آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۵
اخبار کشور
۱۱

نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای

آمریکا در گوشه رینگ قرار گرفت غربگراها به تقلا افتادند

سرویس سیاسی: روزنامه اعتماد روز گذشته در مطلبی با انتشار بیانیه حزب مدعی اصلاحات اتحاد ملت درباره مذاکرات هسته ای آورده است: «حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در بیانیه ای پیرامون وضعیت پرونده هسته ای ایران خواستار تسریع در روند احیای برجام شد و ادامه روند موجود را موجب تداوم و افزایش خسارات و فشار فزاینده بر اقتصاد کشور و معیشت و رنج روزافزون مردم اعلام کرد... در پایان این بیانیه نیز تاکید شده است: «در چنین شرایطی و با علم به وضعیت بین المللی و محدودیت ها و مشکلات پیش رو، فرصت احیای برجام روز به روز کمتر خواهد شد و گذشت زمان با توجه به فرصت محدود به نفع ایران نخواهد بود. حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، اعتقاد دارد که باید مسئولان امر با دیپلماسی کارآمد و باورمند به ضرورت احیای برجام و استفاده از دیپلمات های توانمند و مجرب هرچه سریع تر شرایط بازگشت به این توافق را فراهم سازند که تاخیر در این امر باعث تداوم و افزایش خسارات و فشار فزاینده بر اقتصاد کشور و معیشت و رنج روزافزون مردم خواهد شد. اگر فرصت احیای برجام از دست برود، معلوم نیست که بتوان در آینده با تداوم این رویکرد در سیاست خارجی، با مشابه این توافق یا چند برجام دیگر از این تحریم های ظالمانه عبور کرد؟»

گفتنی است، در شرایطی که مقاومت فعالانه و مذاکره از موضع عزتمندانه موجب دست برتر ایران در مذاکرات و گذر زمان به ضرر آمریکا شده است و همچنین با رویکرد افزایش غنی سازی و سیاست نگاه متوازن در روابط خارجی در مقابل نگاه غرب گرایانه دولت قبل، عضویت در سازمان همکاری شانگهای، توسعه روابط با کشورهای همسایه و شرقی و همچنین توجه به ظرفیت های اقتصادی مغفول مانده، اثر پذیری تحریم ها کاهش پیدا کرده و در نتیجه اهرم فشار طرف غربی متزلزل شده است، جریان غربگرا به تقلا افتاده برای اعتبار دهی به تحریم و تیز کردن تیغ تحریم کنندگان با هشدارهای مثلا کارشناسی به دولت سیزدهم اولتیماتوم بدهد. 

اهمیت این عناصر داخلی یا همان شبکه اقتصادی رسانه ای همکار غرب برای تحریم کنندگان آنجایی روشن تر می شود که اخیرا در گزارشی که در برخی رسانه ها منتشر شده، ضمن افشای جاسوسی یادداشت نویس ضدایرانی رویترز برای موساد آمده است که یک افسر موساد در تماس با او می گوید که در رسانه ها تاکید کنید بدون برجام اقتصاد ایران شکست می خورد!

خروج از NPT یعنی مخالفت با «تعامل با جهان»!

روزنامه ابتکار در مطلبی به نقل از فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت: «صدا و سیمای ما از شکست کمپین فشار حداکثری آمریکا از زبان خودشان خبر می دهد؛ درست است که ایالات متحده در اعمال فشار برای فلج کردن اقتصاد ایران به دلیل وجود همسایگان متعدد و وجود شرایط دور زدن تحریم ها توانسته به زندگی خود ادامه دهد اما این شکست به معنای پیروزی ما هم نیست. باید بدانیم اگر آمریکا موفق به زانو درآوردن ایران نشده اما کشور ما چه به دست آورده است؟ درست است که ما به زندگی ادامه دادیم و با تورم به فقر خودمان اضافه کردیم. آیا این فقر پیروزی ماست؟ ما باید در جایگاهی بالاتر از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس قرار می داشتیم. بنابراین ایران هم باید قاعدتا با تصمیم عقلانی، خواستار بازگشت به بازار جهانی و عرصه بین المللی باشد و استقلال اقتصادی مخدوش شده خود را ترمیم کند.»

در این مطلب آمده است: «برخی در داخل کشور با هرگونه روند دیپلماتیک و تعامل با جهان مخالفت می کنند و امروز هم شاهد هستیم که سخن از خروج از NPT را به میان آورده اند و البته برخی دیگر از ابتکاراتی سخن می گویند که باید پاسخ دهند آیا این ابتکارات با جایگاه بین المللی ایران و شرایط میز مذاکرات سازگاری دارد یا نه چراکه دنیا زیر بار سخنان یک طرفه نمی رود.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس ادعاهای واهی و جعلی رژیم صهیونیستی (که کلاهک هسته ای دارد و عضو NPT هم نیست) پرونده فعالیت های هسته ای تهران را به شورای حکام برد و آمریکا و تروئیکای اروپایی جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند. بر اساس NPT کشورها می توانند اگر منافع ملی خود را در خطر دیدند، از آن خارج شوند. بر همین اساس علاوه بر رژیم صهیونیستی، کشورهایی نظیر هند و پاکستان، سودان جنوبی و کره شمالی عضو آن نیستند. آیا خروج از پیمانی که در ماده 4 آن هم آمده، به معنای قطع ارتباط با جهان است؟ مدعیان اصلاحات بر اساس منطق سازش و تسلیمی خود برای عضویت ایران در NPT یا FATF نسخه می پیچند و باعث تضعیف ابتکار عمل در حوزه دیپلماسی می شوند چنان که طی 8 سال دولت اصلاحات و 8 سال دولت تدبیر و امید همین مواضع باعث تشدید تهدیدها و تحریم ها علیه ایران شد.