانک ها ارائه کرده و از بانک ها درخواست کرده بود که تا پایان خردادماه بتوانند تمام خودپرداز های خود را مجهز به خدمات این سامانه کنند و خوشبختانه تاکنون 90درصد بانک ها توانستند این خدمات را از طریق خودپرداز ها ارائه کنند و 85درصد از 61هزار خودپرداز فعال کشور این خدمات را به مشتریان ارائه می کنند.

بانک های باقی مانده شامل بانک توسعه تعاون، پست بانک و کار آفرین هستند که حدود 4هزار خودپرداز در اختیار دارند و در مراحل ابتدایی تست خود به سر می برند. بانک اقتصاد نوین و کشاورزی نیز مهم ترین کارهای مربوط به راه اندازی را انجام دادند و 80درصد اقدامات فنی انجام گرفته است و به نظر می رسد که این 2 بانک نیز به زودی خدمات خود را به مردم ارائه کنند. معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی تاکید کرد که بانک مرکزی تا اتصال خودپرداز تمامی بانک ها به این سامانه پیگیر این امر خواهد بود. از ابتدای سال جاری ثبت چک های جدید در سامانه صیاد اجباری شد. به طور کلی سامانه صیاد برای استعلام و ثبت چک های صیادی روی کار آمده است تا افراد صادرکننده چک با ثبت چک در این سامانه، به افرادی که دریافت کننده چک هستند، این امکان را بدهند که بتوانند از وضعیت خوش حسابی یا بدحسابی فرد صادرکننده چک مطلع شوند و با اطمینان خاطر چک صادرشده را دریافت کنند.

رشد 5/ 8درصدی تعداد وام های ازدواج در1401

به گزارش بانک مرکزی، معاون اداره اعتبارات این بانک با اشاره به مفاد قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قانون بودجه سال جاری در خصوص تسهیلات فرزندآوری گفت: بانک مرکزی به رغم محدود بودن منابع قرض الحسنه شبکه بانکی، همواره در مکاتبات و جلسات متعدد برگزارشده بر اولویت پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزندآوری و همچنین لزوم تسریع و تسهیل آن تاکید داشته است. وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا 31خرداد ماه 1401 تعداد 190هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در مجموع به مبلغ 25 هزار و 500میلیارد تومان از سوی شبکه بانکی پرداخت شده است، گفت: با توجه به آمار مدت مشابه سال گذشته که تعداد 175هزار فقره تسهیلات و مبلغ حدود 15 هزار میلیارد تومان پرداخت شده، رشد بیش از 71درصدی در مبلغ و 5/ 8درصدی در تعداد تسهیلات پرداختی را شاهد هستیم.

معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی درباره تسهیلات فرزندآوری تصریح کرد: بانک مرکزی در موعد مقرر قانونی نسبت به تهیه و ابلاغ دستورالعمل مربوطه و همچنین ایجاد سامانه لازم اقدام کرده است که از زمان ابلاغ دستورالعمل و شروع ثبت نام در سامانه یاد شده (31 فروردین ماه 1401) تاکنون تعداد 90 هزار فقره تسهیلات جمعا به میزان 3هزار و 600میلیارد تومان پرداخت شده است. مقام مسوول بانک مرکزی با بیان اینکه تاکنون طی چندین مرحله با توجه به ابهامات موجود در پرداخت این تسهیلات، جلسات و مکاتباتی برای رفع ابهامات موجود برگزار شد که یکی از دلایل کندی نسبی پرداخت این تسهیلات نسبت به تسهیلات ازدواج، همین ابهامات است، یادآور شد: این ابهامات به مرور در حال رفع شدن است.

کمااینکه تجربه پرداخت تسهیلات ازدواج در ابتدای تکمیل سامانه آن نیز حاکی از کندی روند تسهیلات در آغاز به کار سامانه به دلیل ابهامات موجود و رفع آن از سوی بانک مرکزی بوده که بدیهی است با گذشت و مرور زمان، روند پرداخت تسهیلات فرزند آوری نیز از سرعت قابل قبول مورد نظر بانک مرکزی برخوردار خواهد شد. وی با اشاره به یکی از چالش های اصلی در زمینه پرداخت تسهیلات فرزندآوری تاکید کرد: از سوی دیگر چالش مهم پرداخت تسهیلات فرزندآوری به نسبت تسهیلات ازدواج مراجعه و ثبت نام دفعتا واحده والدین فرزندان متولدشده در سال1400 در سامانه (که کل متولدین سال1400 حسب آمارهای موجود بیش از یک میلیون و 100هزار نفر است) علاوه بر متولدان سال جاری است که این موضوع در هرحال به رغم تلاش شبکه بانکی و مسوولیت قانونی و اجتماعی آنها موجب بروز صف طولانی در پرداخت این تسهیلات خواهدشد؛ کمااینکه در حال حاضر تعداد 610 هزار نفر در صف دریافت این تسهیلات و طی مراحل ثبت نام، تعیین شعبه، تشکیل پرونده و تکمیل مدارک هستند.

به گفته معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی و حسب قانون، تسهیلات یادشده با اعتبارسنجی از متقاضیان و اخذ سفته یا با حداکثر یک ضامن قابل پرداخت است که این موضوع طی مکاتبات متعدد به شبکه بانکی ابلاغ و تاکید شده است. وی در پایان خاطرنشان کرد: هموطنان می توانند با مراجعه به «وب سایت بانک مرکزی»، «سامانه ارتباطات مردمی» در قسمت «ثبت درخواست»، با انتخاب تسهیلات بانکی به عنوان «موضوع اصلی» و تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری به عنوان موضوع «فرعی» نسبت به درج درخواست اقدام کنند. بانک مرکزی مکلف است از محل صددرصد (100%) مانده سپرده های قرض الحسنه و پنجاه درصد (50%) سپرده های قرض الحسنه جاری شبکه بانکی، تسهیلات موضوع این بند را با اولویت نخست از طریق بانک های عامل تامین کند.

بانک ها نیز مکلفند مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، حداکثر با اخذ سفته از متقاضی یا یک ضامن معتبر به پرداخت تسهیلات اقدام کنند. مسوولیت حسن اجرای حکم این بند به عهده بانک مرکزی و بانک های عامل و کلیه مدیران و کارکنان ذی ربط است. عدم اجرا یا تاخیر در پرداخت تسهیلات تخلف محسوب می شود و قابل پیگیری در مراجع ذی صلاح است. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از روز اول سال 1397‬ بوده، 120 میلیون تومان با دوره بازپرداخت 10ساله است. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج های زیر بیست وپنج سال و زوجه های زیر بیست وسه سال 150میلیون تومان است. تمام بانک ها موظفند به صورت ماهانه، تعداد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداختی و تعداد افراد در نوبت دریافت این تسهیلات را به صورت عمومی اعلام کنند.