آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۹
سیاست
۲
حوزه

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به گرانی های افسارگسیخته: دولت جواب قانع کننده بدهد

آیت الله مکارم شیرازی روز گذشته در سخنانی به گرانی های افسارگسیخته اعتراض کرد و از دولت خواست جواب قانع کننده ای برای مردم آماده کند. این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه «حل مشکلات اقتصادی امروز وظیفه هر سه قوه است»، گفت: «انتظار مردم این است که سه قوه باهم در این خصوص همکاری و تلاش کنند.»

آیت الله مکارم شیرازی این سخنان را در دیدار با مسعود میرکاظمی، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد. ایشان با اشاره به گلایه های شدید مردم از گرانی ها گفت: امروز داد مردم از گرانی ها بلند است و می گویند که قیمت ها روز به روز افزایش می یابد. وی در ادامه به ضرورت اقناع و تبیین برای مردم نسبت به گرانی های اخیر اشاره کرد و افزود: این گرانی های افسارگسیخته با وجود افزایش درآمدهای نفتی دولت به عنوان معمایی برای مردم شده که لازم است دولتمردان جواب قانع کننده ای برای آن داشته باشند. این مرجع تقلید همچنین به قاچاق اجناس و کالا به صورت آزادانه و گسترده اشاره و تاکید کرد: باید نظارت ها و بازدیدها در مرزها افزایش یابد که چرا مواد خوراکی و ارزاق مردم به راحتی از کشور خارج می شود؟ وی از دیگر دلایل گرانی ها را بی انصافی برخی از کسبه دانست و گفت: باید تعزیرات حکومتی نسبت به این قضیه ورود پیدا کند. آیت الله مکارم شیرازی به گرانی مسکن و اجاره بها نیز اشاره کرد و گفت: اجاره بهای خانه ها غوغا می کند که باید برای آن تدبیری اندیشید. وی افزود: در صنعت خودروسازی نیز دست های پشت پرده ای وجود دارد که از طرفی جلوی واردات صحیح خودرو را گرفته و از طرف دیگر هر قیمتی خواستند برای خودروها تعیین می کنند و هیچ کس نیز نمی تواند با آنها مقابله کند در حالی که قیمت مشابه خارجی، بسیار پایین تر از خودروی ایرانی است. وی همچنین تاکید کرد: حل این مشکلات وظیفه هر سه قوه است و نمی توان تنها از یک بخش انتظار داشت.

آیت الله مکارم شیرازی در پایان این دیدار، با اشاره به گلایه های مردم از اینکه چرا مراجع نسبت به گرانی ها ساکت هستند و صحبت نمی کنند، گفت: ما مکرر تذکر داده و می دهیم که مردم از دولت جدید انتظار دارند که نسبت به بهبود اوضاع تلاش کند و گرانی و تورم را مهار نماید و می دانیم که دولت در این زمینه تلاش و کوشش می کند و امیدوار است و ما هم به امید جناب رییس جمهور امیدواریم، اما اگر آثار و نتایج این برنامه ها در جامعه و زندگی مردم احساس نشود، می تواند سبب بی اعتمادی و ناامیدی از دولت شود.

اشاره آیت الله مکارم شیرازی به گلایه مردم از اینکه چرا مراجع نسبت به گرانی ها ساکت هستند، به نحوی در سخنان اخیر آیت الله نوری همدانی نیز شنیده شد. آیت الله نوری همدانی در یازدهم خردادماه سال جاری با تاکید بر اینکه تذکرات مراجع به دولتمردان شنیده نمی شود، در مسجد اعظم قم سخن می گفت و تاکید کرد: «یکی از وظایف مهم روحانیون و علما حفاظت و پشتیبانی از نظام اسلامی است چرا که نظام، نظام اسلامی است اما این امر محقق نمی شود مگر با خدمت به مردم و رفع مشکلات شان.» ایشان در ادامه با اشاره به زحمات امام راحل در پیروزی انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: امام خمینی با زحمات فراوان و با حضور پرشور مردم در صحنه های گوناگون توانستند این انقلاب را به پیروزی برسانند و دست امریکا و صهیونیست ها را از این مملکت کوتاه کنند از این رو باید به مردم رسیدگی کرد تا در آسایش باشند.

آیت الله نوری همدانی در ادامه با توصیف حضور پرشور مردم در صحنه های گوناگون افزودند: حضرت امیرالمومنین علی(ع) به مالک اشتر می گوید: که ای مالک! بدان ستون دین و اجتماع مسلمان ها و سپر در برابر دشمن همین مردم هستند بنابراین توجهت به مردم باشد و امام راحل و رهبری نیز همواره به مردم اهمیت می دهند. این مردم در هشت سال دفاع مقدس و در لحظه های حساس از انقلاب و نظام اسلامی جانانه دفاع کردند. ایشان در ادامه با انتقاد از وضعیت معیشتی مردم و گرانی گفتند: متاسفانه مردم از نظر معیشت و گرانی در مضیقه هستند و انتظار ما از مسوولان رسیدگی به وضعیت موجود است. چرا که مردم به ما می گویند که به لحاظ گرانی و سختی معیشت در رنج و سختی به سر می برند. ما باید قدر این مردم را بدانیم و به فکر اینها باشیم. درد اینها را درک کنیم و به اندازه خودمان سعی کنیم از این مردم پشتیبانی شود. مرجع تقلید شیعیان در ادامه افزودند: ما باید به مسوولان تذکر بدهیم چرا که مردم به ما مراجعه می کنند و می گویند چرا درباره وضعیت معیشت و گرانی شما حرفی نمی زنید، باید بگویم ما تذکر می دهیم ولی متاسفانه تذکرات ما پخش نمی شود. مردم بدانند که حوزه علمیه قم و ما طلبه ها با این مردم هستیم چون همین مردم هستند که تا به حال اسلام را حفظ کردند. اما حرف و صدای ما به جایی نمی رسد و پخش نمی کنند.»