آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۸
اقتصاد
۹

خبرخوان

 قدرت خرید ایرانیان چقدر  آب رفته است؟

مقایسه قدرت خرید ایران با میانگین قدرت جهانی طی 30 سال اخیر نشان می دهد که قدرت خرید مردم ایران کاهش شدیدی یافته است. به عنوان مثال طی سی سال اخیر میانگین قدرت خرید جهانی یعنی همان PPP از 5500 دلار در سال 1990 به 17 هزار دلار در سال 2020 رسیده است. این در حالی است که قدرت خرید مردم ایران از 7000 دلار به 13 هزار دلار رسیده که کمتر از یک برابر است. بدین معنی که میانگین قدرت خرید مردم ایران در سال 1990 از میانگین قدرت خرید جهانی بیشتر بوده، اما اکنون اوضاع به کل متفاوت است. میانگین قدرت خرید مردم عراق در سال 1990 حدود 2600 دلار بوده و این رقم در سال 2020 اکنون به 9500 دلار رسیده است. یعنی قدرت خرید مردم عراق طی سی سال اخیر حدود سه برابر شده است. ایران طی این مدت از 7000 دلار به 13 هزار دلار رسیده که کمتر از یک برابر شده است. مقایسه میانگین قدرت خرید مردم ایران نسبت به خاورمیانه و شمال آفریقا نیز نشان می دهد باز هم قدرت خرید مردم ایران طی این مدت کاهش یافته است چرا که میانگین قدرت خرید مردم خاورمیانه و شمال آفریقا از 7600 دلار در سال 1990 به حدود 16 هزار دلار در سال 2020 رسیده است که نشان می دهد قدرت خرید مردم ایران حتی نسبت به مردم خاورمیانه نیز عقب افتاده است.

قیمت نان هیچ تغییری  نخواهد داشت

محمد قربانی، معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه قیمت نان هیچ تغییری نخواهد داشت، گفت: طرح هوشمندسازی نان در زنجان، قزوین، چهارمحال و بختیاری، فارس و تهران و چند شهر دیگر اجرایی شده است. پیش بینی می کنیم تا پایان تیر این طرح کل کشور را پوشش دهد. وی تصریح کرد: در کل کشور برای این طرح به 83 هزار دستگاه کارتخوان نیاز است. بحث های مربوط به پشتیبانی از کارتخوان ها بسیار پراهمیت است. این دستگاه ها نیز نوع خاصی هستند. عملا هم اتصال در برخی نانوایی شروع شده و در تهران نیز حدود 9000 کارتخوان به نانوایی ها داده شده است. قربانی در ادامه گفت: خرید نان از کارت بانکی انجام می شود که به کد ملی متصل است. هیچ کارت دیگری صادر نمی شود. مقداری از هزینه نان از حساب خریدار کسر می شود مابقی نیز از حساب سایه پرداخت و به حساب نانوایی ها واریز می شود.

وام ازدواج از استعلام مفاصاحساب مالیاتی معاف شد

داوود منظور، رییس کل سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای به ادارات کل امور مالیاتی اعلام کرد: با توجه به افزایش سقف وام ازدواج و عبور آن از 200 میلیون تومان، این وام از شمول مقررات تبصره 1 ماده 186 قانون مالیات های مستقیم مستثنی است. براساس مقررات اجرایی این ماده قانونی که توسط بانک مرکزی تعیین و از سوی سازمان امور مالیاتی ابلاغ شده، اشخاص حقوقی (شرکت ها)یی که خواهان دریافت تسهیلات بیش از 500 و حقیقی (اشخاص)ی که متقاضی دریافت تسهیلات بیش از 200 میلیون تومان باشند موظف به ارایه استعلام مفاصا حساب بدهی های مالیاتی هستند.

کاهش 12درصدی قیمت سیمان نسبت به هفته گذشته

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: اکنون برق مناسبی در اختیار واحدهای تولیدکننده سیمان است تا به تداوم تولید بپردازند. با تامین بخشی از برق مورد نیاز صنعت سیمان، قیمت این محصول در مقایسه با هفته گذشته به طور متوسط بین 10 تا 12 درصد کاهش یافت. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان همچنین گفت: صنعت سیمان با 70 درصد دیماند برق خریداری شده نیز می تواند تولید خود را مدیریت کند تا شاهد توقف کارخانجات و التهاب بازار نباشیم.

کشتی کروز برای قطر نداریم

حسین عباس نژاد، مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر اظهار داشت: اصلا در کشورمان کشتی کروز نداریم، بلکه دو فروند شبه کروز موجود است که این چند فروند شبه کروز را یک سرمایه گذار حدود 4 سال پیش وارد کشور کرد و از آنجایی که این کشتی ها چند سال غیرفعال بودند در حال حاضر در حال آماده سازی برای رعایت استانداردهای موردنظر هستند. مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر گفت: بدون درنظر گرفتن موضوع جام جهانی تا یک ماه آینده این خط مسافری راه اندازی خواهد شد.

نباید فاصله ارز نیما با بازار آزاد زیاد شود

مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران در مورد اثرات تخریبی ارز 4200 تومانی بر اقتصاد کشور، گفت: دولت باید مراقب باشد تا در گرداب دولت قبل گرفتار نشود و فاصله میان ارز نیما و بازار آزاد افزایش نیابد. وی اظهار کرد: مهم ترین اقدام دولت در دو ماه گذشته تصمیم جسورانه دولت برای حذف ارز 4200 تومانی و تک نرخی کردن ارز در اقتصاد کشور بود. خواسته ای که بخش خصوصی و اتاق بازرگانی طی 4 سال مدام پیگیر آن بود، اگرچه دیرهنگام اجرا شد، اما گام خوبی برداشته شد. رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در مدت چهار سال لطمات زیادی از این تصمیم به اقتصاد کشور زده شد، گفت: اختصاص ارز 4200 تومانی باعث هدر رفتن میلیاردها دلار شد. همچنین قاچاق معکوس کالا به کشورهای همسایه یکی از زیان های تخصیص این نوع ارز به واردات بود. نفوذ کالاهای تولیدی با ارز 4200 تومانی در بازار آزاد هم از دیگر مضرات ارز ترجیحی بود.