آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۱۰۳۴۴
سیاسی
۲

رئیس مجلس در دیوان محاسبات کشور : ما امروز نیازمند جهاد تصمیم هستیم

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر روز چهارشنبه یکم تیر ماه در نخستین آیین رونمایی از گزارش ارزیابی عملکرد قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه که با مقامات دیوان محاسبات کشور، روسای کمیسیون های برنامه و بودجه و محاسبات، کمیسیون اصل 90، اقتصادی، اجتماعی و جهش و رونق تولید، و اعضای هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس برگزار شد، ضمن تشکر از اینکه در آستانه تنظیم برنامه هفتم، گزارشی از عملکرد برنامه ششم توسط دیوان محاسبات کشور ارائه شده است، گفت: امروز دیوان محاسبات کشور در مسیر تحول قرار گرفته است؛ طبیعی است که تحول، مسیری طولانی است اما همین که بر این ریل سوار شده و به عنوان یک نهاد نظارتی پیش رو در این مسیر حرکت می کند حائز اهمیت است.

وی افزود: باعث افتخار همه ماست که رهبر معظم انقلاب از عملکرد دیوان اظهار رضایت کردند اما توجه داشته باشیم همانقدر که این امر افتخارآفرینی دارد به مراتب بیش از آن برای ما مسئولیت در پی دارد؛ لذا باید توجه بیشتری به وظایف خود داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محور بحث ما برنامه ششم و تدوین برنامه هفتم است، اظهار کرد: من شخصا از برنامه سوم توسعه که به طور خاص به دلیل مسئولیت هایی که داشتم شاهد بوده ام که در برنامه های مختلف شاهد اجرایی شدن حدود 30 درصد بوده ایم، فارغ از اینکه این بخش از برنامه ها که اجرایی شده اند تا چه میزان اثرگذار و کیفی بوده است. به هر حال بسیار مهم است که شاخص های ما برای سنجش و ارزیابی چه بوده است.

قالیباف تاکید کرد: باید به این سوال پاسخ بدهیم که اگر این برنامه ها تدوین نمی شد همین میزان از نتایج که امروز شاهد آن بوده ایم اتفاق نمی افتاد؟ به نظر می رسد باید به دو نکته دقت کنیم؛ اول اینکه اگر برنامه هفتم نیز با همان روش 6 برنامه گذشته تنظیم شود پایان آن نیز به سرنوشت قبلی ها دچار خواهد شد. در این باره باید تصمیم جدی بگیریم و رویکرد خود را در این باره اصلاح کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ناامیدی از جنس شیطان است و امید از جنس معنویت و باورهای دینی، روح و مبانی انقلاب اسلامی است. این ظرفیت ها برای ما وجود دارد. ما در نظام حکمرانی دچار اشکالاتی هستیم. در جلسه با دولت نیز به این موضوع اشاره کرده ام که ما نیازمند «جهاد تصمیم» هستیم. وقتی حرف از جهاد تصمیم می زنیم یعنی باید اهل گذشت باشیم، از آبروی خود بگذریم و در تصمیم گیری، شجاعت و همچنین قدرت «نه» گفتن داشته باشیم. ما نباید همه را از خود راضی نگه داریم.وی عنوان کرد: وقتی منابع کم است اولویت بندی یعنی اینکه به یک بخش منابع بدهیم و به یک بخش دیگر نه. ضروری است به فهم مشترکی در مسائلی که باید روی آنها متمرکز شویم برسیم و اولویت های مشترک را پیدا کنیم. حتی من اعتقاد دارم که باید در اجرا نیز روش های مشترکی در نظر بگیریم.رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: جهاد تصمیم یعنی اینکه معطوف به رای تصمیم نگیریم بلکه معطوف به حق و ظرفیت ها تصمیم گیری کنیم. چنین رویکردی کشور را نجات می دهد. لذا امروز نیازمند تصمیم گیری شجاعانه و پیشروی مداوم هستیم.وی افزود: وقتی قانونی می نویسیم باید بدانیم اجرای آن بر عهده دولت اما اجرایی ساختن آن بر عهده مجلس است. باید بفهمیم تصمیمی که قابلیت اجرا ندارد را نباید اتخاذ کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز ما در نقطه بسیار کلیدی و حیاتی ایستاده ایم. در شرایطی که قوای سه گانه با هم هم جهت هستند، می توانیم کار خود را به سمت اهدافمان پیش ببرم. تسلط بر سیستم نظام اداری و حکمرانی را باید در بخش های مختلف دنبال کنیم.

قالیباف با بیان اینکه باید انتخاب های خود را محدود کنیم، گفت: باید به موضوعاتی بپردازیم که خود آنها ده ها و صدها مسئله دیگر را در دل خود حل می کنند. بنابراین باید اولویت های درستی را انتخاب کنیم.