آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۹
سیاسی
۲

در گفت و گوی سخنگوی هیات دولت با خبرنگاران در حاشیه نشست هیات وزیران مطرح شد

از امیدواری برای توقف استیضاح وزیر صمت تا تداوم پرداخت نقدی یارانه ها

گروه سیاسی:  روز گذشته اعضای هیات دولت پس از پایان نشست هیات وزیران، با حضور در جمع خبرنگاران آخرین دیدگاه ها و تصمیمات مربوط به حوزه دولت را با خبرنگاران درمیان گذاشتند. علی بهادری جهرمی، دبیر و سخنگوی هیات دولت خبر داد که پرداخت نقدی یارانه ها به مردم تا زمان فراهم شدن زیرساخت کالابرگ الکترونیکی ادامه می یابد. وی همچنین اعلام کرد برای جلوگیری از کشتار جوجه های یک روزه، بیش از 6تن جوجه یک روزه میان کشاورزان و روستاییان توزیع می شود. سیدمحمد حسینی، معاون امور مجلس رئیس جمهور هم ضمن اینکه استیضاح را حق قانونی نمایندگان خواند، اما اعلام کرد به دنبال تلاش ها و گفت وگوهای صورت گرفته، تعداد زیادی از امضاکنندگان طرح استیضاح وزیر صمت، امضای خود را پس گرفته اند.

 پرداخت نقدی فعلا ادامه دارد

به گزارش ایرنا، سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت درباره نحوه پرداخت یارانه ها تا فراهم شدن زیرساخت کالابرگ الکترونیکی گفت: قانونگذار روش کالابرگ را پیش بینی کرده است، دولت تلاش می کند زیرساخت آن فراهم شود و تا زمانی که زیرساخت فراهم نشود، پرداخت یارانه نقدی تداوم خواهد داشت. علی بهادری جهرمی در تشریح مصوبات روز گذشته هیات وزیران اظهار کرد: پیرو وعده رئیس جمهور در سفر به شهرستان ورامین درباره تشکیل فرمانداری ویژه در این منطقه، هیات دولت موضوع را بررسی و تصویب کرد که بر این اساس وزارت کشور مکلف شد فرمانداری ورامین را به فرمانداری ویژه ارتقا دهد. وی درباره دیگر تصمیمات دولت نیز با اشاره به اینکه دولت پیش از این و با هدف اصلاح قانون بودجه، لایحه ای در زمینه منبع تامین قیر رایگان و کاهش حقوق ورودی برخی کالاها به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده بود، اظهار کرد: به منظور کاهش آثار تورمی که در قانون بودجه وجود دارد، دولت پیشنهاد داد حقوق ورودی برخی از کالاها از 4درصد به یک درصد کاهش یابد، اما متاسفانه مجلس با دو فوریت لایحه پیشنهادی دولت موافقت نکرد. سخنگوی دولت با بیان اینکه در جلسه دولت مقرر شد ضمن استرداد لایحه قبلی، دو لایحه مجزا (یکی درباره منبع تامین قیر و دیگری کاهش حقوق ورودی کالاها) با قید دو فوریت تقدیم مجلس شود، اضافه کرد:  ارزیابی ها حکایت از این داشت که تجمیع این دو لایحه ممکن است منجر به تصمیم گیری متفاوتی در مجلس شده باشد و بر این اساس به طور مجزا این لایحه مورد تصویب قرار گرفت.

توزیع 6ونیم میلیون جوجه میان کشاورزان

بهادری جهرمی درباره دیگر موضوعات مطرح شده در نشست هیات وزیران با اشاره به اینکه براساس گزارش وزیر جهاد کشاورزی  تاکنون بیش از سه ونیم میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده است، اظهار کرد: همچنین با توجه به تصمیمی که پیش از این اتخاذ شده بود، برای جلوگیری از کشتار جوجه های یک روزه، شش ونیم میلیون تن جوجه یک روزه بین روستاییان عزیز به صورت رایگان توزیع شده که وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری مراحل واکسیناسیون است. وی درباره برنامه دولت برای بهبود تقویت تیم ملی فوتبال نیز با اشاره به اینکه دولت از هرگونه حمایتی دریغ نمی کند، افزود: تاکید رئیس جمهور این است که بازیکنان و کادرفنی نباید دغدغه ای داشته باشند و تنها فکر آنان موفقیت در جام جهانی باشد.