آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۱
خبر
۲

اولین سفر وزیرخارجه روسیه در دولت سیزدهم

لاوروف در تهران چه می کند؟

دنیای اقتصاد : سخنگوی وزارت خارجه روسیه از سفر دو روزه سرگئی لاوروف به تهران خبر داد. این نخستین سفر وزیر خارجه روسیه به ایران در دولت سیزدهم است. رسانه ها؛ رایزنی پیرامون برجام، مقابله با تحریم ها و پیگیری توافق 20ساله را از دستورکارهای لاوروف در دیدار با مقامات ایران اعلام کرده اند. این سفر پس از آن صورت می گیرد که لاوروف 13 خرداد در گفت وگوی تلفنی با همتای ایرانی با ابراز خرسندی از سفر رسمی خود در آینده به ایران، مناسبات و همکاری های دو کشور را در همه ابعاد رو به گسترش خوانده بود. وزیر امور خارجه روسیه آخرین بار 24 فروردین 1400 به تهران سفر کرده بود. «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد وزیر خارجه این کشور 22 و 23 ژوئن چهارشنبه و پنج شنبه در تهران حضور خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت خارجه روسیه افزود انتظار می رود در این سفر وزرای خارجه دو کشور درباره برخی از موضوعات مهم بین المللی از جمله وضعیت برجام، اوضاع اوکراین، سوریه، افغانستان و همچنین همکاری اقتصادی میان دو کشور گفت وگو کنند.جهت گیری توسعه روابط تجاری بین تهران و مسکو با توجه به اینکه انتظار می رود در سال 2022 توافق نامه دائمی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا درباره منطقه آزاد تجاری امضا شود که باید جایگزین توافق نامه موقت کنونی شود، اهمیت بیشتری پیدا می کند. همکاری های سازنده بین روسیه و جمهوری اسلامی ایران در زمینه تامین امنیت در منطقه خاورمیانه که روند اوضاع سوریه و افغانستان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد نیز یک موضوع مهم در روابط دوجانبه باقی مانده است.خبرگزاری فرانسه هم گزارش داد وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه برای گفت وگو درباره تقویت همکاری های تجاری و انرژی در حالی که تهران و مسکو با تحریم های اقتصادی غرب دست و پنجه نرم می کنند، به ایران سفر می کند.«ایرنا» نیز در گزارشی، بررسی روابط راهبردی ایران و روسیه، همکاری های مشترک دو کشور در مسائل منطقه ای و بین المللی و اقتصادی را دستور کار سفر لاوروف وزیرخارجه روسیه به تهران بر شمرده است. برخی از تحلیلگران نیز سفر دو روزه لاوروف را در ارتباط با گفت وگو بر سر توافق20 ساله ایران و روسیه ارزیابی کرده اند.پیش تر، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین نیز با تایید خبر سفر وزیر خارجه این کشور به تهران، در صفحه توییتر خود نوشت: چهارشنبه لاوروف در سفری به ایران می رود. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز دوشنبه 30 خرداد در نشست هفتگی با خبرنگاران از سفر سرگئی لاوروف به تهران در آخر هفته خبر داد و گفت: آخر هفته میزبان آقای لاوروف خواهیم بود تا بتوانیم همکاری ها را با منطقه اوراسیا و قفقاز گسترش دهیم.حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در سالی که گذشت دو بار به مسکو سفر کرد. وی در نخستین سفر بعد از تصدی این سمت 13 مهر ماه 1400 وارد مسکو شد و 14 مهر با همتای روس خود دیدار و گفت وگو کرد. آخرین سفر هم در 24 اسفند سال گذشته انجام شدکه امیرعبداللهیان سفری چند ساعته به فدراسیون روسیه داشت و با لاوروف دیدار کرد و به رایزنی درباره مسائل دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی و مذاکرات وین پرداخت.

امیرعبداللهیان 26 شهریور 1400 نیز در حاشیه بیست و یکمین اجلاس سران کشورهای عضو شانگهای در دوشنبه، با وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه دیدار و گفت وگو کرده بود. وزرای خارجه ایران و روسیه دهم فروردین سال جاری هم در شهر تونشی چین و در حاشیه سومین نشست وزرای خارجه همسایه افغانستان با یکدیگر دیداری دوجانبه داشتند و حسین امیرعبداللهیان در این دیدار مخالفت ایران با اعمال تحریم ها و اقدامات یکجانبه علیه روسیه را اعلام کرد.

مقابله با تحریم ها

یک روزنامه قطری همزمان با سفر لاوروف به نقل از منابع آگاه خبر داد که وزیر امور خارجه روسیه در سفر خود به تهران درباره سوریه و همکاری مشترک برای مقابله با تحریم ها رایزنی خواهد کرد. به گزارش «ایسنا»، روزنامه قطری «العربی الجدید» چاپ لندن، روز چهارشنبه نوشت لاوروف در گفت وگوهای خود در تهران روابط دوجانبه ایران و روسیه و همکاری مشترک دو کشور در مسائل منطقه ای و بین المللی به ویژه تحولات مربوط به توافق هسته ای و اوضاع سوریه را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.طبق گفته منابع مذکور، مساله مهم دیگری که در این سفر مورد بحث قرار خواهد گرفت، تشدید همکاری ایران و روسیه برای مقابله با تحریم های آمریکاست. این منابع خاطرنشان کردند که «برای استفاده از تجارب ایران برای مقابله با تحریم ها، در ماه های اخیر، سفرهایی علنی و محرمانه [از سوی مقامات] روسیه به ایران» صورت گرفته است. این منابع همچنین افزودند سفر مقامات ایرانی به روسیه نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت، چراکه همکاری دو طرف اخیرا برای مقابله مشترک با تحریم های آمریکا و غرب افزایش یافته است.

تدوین سند راهبردی بین دو کشور

13 مهر ماه امیرعبداللهیان در نخستین سفرش به فدراسیون روسیه به مسکو رفت و در بدو ورود طی اظهاراتی با ذکر این نکته که سیاست های منطقه ای ایران و روسیه در سال های اخیر خیلی به هم نزدیک بوده، خاطرنشان کرد: در حوزه منافع مشترک دو کشور اقدامات خوب و هماهنگی های سازنده ای بین دو طرف انجام شده است. وی یک روز بعد 14 مهر با همتای روس خود در محل وزارت خارجه فدراسیون روسیه دیدار کرد و در این دیدار گفت که روسیه جزو اولویت های جدی سیاست همسایگی دولت سیزدهم است و روابط دو کشور را ممتاز و راهبردی خواند.به گزارش خبرگزاری فارس، امیرعبداللهیان پس از این دیدار در نشستی خبری با لاوروف گفت: توافق کردیم در آینده نزدیک سند راهبردی همکاری های دو کشور را به صورت مدون بررسی کرده و به عنوان نقشه راه جدید در روابط دو کشور، این سند مبنای همکاری های ما و همکاری های بلندمدت ما قرار بگیرد. وی گفت: روسیه را یک شریک راهبردی برای ایران می دانیم و معتقدیم در سیاست خارجی متوازن دولت سیزدهم، روسیه در اولویت سیاست خارجی ما قرار دارد و امیدواریم همکاری های رو به رشد دو کشور در آینده نه چندان دور به بهترین سطح خود ارتقا یابد.حسین امیرعبداللهیان همچنین 24 اسفند 1400 سفری چند ساعته به مسکو داشت و با سرگئی لاوروف دیدار و گفت وگو کرد. سفری که در پی برخی فضاسازی ها مبنی بر سنگ اندازی روسیه در روند مذاکرات وین در پی بحران اوکراین انجام شد. لاوروف در نشست خبری با امیرعبداللهیان گفت روسیه بر خلاف ادعای آمریکا مانع دستیابی به توافق در وین نخواهد بود و تا پایان رویکرد سازنده خود مساعی جمعی در این راستا را حفظ خواهد کرد و امیرعبداللهیان هم با بیان اینکه روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق نخواهد بود، گفت: امیدواریم طرف آمریکایی دست از زیاده خواهی خود در دقایق نزدیک به توافق بردارد.

سفر رئیسی به مسکو

پس از آنکه امیرعبداللهیان نسبت به دیدار روسای جمهور دو کشور در یکی از پایتخت ها ابراز امیدواری کرده بود، سیدابراهیم رئیسی در پاسخ به دعوت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه به مسکو سفر کرد. سفری که 29 دی آغاز شد و دو روز به طول انجامید. رئیسی در این سفر پس از دیدار با پوتین که بیش از سه ساعت به طول انجامید، در نشستی با فعالان اقتصادی روسیه شرکت و در دومای روسیه نیز حضور یافت و سخنرانی کرد.رئیسی در دیدار با پوتین گفت ایران هیچ محدودیتی برای گسترش روابط با روسیه ندارد و پوتین هم از رئیسی خواست سلام و آرزوی سلامتی برای رهبر معظم انقلاب را از طرف وی به ایشان منتقل کند و افزود که دستورکار وسیعی پیش روی دو کشور قرار دارد.

سفر معاون نخست وزیر روسیه به تهران

اوایل خرداد سال جاری نیز «الکساندر نواک» معاون نخست وزیر روسیه و رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور به تهران آمد و در دیدار با محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور از جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست دیرین و شریک مطمئن برای روسیه یاد کرد و گفت: مسکو همواره اهمیت فراوانی برای توسعه روابط با تهران قائل است. وی از آمادگی روسیه برای استفاده از ارز ملی دو کشور در مبادلات تجاری فی مابین خبر داد و گفت: مسکو آمادگی دارد سرمایه گذاری های خود را در ایران در بخش های مختلف گسترش دهد. نواک، تکمیل کریدور حمل ونقل شمال - جنوب را لازمه توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی فی مابین خواند و با اشاره به امضای چهار سند بین دو کشور برای تکمیل زیرساخت های حمل و نقل افزود: جمهوری اسلامی ایران می تواند به «هاب» راهبردی حمل و نقل برای روسیه و منطقه تبدیل شود.

حجم تجارت در سال 2021

علاوه بر مناسبات سیاسی رو به گسترش دو کشور، روابط تجاری و اقتصادی نیز روند رو به رشدی پیدا کرده است. به طوری که «کاظم جلالی» سفیر ایران در مسکو اخیرا در اظهاراتی با بیان اینکه روسیه اولویت ایران برای توسعه روابط است، افزود: روابط ایران و روسیه وارد مرحله جدیدی شده است. حجم تجارت ایران و روسیه در سال 2021 به 5/ 4 میلیارد دلار رسیده، در حالی که این رقم در سال 2019 فقط 6/ 1 میلیارد دلار بود. وی در عین حال یادآور شد ظرفیت دو کشور برای گسترش تجارت بیش از این ارقام است. سفیر ایران همچنین اعلام کرد مرکز توسعه صادرات روسیه در ایران به زودی راه اندازی می شود و بر مذاکرات تجاری بین بازرگانان دو کشور به صورت رودررو و بدون واسطه تاکید کرده بود.

میانجی گری بین روسیه و اوکراین

در قضیه اوکراین نیز جمهوری اسلامی ایران بارها بر آمادگی میانجی گری بین روسیه و اوکراین تاکید کرده و در گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با لاوروف در 29 اردیبهشت نیز وزیر امور خارجه ایران بار دیگر آمادگی ایران را برای میانجی گری بین روسیه و اوکراین اعلام کرد. در گفت وگوی اخیر رئیسی با پوتین در 18 اردیبهشت، رئیس جمهور ایران با اظهار امیدواری نسبت به پایان یافتن هر چه سریع تر درگیری ها در اوکراین، بر اهمیت راه حل دیپلماتیک در این رابطه تاکید و اظهار کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد ظرفیت های خود را برای کمک به حل و فصل دیپلماتیک جنگ به کار ببندد.