آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۹
ایران اقتصادی: انرژی
۱۴

در نشست کارگروه مشترک همکاری های نفتی ایران و عراق مطرح شد

تنظیم نقشه راه مشترک نفتی ایران و عراق

 نشست کارگروه مشترک همکاری های نفتی ایران و عراق روز گذشته به ریاست محسن خجسته مهر، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از طرف هیات ایرانی و باسم محمد خضیر، معاون وزیر نفت عراق از طرف هیات عراقی با حضور مدیران ارشد صنعت نفت دو کشور برگزار شد. در این نشست بر تقویت همکاری های ایران و عراق در حوزه انرژی تاکید شد و معاون وزیر نفت عراق در امور اکتشاف پیشنهاد تنظیم یک سند و نقشه همکاری های بلند مدت را ارائه کرد و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز عنوان کرد: «زمان آن فرا رسیده است ایران و عراق برای همکاری در زمینه فعالیت های نفتی و گازی و بخش های علمی فناوری و آموزشی گام های عملی بردارند.» ظرفیت کنونی تولید نفت ایران حدود 4 میلیون بشکه در روز و گاز یک میلیارد مترمکعب در روز است و جمهوری اسلامی دارای 400 مخزن نفت و گاز است که بعضی از این مخازن در مرز ایران و عراق قرار دارد. تولید عراق نیز رقمی در حدود 4 میلیون و 470 هزار بشکه در روز است. ایران و عراق ظرفیت بالایی در منطقه و جهان دارند و دو کشور پرنفوذ و صاحب صلاحیت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هستند که به گفته محسن خجسته مهر، معاون وزیر نفت، باید همکاری های مجدانه برای تامین امنیت پایداری انرژی در منطقه انجام دهند و لازمه تامین امنیت پایدار انرژی مستلزم همکاری در بخش های مختلف تولیدی و علمی است. خجسته مهر همچنین از آمادگی ایران برای صدور خدمات فنی و مهندسی به عراق خبر داد و گفت: ایران مایل است از مشارکت عراق در توسعه صنعت نفت و گاز بهره گیرد. به گزارش وزارت نفت، معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه ایران در مجموع ذخایر نفت و گاز جهان در جایگاه نخست جهان قرار داد، افزود: برای رساندن ظرفیت تولید نفت خام به حدود 6 میلیون بشکه در روز در هشت سال آینده به 90 میلیارد دلار سرمایه گذاری و برای رساندن ظرفیت تولید گاز به یک میلیارد و 500 میلیون مترمکعب به 70 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است. وی با بیان اینکه مایلیم بخشی از این سرمایه گذاری از همکاری مشترک با عراق محقق شود، تصریح کرد: امروز فرصت مغتنمی است تا در زمینه های اکتشاف، استخراج و تولید همکاری مشترک داشته باشیم، ما ساختارهای اکتشافی پرشمار از شمال میدان نفت شهر تا جنوب آبادان در مرزهای مشترک با عراق داریم.مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به توان ایران در بخش خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد و با بیان اینکه ما آمادگی داریم در زمینه های مختلف زمین شناسی، مطالعات مخازن نفت و گاز، انجام لرزه نگاری و حفاری های اکتشافی با عراق همکاری داشته باشیم، افزود: ایران حدود 140 دکل حفاری دریایی و خشکی دارد. خجسته مهر همچنین گفت: دانشگاه صنعت نفت آماده بورسیه کردن دانشجویان عراقی است.

لزوم تهیه و تدوین نقشه راهی برای گام های آینده و اهداف ایران و عراق

در همین حال، معاون وزیر نفت عراق در امور اکتشاف ضمن اشاره به تمایل وزیر نفت عراق به توسعه روابط و اتخاذ گام های گسترده تر از طریق تشکیل کارگروه مشترک، تاکید کرد که باید نقشه راهی برای گام های آینده و اهداف دو کشور تهیه شود. باسم محمد خضیر با بیان اینکه در این دیدار مهم باید نقشه راهی برای گام های آینده و اهداف دو کشور تهیه شود، گفت: موضوع مهم دیگر فناوری و تولیدات فنی ایران است، برای نمونه این کشور هم اکنون در بسیاری بخش ها همچون کابل برق، لوله و اتصالات و فناوری های روزآمد توانایی بالایی دارد. وی افزود: مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران موضوع آموزش و انتقال فناوری و تجهیزات فنی را در صحبت های خود مورد تاکید قرار دادند، موضوع انتقال تخصص و فناوری بسیار مهم است و باید بتوانیم در این زمینه همکاری کنیم.

معاون وزیر نفت عراق در امور اکتشاف اظهار کرد: مهم ترین نکته ای که فعلا برای مسئولان صنعت نفت عراق اهمیت دارد توسعه همکاری ها و نتیجه گرفتن از همکاری با تعامل است، امیدواریم این سفر آغازی برای همکاری های گسترده تر بویژه در بحث علمی و فنی در پرونده های باقیمانده بین دو کشور باشد.