آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۹
اقتصاد
۸
یارانه

وزیر اقتصاد: طرح «واریز یارانه بنزین به حساب هر ایرانی» از دستور کار خارج شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: طرح «واریز یارانه بنزین به حساب هر ایرانی» از اولویت خارج شده است. با اجرای حذف ترجیحی و واریز مابه التفاوت آن به حساب سرپرستان خانوار، برخی رسانه ها و کاربران فضای مجازی احتمال اجرای طرح بازتوزیع یارانه بنزین در سراسر کشور را مطرح کرده بودند. طرحی که اسفند ماه سال گذشته در جزیره قشم و کیش اجرایی شد و در آن به هر شهروند این جزیره ماهانه 20 لیتر سهمیه بنزین 1500 تومانی تعلق گرفت. در این میان معاونت اقتصادی رییس جمهور نیز به عنوان متولی طرح موضع گیری مشخصی ندارد. البته به جای محسن رضایی، احسان خاندوزی تکلیف طرح جنجالی بازتوزیع یارانه بنزین در سراسر کشور را مشخص کرده است.

 سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در رابطه با آخرین وضعیت اجرای طرح واریز یارانه بنزین به حساب هر ایرانی گفت: به جهت اینکه در دولت چند موضوع تصمیم گیری اقتصادی دیگر مدنظر بود این طرح فعلا از اولویت خارج شده است تا دولت در مورد سیاست های اولویت دار تصمیم گیری کند و بعد پرونده جدید باز شود؛ بنابراین فعلا اولویت تصمیم گیری و سیاستگذاری برای این طرح وجود ندارد. وی با اشاره به اجرای طرح یارانه بنزین به صورت پایلوت در کیش و قشم تصریح کرد: طرح پرداخت یارانه بنزین به صورت پایلوت در کیش و قشم انجام شده و اجرای این طرح در آن مناطق متوقف نمی شود. وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه اجرای پایلوت طرح یارانه بنزین در کیش و قشم از آن جهت بود که مشکلات فنی این طرح احصا شوند، گفت: در حال حاضر مشکلات فنی این طرح کاملا شناسایی و مرتفع شدند. خاندوزی در پایان گفت: بازپرداخت یارانه بنزین به بخش های فاقد خودرو در جزیره کیش هم انجام شده است، اما به دلیل اینکه این طرح فعلا در دستور کار توسعه نیست اجازه دهید هر زمانی که در مورد این موضوع تصمیم گیری شد، جزییات آن مطرح شود.

 طرح یارانه بنزین برای همه از اول اسفند در جزیره کیش آغاز شد و همه شهروندان دارای کارت کیشوندی اعم از مالکان خودرو و افراد بدون خودرو، واجد دریافت سهمیه بنزین 20 لیتری بنزین شدند. در این طرح، یارانه بنزین به جای تخصیص به خودروها، به کد ملی افراد تعلق می گرفت و سهمیه بنزین تمامی اعضای خانوار به حساب سرپرست آن خانوار اختصاص داده می شود. البته در جریان اجرای مقدماتی این طرح در جزیره کیش، فقط خانوارهای فاقد خودرو یا خانوارهایی که تعداد اعضای آنها بیش از سه برابر تعداد خودروهای خانوار است، مشمول دریافت یارانه بنزین روی کد ملی بوده و سهمیه بنزین مابقی خانوارها طبق روال معمول به میزان 60 لیتر در کارت سوخت خودروهای آنها شارژ شد. در این طرح، خودروهای حمل و نقل عمومی مستثنا شد و یارانه شخصی خانوارهای دارای خودروی عمومی نیز به میزان 20 لیتر به کد ملی آنها اختصاص داده می شد.