آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۴۳۰۹
هنر
۶

گفت و گو با جاسم غضبانپور، درباره فیلم «زندگی و دیگر هیچ»

قرار نبود عکاس فیلم باشم

جاسم غضبانپور عکاس باسابقه ایرانی که عکس هایش از جنگ هشت ساله ایران جایگاه ویژه ای دارد، در مقطعی از زندگی اش، عکاسی فیلم را با «زندگی و دیگر هیچ» به کارگردانی عباس کیارستمی تجربه کرد. عکس های منحصربه فرد از فیلمی که در شرایط ویژه ای ساخته شد. عکس هایی که در قالب کتاب «زندگی و دیگر هیچ» منتشر شد، عکس هایی تماما سیاه و سفید در قالب نگاتیو که همین فرم عکاسی آن را خاص تر کرده است. غضبانپور معتقد است این مدل عکاسی، عکس را از حالت کارت پستالی خارج می کند و اصولا به عکاسی سیاه و سفید علاقه مند است و درآن دوران این علاقه بیشتر هم بود. او می گوید: «بر اساس تعهدی که به نگاتیو داشتم عکس ها را در این قالب ارائه دادم و دخل و تصرفی در آنها صورت ندادم. در هر قاب از چند فریم استفاده شده است و یا بخشی از فریم قبلی و بعدی در آن هست. برای اینکه به مخاطب بگویم داستان این عکسی که می بینید ادامه دارد و کنجکاوی مخاطب را برانگیزد».

عکس های جاسم غضبانپور از این فیلم سینمایی بیش از هر چیز، هولناکی و تلخی گذران روزگار مردمان در زلزله رودبار را یادآوری می کند و البته سندی است تصویری از رویدادهای پشت صحنه فیلمی که در شرایطی دشوار مقابل دوربین رفت. مرور عکس های این کتاب واقعی ترین لحظات پشت صحنه «زندگی و دیگر هیچ» را پیش رویمان می گذارد و از دریچه نگاه غضبانپور می توان مصائب این زلزله هولناک را عمیق تر درک کرد. اما اولین رویارویی غضبانپور با عباس کیارستمی ازجمله پرسش هایی است که با او مطرح می کنیم. «قرار نبود عکاس فیلم باشم. بعد از زلزله رودبار مجله عکس، ویژه نامه ای منتشر کرد که عکس های من در آن شماره بود و گویا عباس کیارستمی این ویژه نامه را دیده بود و زمینه همکاری از همین جا آغاز شد».

غضبانپور در بخش دیگری از صحبت هایش به شرایط دشوار عکاسی در رودبار اشاره کرد و گفت: «شبی که زلزله رودبار اتفاق افتاد، خرمشهر بودم. اول صبح به فرودگاه تهران رسیدم. دقیقا در فرودگاه متوجه شدم رودبار زلزله وحشتناکی اتفاق افتاده. در مدت زمان کوتاهی، به دفتر آمدم، فیلم برداشتم و به سمت فرودگاه راه افتادم و با پروازهای هوایی ارتش که مشغول کمک رسانی به زلزله زده ها بود، به سمت فرودگاه رشت حرکت کردم و از همان دقایق اول عکاسی را شروع کردم و بی اغراق تا زمان شروع به همکاری با کیارستمی هفته ای یک بار به رودبار می رفتم و برمی گشتم و اتفاقات آنجا را دنبال می کردم. برایم عجیب بود که فضای زلزله به فضای جنگ این قدر شبیه است. اولین برخورد جدی من با فضای وحشتناک زلزله زمانی بود که زن عربی را در قبرستان رودبار دیدم. شروع کردم به عکاسی کردن و هم زمان به صحبت کردن با او پرداختم. روز دوم زلزله در قبرستان رودبار عکاسی می کردم که دیدمش از دور با یک عبا و روسری عربی خاک آلود و گیج از جاده قبرستان بالا می آمد. از همان دور شروع کردم به عکاسی از او. مات و مبهوت بود. اشکی نداشت که بریزد. سر صحبت را با او باز کردم. به عربی گفتم اهل کجایی؟ گفت خرمشهر. گفتم اینجا چه می کنی؟ نگذاشت حرفم تمام شود گفت شوهر و پسرم را خاک کرده ام. شوکه شده بودم گفت اول جنگ که جنگ زده شدیم، شوهرم از آدم های متمول خرمشهر بود. گفت حالا که همه چیزمان را از دست داده ایم برویم جایی که کسی ما را نشناسد و از نو شروع کنیم. برای همین آمدیم در این روستا که چند خانواده بیشتر نداشت و از نو شروع کردیم. درست 10 سال است که اینجا هستیم جنگ زده. حالا که جنگ تمام شده، می خواستیم برگردیم خرمشهر ولی پریشب زلزله شد. حالا زلزله زده ام و بدون آنها باید به خرمشهر برگردم. همین طور که حرف می زد، در سربالایی جاده از من دور شد».

خاطرات غضبانپور از عباس کیارستمی به روزهای پیداکردن لوکیشن فیلم «زندگی و دیگر هیچ» برمی گردد. «عباس کیارستمی از من آرشیو عکس هایی که از زلزله داشتم را خواست و قرار شد من به عنوان یکی از دستیاران کارگردان در پروژه حضور داشته باشم. حرفی از عکاسی در بین نبود. پروژه از اتوبان تهران- کرج شروع شد. دوربین هم همراهم بود و برای خودم عکاسی می کردم. روزهای اول فیلم برداری بود که عباس کیارستمی خبر داد برای این فیلم، اسپانسری در فرانسه پیدا شده است و از من خواست عکس هایی که از ابتدای فیلم برداری گرفتم را چاپ کنم و به دست خانمی که مسئول ارتباطات فیلم در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود برسانم. برخی از عکس هایی که در شمال باید عکاسی می کردم را در همان اتوبان بازسازی کردیم. مثل همان عکس که بازیگر اول فیلم که نقش کارگردان را بازی می کند، پوستر «خانه دوست کجاست» را در دست گرفته و روی پوستر به فرانسوی «خانه دوست کجاست» نوشته شده است. بعد از این عباس کیارستمی خواست که برای فیلم هم عکاسی کنم و من هم زمان عکاسی فیلم را هم انجام می دادم. از ابتدا با کیارستمی شرط کردم که معمولا با 2-3 بدنه عکاسی می کنم. این روال هنوز هم ادامه دارد. معمولا لنز عوض نمی کنم و طول رنج لنز 24 تا 300 را دارم که ناچار نباشم وسط کار لنز عوض کنم. جالب است از ابتدا که عکاسی فیلم «زندگی و دیگر هیچ» را شروع کردم تا روز آخر، مدام از عباس کیارستمی می شنیدم که: «از چی عکاسی می کنی؟» برایش توضیح می دادم یک بدنه مخصوص عکس های فیلم است و برای گیشه ثبت می شود و بدنه دیگر عکس های مخصوص خودم بود. دقیقا عکس هایی که در کتاب «زندگی و دیگر هیچ» می بینید. با اینکه همیشه برایش توضیح می دادم، اما او هر بار این سوال را می پرسید».

غضبانپور در بخشی دیگر از صحبت هایش به خاطراتش از عباس کیارستمی اشاره کرد. «اصولا عباس کیارستمی فردگرا بود و این نکته همیشه در مورد او برایم جالب بود. نکته دیگری که درباره او همیشه در ذهنم مانده، گروه کوچک او بود. در فیلم «زندگی و دیگر هیچ» همایون پایور مدیر فیلم برداری، کارهای فنی فیلم را هم انجام می داد. حسن زاهدی مدیر صدابرداری، هم کار خودش را انجام می داد و هم بعد از مسموم شدن من مدیریت تهیه غذا برای گروه را بر عهده داشت و هم زمان گریم هم می کرد. عباس کیارستمی سعی داشت که نفرات سر فیلم، به حداقل برسند. خانم مهرانه ربی هم دستیار کارگردان بود و هم منشی صحنه. دستار حسن زاهدی هنرپیشه هم بود و هم زمان کار تدارکات هم انجام می داد. شیوه کار عباس کیارستمی مستندگونه بود. در این فیلم سناریویی به معنی رایج وجود نداشت. طبیعی است که در چنین شرایطی گروه فیلم برداری نمی دانست، امروز چه صحنه ای فیلم برداری خواهد شد؟ یا در چه لوکیشنی خواهیم بود؟ و مهم تر اینکه چطور وسیله ای همراه داشته باشد؟ در نتیجه همه وسایل همراهمان بود چراکه عملا فیلم شکار لحظه ها بود. عباس کیارستمی ناگهان، تپه ای می دید و تصمیم می گرفت که ماشین رنو، از این تپه بالا برود. این طور نبود که همه چیز در یک برداشت اتفاق بیفتد، اما پیداکردن لوکیشن ها اتفاقی بود. یک روز تصمیم گرفت، صحنه تک درخت «خانه دوست کجاست» را تکرار کند. عملا لوکیشنی شبیه به آن پیدا نمی شد، پس تصمیم بر این شد تا درختی را از جایی برداریم و به لوکیشن دیگری برویم. در تمام مدتی که درخت روی باربند ماشین بود تا اینکه به لوکیشن مورد نظر برسیم، برگ هایش کنده شد و دیگر هیچ برگی نداشت. مجبور بودیم به درخت برگ بچسبانیم. به نظرم فیلم کاملا مستند است».

غضبانپور در بخشی دیگر از صحبت هایش به نگاه مستندگونه اش در عکاسی اشاره کرد و گفت: «نوع کارم مستند است. اصلا عکاسی را به این جهت انتخاب کردم. از ابتدا هم به این قائل بودم که اگر قرار است عکاسی فیلم انجام بدهم باید نگاهم مستقل از نگاه کارگردان باشد و به همان شیوه مستند عکاسی کنم. عکس های من در فیلم «زندگی و دیگر هیچ» اصولا ربطی به فیلم نداشت. در تمام مدتی که عکاسی می کنم حتی اگر پرتره هم می گیرم، مستند است. تابه حال هیچ کس را پشت میز نگذاشتم و عکاسی نکردم. دوست دارم زندگی در عکس جاری باشد و من هم کار خودم را بکنم. گاهی برای رسیدن به این خواسته ام، بیش از 100 فریم عکاسی کردم تا به فریم دلخواهم رسیدم. حتی اگر پروژه معماری عکاسی کردم هم نگاهم مستندگونه بوده است. زمانی که وارد خانه ای شدم و دست به دوربین بردم، از صاحبخانه نخواستم برای دوربین من چیزی از وسایل خانه را جابه جا کند. در فیلم «زندگی و دیگر هیچ» هم همین بود. از این جهت روحیه من با عباس کیارستمی کمی متفاوت بود. به همین دلیل در کنار عکس هایی که برای فیلم می گرفتم، برای دل خودم هم عکاسی می کردم».

او در پاسخ به این پرسش که این اختلاف عقیده، در کار چطور نمود پیدا می کرد؟ گفت: «همان طور که اشاره کردم از ابتدای ساخت فیلم، عباس کیارستمی مدام این سوال را از من می پرسید که «از چی عکاسی می کنی؟» او می گفت مگر عکاسی هم مدیا است. مگر می شود با عکس حرف زد یا عکاسی... اصولا عکاسی را داخل آدم حساب نمی کرد. عکاسی برای من تعریف دیگری دارد. وقتی شاتر می زنم، آرام می شوم. حداقل زمان عکاسی، ساعت ها با هیچ فردی حرف نمی زنم و همه سلول های بدنم در خدمت تصویری است که در حال شکل گرفتن است. وقتی عکاسی می کنم، هم زمان به 10-20 پروژه مختلف عکاسی فکر می کنم. مثلا پروژه ای که از سال56 شروع کردم و تا امروز ادامه دارد و برایش عکس جمع می کنم و یا پروژه ای که همان زمان بداهه انتخاب و عکاسی می کنم. عکس هایی که از زلزله رودبار ثبت کردم، 99 درصد آنها عکس هایی است که برای دل خودم گرفتم. برای این فیلم 22 حلقه عکاسی کردم و بلافاصله بعد از فیلم برداری به خودش تحویل دادم».

او صحبت هایش درباره تجربه همکاری با عباس کیارستمی را این طور به پایان رساند: «درمورد هنر عکاسی عباس کیارستمی صحبت های زیادی انجام شده و خودش در زمان حیات، درباره این زمینه از فعالیت هایش توضیحاتی داده است. خاطرم هست که تا زمان ساخت فیلم «زندگی و دیگر هیچ» که من در کنارش کار می کردم، فعالیت عکاسی نداشت. چند باری در مصاحبه هایش می دیدم که وقتی عکاسی او را به چالش می کشند، پاسخش این بود که من یک گرافیست هستم و عکس هایی را می سازم. المان های مختلف را می گیرم و به تصویری جدید تبدیل می کنم».

او ادامه داد: «در گذشته عکاسی فیلم برایم مفهوم جالب تری داشت و سعی داشتم تا این شاخه از عکاسی را تجربه کنم. بعد از عکاسی در فیلم «زندگی و دیگر هیچ» برای مدت خیلی کوتاه سر صحنه فیلم «درخت گلابی» ساخته داریوش مهرجویی هم حضور داشتم و متوجه شدم که تا چه حد فضای موجود در پشت هر فیلم، به عنوان یک عکاس دور از ذهنیت من است. دو روز به دعوت دوست بسیار نازنینم فریار جواهریان فیلم «درخت گلابی» را عکاسی کردم و بعد از آن سینما و عکاسی فیلم را برای همیشه کنار گذاشتم».