آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۹
ایران زمین
۱۵

دو شهردار کرج و پردیس استیضاح و عزل شدند

صندلی های ناپایدار در شهرداری البرز

ایران واشقانی فراهانی

در هفته جاری شهرداران کلانشهر کرج و شهر فردیس در حالی برکنار شدند که اصرار اعضای شورای شهر در به کرسی نشاندن آنها در ذهن مردم استان البرز مانده است. کلانشهر کرج که به دلیل فرصت های ویژه و نزدیکی به پایتخت از موقعیت و اهمیت بالایی برخوردار است، درگیر و دار عزل شهردار دچار چالشی است که به نظر می رسد این جایگاه نیازمند دقت و بررسی بیشتر اعضای شورا در انتخاب شهردار است. دود انتخاب نابجای شهرداران سابق بارها در چشم مردم این شهر و سرمایه های شهری رفته و گاهی نیز زیاده خواهی و وسوسه های دلالان و مافیای زر و زور موجب جابه جایی یک مدیر مردمی شده است. در این میان آنچه بر جای می ماند، پروژه های نیمه تمام شهری و هدررفت سرمایه است که موجب تضییع بیت المال شده و کام مردم را تلخ می کند از این همه بی سامانی و سرگردانی.

مصطفی سعیدی سیرایی آخرین شهردار کرج پس از 10 ماه عصر یکشنبه در صحن علنی شورای شهر کرج استیضاح و از مسئولیت خود عزل شد و محمدرضا آژیر شهردار فردیس نیز روز بعد به دلیل عدم احراز سکونت در این شهر برکنار شد. اعضای شورای اسلامی شهر کرج در حالی به تردیدها در خصوص استیضاح شهردار پایان دادند که ناتوانی وی در اجرای پروژه های عمرانی ، فرهنگی و اجتماعی و انتصاب مدیران ناکارآمد را علت مخالفت خود با ادامه کار شهردار دانستند. این در حالی بود که اعضای شورای شهر کرج سال گذشته، بومی بودن شهردار، جوان بودن و سیره انقلابی وی را از شاخصه های مهم وی عنوان کرده بودند.

 عملکرد شهردار با مطالبات مردم همخوانی نداشت

اعضای موافق استیضاح شهردار کرج که رای به برکناری او دادند همان هایی هستند که 10 ماه پیش اصرار بر انتخاب مصطفی سعیدی سیرایی به عنوان شهردار کرج داشتند. با  آنکه گفته می شد فرد منتخب شرایط مورد نظر برای انتخاب به عنوان شهردار را ندارد، اما اعضای شورای شهر کرج در نامه نگاری با وزارت کشور و جلسه با استاندار البرز و فرماندار کرج بر واجد شرایط بودن سعیدی سیرایی تاکید می کردند. حال چه شده است که پس از 10 ماه نظر اعضای شورا برگشت؟

جواد چپردار رئیس شورای شهر کرج در گفت و گو با «ایران» ابتدا با بیان تعارفات و کلیاتی گفت: شهردار کرج، پاکدست، انقلابی و یک جهادگر بی ادعا بود که روحیه و انگیزه خوبی برای کار داشت. رئیس شورای شهر کرج پس از این تعریف یک «اما» هم در پایان جمله خود آورد: «اما توانمندی های شهردار سابق متناسب با ظرفیت شهر نبود!»

وی افزود: عملکرد شهردار کرج، مطالبه مردم و اولویت های شهری در طول 10 ماه گذشته مورد بررسی قرار گرفت و سرانجام اعضای شورا به این نتیجه رسیدند که توانمندی، پتانسیل و عملکرد شهردار با خواسته های مردم همخوانی ندارد. بارها در شورا به او تذکر داده و طرح سوال شد. در جلسه استیضاح با وجود گزارش مبسوط شهردار، رای گیری صورت گرفت و 11 عضو به برکناری وی رای دادند.

وی افزود: در پیشرفت پروژه های اصلی مانند قطار شهری و بزرگراه شمالی، عملکرد شهردار و معاونت های شهرداری کامل و مورد قبول نبود. مدیریت منابع مالی محقق نشده بود. مدیریت منابع انسانی و جذب با اعتراض و نارضایتی همراه بود. سیاست ها و طرح های شورای شهر در حوزه پسماند به عنوان اصلی ترین مطالبه مردم مصوب نشده و موجب نارضایتی بود. در حوزه های تخصصی سازمان ها و معاونت ها نیز قوانین، مقررات و شایسته سالاری رعایت نشده و مورد بی توجهی قرار گرفته بود.

 عمار ایزدیار عضو دیگر شورای شهر کرج هم اظهار کرد: با توجه به گذشت 10 ماه متاسفانه شاخص های عملکردی شهردار کرج مورد رضایت اعضای شورا نبود و نتوانست سیاست های شورا را اجرا کند.

 ایزدیار با اشاره به موضوعات مطرح شده درخصوص دلایل استیضاح شهردار کرج گفت: اینکه در برخی از سایت ها و فضای مجازی، استخدام های بی ضابطه یا مرگ 5 پاکبان بر اثر تصادف را از دلایل برکناری شهردار می شمارند، صحیح نیست زیرا به کارگیری در شهرداری در هر دوره ای باید با نظارت و حساسیت شورای شهر کنترل شود و مرگ پاکبان ها نیز موضوعی است که در گذشته  اتفاق افتاده و شهردار در این موضوع دخالت یا تاثیری ندارد. آنچه موجب استیضاح شد، صرفا ناکارآمدی شهردار نبود بلکه وی نتوانست سیاست ها و خواسته های شورا را به نتیجه برساند و پیگیری کند. مانند یک بازیکن حرفه ای فوتبال که نتواند در یک تیم موفق عمل کند و نتیجه همکاری جمعی وی مورد اقبال عمومی و مدیرانش قرار نگیرد.

عضو شورای شهر کرج ادامه داد: موضوع درآمدهای پایدار خواسته ای مهم بود که به آن پرداخته نشد. پروژه های عمرانی بزرگ و مهمی مانند قطار شهری کرج و بزرگراه شمالی پیشرفت مورد انتظار را نداشتند و درصد پیشرفت فیزیکی آنها مطلوب نبود. حوزه پسماند نیز با نارضایتی عمومی و گلایه های شهروندان همراه بود.

تسلیم خواسته های شخصی مخالفان نشدم

مصطفی سعیدی سیرایی شهردار اسبق کرج که هفتم شهریور سال گذشته به عنوان شهردار کرج انتخاب شده بود، به دفاع از عملکرد خود در مدت مسئولیتش پرداخت و در گفت و گو با «ایران» اظهار کرد: اعتقاد دارم سوال، تذکر و استیضاح حق اعضای شورا است و براساس اخلاق و قانون، خود را ملزم به پاسخگویی می دانم.

مصطفی سعیدی سیرایی با تاکید بر اینکه حاضر به پرداخت پول خلاف به واسطه گران و پیمانکاران نیستم، افزود: اعتقاد دارم در برابر مسئولیتی که پذیرفته ام، باید به پروردگار پاسخگو باشم. 10 ماه به عنوان شهردار قبول مسئولیت کردم که 6 ماه از آن را اعضای شورای شهر جلسه می گذاشتند تا سوال و استیضاح کنند. چون خواسته هایشان محقق نشد و حاضر به واگذاری امتیاز نبودم، مانع از پیشبرد برنامه هایم شدند. دست کاسبکاران را در این دوره از بیت المال کوتاه کردم و عمده اختلافات شان همین بود که با فساد در شهرداری مبارزه کردم.

شهردار اسبق کرج افزود: کار جهادی با تمام توان بر مردم شهر پوشیده نبود. هجمه ها و تخریب ها بر شهرداری، مدیریت کردن شورا از خارج از مجموعه و اعمال فشار بر آن نیز بر کسی پوشیده نیست. مانع از پیشبرد جریان فساد شدم. در برابر زیاده خواهی ها، انتصابات، نحوه اجرای پروژه ها و پرداخت های بی رویه مقاومت و ممانعت کردم. جریان زر و زور و تزویر با جریان رسانه ای قدرتمند و هدایت شده نمی گذاشتند اقدامات موثر اطلاع رسانی شود. این اسراری است که امانتداری جریان انقلابی می طلبد در راستای اهداف انقلاب با آبرویمان هزینه اش را بدهیم.

دلیل برکناری شهردار فردیس

از سوی دیگر شهر500 هزار نفری فردیس که در جنوب شرقی کرج مرکز استان البرز قرار دارد نیز دستخوش تغییر شهردار شد. سخنگوی شورای اسلامی شهر در این رابطه گفت: چندی پیش نامه ای از فرمانداری فردیس مبنی بر عدم احراز سکونت محمد رضا آژیر شهردار فردیس در این شهر دریافت کردیم که براین اساس برای برکناری شهردار تصمیم گیری شد.

بهنام فخری افزود: اعضای شورای اسلامی شهر فردیس با 9 عضو با اکثریت آرا حسین عاشوری مدیرعامل سازمان آتش نشانی فردیس را به عنوان سرپرست شهرداری این شهر انتخاب کردند.

محمدرضا آژیر که از شهریور سال گذشته به عنوان شهردار دومین شهر پرجمعیت البرز انتخاب شده بود، حدود هشت ماه مسئولیت شهرداری فردیس را عهده دار بود.

نکته جالب توجه این است که مصطفی سعیدی سیرایی (شهردار عزل شده کرج) مرداد 99 شهردار فردیس شد، اما به دلیل عدم احراز محل سکونت توسط شورای شهر فردیس از این سمت عزل شد اما بلافاصله پس از آن با کسب 12 رای موافق اعضای شورای ششم شهر کرج به عنوان سرپرست شهرداری کرج منصوب شد.