آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۸
ورزش
۱۰
چهره

نساجی-مطهری؛ یک تعامل جذاب

مغز متفکری که پرسپولیس از دست داد

کارخانه سرمربی سازی لیگ برتر نه کلاس های آموزشی فیفا و ای اف سی که کار کردن زیرنظر یحیی گل محمدی است. این سرمربی تاکنون سه دستیار داشته که در سطح اول فوتبال ایران تبدیل به سرمربی شده اند. ساکت الهامی، مجتبی حسینی و حالا حمید مطهری که با نساجی به توافق یک ساله برای هدایت این تیم دست پیدا کرده است. 

مطهری اوایل تیر 98 در تیم شهر خودرو (پدیده) به یحیی گل محمدی پیوست و همراه این مربی به پرسپولیس آمد و دو فصل و نیم در این تیم حضور داشت. جدا از اواخر فصل گذشته که برخی هواداران تحت تاثیر جو احساسی انتقاداتی را علیه کادر فنی و مخصوصا دستیاران گل محمدی اقامه کردند، مطهری دوران موفقی در پرسپولیس سپری کرد. کسب دو جام لیگ برتر، یک سوپرجام، یک حضور در فینال آسیا و یک نایب قهرمانی لیگ افتخارات مطهری با پرسپولیس در این مدت بود. 

گرچه خود مطهری همیشه در مصاحبه هایش به نقش گل محمدی در موفقیت تیم اشاره و او را یک سرمربی بادانش معرفی کرده، اخبار رسیده از اطراف تیم نشان داده دستیار اول یحیی چه نقش مهمی در وضعیت تاکتیکی پرسپولیس داشته است. کافی است یک بار 

با دقت بازی های لیگ قهرمانان آسیای دو فصل پیش مرور شود تا این مساله به اثبات برسد. در طول بازی ها به دفعات هر بار تیم کمی از ریتم می افتاد مشورت های مطهری با گل محمدی وضعیت را به حالت مطلوب در می آورد. در لیگ نیز بارها این مساله دیده شد. گل محمدی بعد از جدایی مطهری از پرسپولیس در مورد او گفت: «مطهری شخصیت خوبی دارد، برای آنکه بتواند یک سرمربی خوب باشد. در واقع کاریزما و آن علم و دانش فوتبال را دارد. فکر می کنم او چیزی از سرمربیان حاضر در لیگ برتر کم ندارد و می تواند یکی از استعدادهای خوب مربیگری باشد.»

به نظر می رسد نشستن مطهری روی نیمکت نساجی یک انتقال برد-برد برای طرفین بوده است. نساجی تیمی است پرطرفدار که به عنوان قهرمان جام حذفی فصل بعد هم در سوپرجام خواهد جنگید هم در لیگ قهرمانان آسیا. لیگ هم که سر جای خودش است. در این راه چه کسی بهتر از فردی که هم سابقه کسب جام دارد هم فینال آسیا را تجربه کرده است؟ مطهری هم در نخستین چالش خود به عنوان سرمربی فرصت دارد خیلی زود با کسب جام کارش را آغاز کند و با کسب یک نتیجه قابل قبول در آسیا براساس بضاعت تیم نساجی برند شخصی خود را ارتقا دهد.

به نظر تنها کسی که این وسط از جابه جایی مطهری ضرر کرده تیم پرسپولیس است که یک مربی فنی و بادانش را از دست داده و حالا باید دنبال یک دستیار جدید بگردد که هم با اندیشه های یحیی گل محمدی آشنایی داشته باشد هم بتواند خیلی سریع در تیم جا بیفتد و با بازیکنان ارتباط خوبی برقرار کند. 

البته که یحیی نشان داده چشمان تیزبینی در تشخیص استعدادهای مربیگری دارد و همیشه کسانی را به عنوان دستیار برگزیده که خودشان در آینده به جایگاه سرمربیگری رسیده اند و حتی صاحب افتخار هم شده اند. باید دید نفر بعدی که قرار است پروسه دستیاری به سرمربیگری را زیرنظر یحیی گل محمدی طی کند چه کسی خواهد بود.