آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۹
جهان
۴

در بحبوحه بحران اوکراین، مشاور صدراعظم آلمان از تیره شدن روابط با روسیه ابراز نگرانی کرد

آلمان در دو راهی روسیه و اروپا

زهره صفاری

ساعاتی پیش از آنکه نخستین محموله تسلیحاتی سنگین آلمان به کی یف وارد شود، اظهارات جنجالی مشاور سیاست خارجی «اولاف شولتز» درباره تبعات آتی تقابل با روسیه در بحران اوکراین برای کشورش، در برلین با واکنش های بسیاری همراه شد.

به گزارش «فایننشال تایمز»، «ینس پلاتنر» که در زمره سیاستمدارانی است که به ندرت اظهار نظری عمومی درباره مسائل سیاست خارجی کشورش می کند، در جریان نشست شورای روابط خارجی آلمان با انتقاد از اتهامات رسانه های مخالف و اپوزیسیون درباره موضع دولت برلین در روند پشتیبانی نظامی از اوکراین، خواستار آن شد تا کشورش در روند ارسال تسلیحات سنگین نظامی به کی یف از امریکا، انگلیس و فرانسه پیشی نگیرد. وی گفت: «این مساله بسیار مهمی است. در واقع چطور شما می توانید بسیاری از صفحات روزنامه ها را با موضوعات مرتبط با پاسخ آلمان به درخواست اوکراین برای ارسال تسلیحات پر کنید اما در این میان به موضوع روابط با روسیه در آینده کمتر بپردازید. این مساله مهم و دارای اهمیت است و می توان روی آن بحث داشت.»

خشم آلمان از موضع مشاور شولتز

پس از این اظهارات مشاور سیاست خارجی آلمان، «اشتراک زیمرمان»، رئیس کمیته دفاعی بوندستاگ و از اعضای برجسته حزب دموکرات آزاد آلمان یکی از احزاب ائتلافی حاکم، خشمگین از موضع «پلاتنر» گفت: «اظهارات مشاور سیاست خارجی شولتز در واقع همان تفکری است که دهه ها در آلمان حاکم بوده و ما را در شرایط بغرنجی قرار داده است. حالا زمان دلسوزی برای روسیه نیست بلکه باید به یاری اوکراین فکر کرد.»به باور کارشناسان اما صحبت های «پلاتنر» از آن جهت دارای اهمیت است که بازتاب دیدگاه شولتز و تیمش در قبال جنگ اوکراین به شمار می رود. این در حالی است که شخص «اولاف شولتز» نیز پیش تر به خاطر مکالمه تلفنی با «ولادیمیر پوتین» آن هم در پرتنش ترین روزهای جنگ اوکراین مورد انتقاد بسیاری از هم پیمانان اروپای شرقی اش قرار گرفته بود. اما شرایط وقتی برای اوکراینی ها نگران کننده تر می شود که «پلاتنر» واقعیت دیگری را نیز در سخنرانی اخیرش آشکار کرد و درباره عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا، پالس های مثبتی به کی یف نفرستاد و گفت: «اینکه کشوری مورد حمله قرار گرفته به معنای تغییر قوانین نیست. مشکل اوکراینی ها بنیادی است و باید آن را رفع کنند.»«نوح بارکین»، کارشناس اندیشکده مارشال فاند آلمان در تحلیل موضع پلاتنر گفت: «پیام مشاور سیاست خارجی شولتز نه تنها برای مردم اوکراین بلکه برای هم پیمانان اروپای شرقی آلمان و بسیاری از شرکای جهانی آن مانند امریکا نگران کننده است. اما باید دید آیا دولت شولتز درس درستی از جنگ پوتین گرفته است.»

شکاف اروپا در تقابل با روسیه

گرچه مساله عضویت در اتحادیه اروپا از بعد سیاسی و روانشناختی در برهه فعلی برای «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین بسیار خوشایند بود اما در این میان نکته مهم این است که تقویت روابط کی یف و بروکسل برای سران کرملین اهمیت قابل توجهی ندارد و سران کشورهای برجسته اروپایی مانند آلمان، فرانسه و ایتالیا در واقع با یک تیر دو نشان زده اند و نه تنها گامی حمایتی در قبال اوکراین برداشته اند که در عمل ضربه سنگینی نیز به روسیه نزده اند.به باور کارشناسان کارنگی اروپا، سران این سه کشور که با تحولات اخیر اروپا، سیاست داخلی شان در ابعاد مختلف تحت الشعاع قرار گرفته است، به رغم اینکه با ارسال محموله های تسلیحاتی از جبهه اوکراین حمایت می کنند اما هرگز تمایلی به القای این باور که اروپا در این جنگ در برابر روسیه قرار گرفته است، ندارند. این واقعیت را در موضعگیری های اخیر «اولاف شولتز»؛ صدراعظم آلمان، «ماریو دراگی»؛ نخست وزیر ایتالیا و «امانوئل مکرون»، رئیس جمهور فرانسه نیز می توان اثبات کرد که همه آنها به صراحت یا تلویحی روابط با مسکو را قابل بازگشت می دانند و حتی «مکرون» نیز در همین راستا تحقیر روسیه را ایده درستی نمی داند. به واقع سیاست فعلی و آتی آلمان و فرانسه در قبال روسیه بسیار مهم است و در همین راستا تلاش می کنند که اوکراین را در موضع قدرت پای میز مذاکره بنشانند. چراکه بخوبی می دانند، در غیر این صورت، امنیت اروپا به مخاطره خواهد افتاد.