آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۰
بورس کالا
۲۲
خبر

تولید فولاد در چین با هدف کاهش زیان متوقف می شود

«هرچه بیشتر تولید کنی، بیشتر ضرر می کنی»؛ این جمله ای است که نشریه «پلتس» در گزارش خود از وضعیت بازار آهن و فولاد چین، به نقل از تولیدکنندگان و تجار چینی ذکر کرده است. چشم انداز منفی تقاضا برای فولاد در چین باعث شده است تا نرخ این محصول در سراشیبی سقوط قرار گیرد و زمینه سقوط بهای مواد اولیه مصرفی در تولید فولاد را فراهم کند. به گزارش «اکوایران»، سقوط آزاد قیمتی در بازار آهن و فولاد چین با شدت ادامه دارد. افول بخش ساخت وساز در چین با کاهش تقاضای فولاد عامل اصلی این عقبگرد قیمتی است. در روز ابتدایی هفته جاری (دوشنبه بیستم ژوئن) بهای بیلت تانگشان با افت 4/ 8درصدی روبه رو شد و تا کف کانال 3830یوآن عقب نشست. به این ترتیب، همچنان سیگنال منفی تقاضای فولاد چین در این بازار جولان می دهد.

سقوط سنگ آهن تا مرز 110 دلار

افت تقاضا برای فولاد در چین باعث شد تا روز گذشته، قیمت سنگ آهن حمل شده از طریق دریا همچنان کاهشی باشد. تجار چینی برای جذب مشتری و فروش سنگ آهن، به محصولات خود چوب حراج زده اند؛ به نحوی که بهای هر تن سنگ آهن معیار «پلتس» یعنی سنگ آهن عیار 62 درصد تحویل بنادر شمالی چین در روز 20 ژوئن نسبت به هفدهم این ماه با کاهش 9دلار و 80سنتی به 112دلار و 35سنت به ازای هر تن رسید. با توجه به وضعیت نامطلوب تقاضا برای سنگ آهن، احتمال استمرار روند کاهش قیمت در این بازار وجود دارد. فولادسازان چینی می گویند، در شرایط کنونی، تولید بیشتر به مفهوم زیان بیشتر است. زیان ده شدن فولادسازان چینی ریسک توقف تولید را مطرح کرده که این موضوع به کاهش تقاضا برای سنگ آهن دامن می زند و زمینه عقبگرد قیمتی در این بازار را فراهم می کند.

سیگنال افول تقاضای فولاد به بازار زغال سنگ رسید

افول تقاضا برای فولاد در چین باعث شد تا بهای زغال سنگ سی اف آر چین هم وارد مسیر کاهشی شود. به گزارش «پلتس»، پریمیوم زغال سنگ فوب استرالیا که به مقصد بنادر چین ارسال می شود، در روز ابتدایی این هفته با کاهش 5/ 1دلاری به ازای هر تن مواجه شد؛ اما وضعیت برای زغال سنگ سی اف ار چین به مراتب منفی تر بود؛ به نحوی که پریمیوم این محصول کاهش 10دلاری به ازای در هر تن را تجربه کرد. زغال سنگ داخلی چین نیز از سکه افتاده است؛ به نحوی که هر تن زغال سنگ در بازار داخلی این کشور ظرف یک روز 405یوآن در هر تن کاهش داشت و قیمت ها نسبت به هفته قبل در سطوح بسیار کمتری قرار گرفت.

فولاد ترکیه در مسیر ارزانی

از بازار قراضه فولادی ترکیه هم خبر می رسد که همچنان جریان کاهشی در این بخش ادامه دارد. سقوط نرخ قراضه وارداتی به ترکیه در روزهای گذشته به میزانی جدی بود که بر نرخ محصولات فولادی ترکیه نیز اثرگذار شده است. متقاضیان محصولات فولادی ترکیه از فرصت کاهش بهای قراضه استفاده کرده و درصدد هستند تا محصولات فولادی این کشور را با نرخی کمتر خریداری کنند. بنا به منابع «پلتس» در ترکیه، پریمیوم قراضه آهن در این کشور ظرف روز بیستم ژوئن به 5/ 12دلار به ازای هر تن سقوط کرد که این رقم کمترین نرخ پریمیوم آن پس از نوامبر 2020 بود.