آرشیو یک‌شنبه ۵ تیر ۱۴۰۱، شماره ۴۳۱۲
سیاست
۳

پیام های مجازی کار خود را می کنند

روحانی و رئیسی روی ترازوی اینستاگرام

محمد رهبری هادی صفری

یک سال از انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 گذشته است و در این مدت بحث ها و گفت وگوهای زیادی درخصوص عملکرد دولت حسن روحانی در قیاس با عملکرد ابراهیم رئیسی در محافل مختلف و رسانه ها و شبکه های اجتماعی شده است. شکسته شدن رکورد تورم ماهانه و افزایش تورم سالانه مواد خوراکی تا 81 درصد در کنار عدم موفقیت دولت در احیای برجام و افزایش انتقادات اجتماعی، همه و همه دست به دست هم داده است تا اعتراضات به دولت رئیسی تشدید شود و بخشی از مردم عملکرد دولت روحانی را متفاوت از قبل قضاوت کنند. در این میان، حسن روحانی، رئیس جمهوری سابق در طول یک سال گذشته نسبتا ساکت بوده است. آخرین موضع گیری او در اینستاگرام، مربوط به 24 خرداد سال گذشته است؛ از آن زمان تاکنون، هزاران کاربر در پایین این پست دیدگاه ها و نظرات خود را بیان کرده اند. آنچه در این میان جالب است، آن است که کاربران مختلف تا امروز و بعد از گذشت یک سال، همچنان نیز در پایین این پست گه گاهی نظر خود را نسبت به شرایط کشور و عملکرد دولت حسن روحانی می نویسند؛ اما کاربران اینستاگرامی چه کامنت هایی در صفحه اینستاگرام حسن روحانی می نویسند؟ بعد از گذشت یک سال، این کامنت ها حاوی چه مفهومی است؟

برای تحلیل این کامنت ها، پس از استخراج آن، مجموع کامنت ها در چهار بازه زمانی مختلف دسته بندی شد. این چهار بازه زمانی عبارت اند از:

1- از زمان انتشار پست اینستاگرامی حسن روحانی در 24 خرداد 1400 تا زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در 29 خرداد 1400، 2- از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در 29 خرداد 1400 تا زمان آغاز به کار دولت ابراهیم رئیسی در 12 مرداد 1400، 3- از زمان آغاز به کار دولت ابراهیم رئیسی در 12 مرداد 1400 تا پایان سال 1400، 4- از ابتدای سال 1401 تا 28 خرداد سالگرد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری.

به طور طبیعی، هر چقدر از زمان انتشار پست اینستاگرامی حسن روحانی در 24 خرداد سال گذشته فاصله گرفته باشیم، تعداد کامنت هایی که در هر روز در پایین این پست منتشر شده، کاهش یافته است؛ با این حال، حجم کامنت ها در هر مقطع به قدری است که هزاران کامنت را شامل می شود. در مقطع اول، یعنی از زمان انتشار پست اینستاگرامی حسن روحانی در 24 خرداد 1400 تا زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در 29 خرداد 1400، اکثر کامنت های منتشر شده، علیه حسن روحانی است. هرچند کامنت های مثبتی درباره دولت حسن روحانی نیز دیده می شود؛ اما در این مقطع، کلماتی نظیر «لعنت»، «دروغ» و «محاکمه» پرتکرار بوده و کامنت گذاران دولت حسن روحانی را بدترین دولت تاریخ نامیده اند که امید مردم را ناامید کرد. همچنین مسئله بورس به عنوان یکی از مهم ترین دغدغه های مردم در آن مقطع زمانی، در کامنت ها پرتکرار بوده و برخی دیگر از کاربران نیز ذیل این پست، مطالبه تعویق کنکور سراسری را مطرح کرده اند. در مقطع دوم، که هم زمان با اوج گیری شیوع کرونا در کشور و افزایش آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کروناست، همچنان فضای کامنت های علیه حسن روحانی به شدت منفی است. این مقطع زمانی با قطعی برق و بی آبی در خوزستان نیز همراه شده و این در حالی است که هنوز دولت روحانی پایان نیافته است. به همین دلیل کلمات «کرونا»، «برق»، «آب» و «خوزستان» از جمله کلمات کلیدی است که در این مقطع در کامنت های اعتراضی علیه حسن روحانی به کار رفته است و کاربران درمورد این موضوعات اعتراض شان را بیان کرده اند. این در حالی است که کلمات «لعنت» و «محاکمه» نیز همچنان در کامنت ها پرتکرار است که بیانگر فضای منفی در این کامنت هاست؛ اما نکته جالب آن است که درخواست تعویق کنکور در این مقطع بیشترین تکرار را داشته است. مقطع سوم که یک بازه شش ماهه را شامل می شود، هم زمان با شروع به کار دولت ابراهیم رئیسی است. در این مقطع، حسن روحانی دیگر مسئولیت ندارد و شدت مرگ و میر ناشی از کرونا به علت ورود واکسن به کشور، کاهش یافته است. با این حال فضای کامنت ها همچنان علیه حسن روحانی منفی است و درصد کلماتی نظیر «لعنت» و «محاکمه» به بیشترین میزان خود رسیده است. کامنت گذاران در این مقطع حملات شدید و توهین آمیزی را علیه روحانی داشته اند و این در حالی است که مسئولیت روحانی در این بازه زمانی به پایان رسیده بود.

مقطع چهارم، با آغاز سال جدید شروع می شود. در این مقطع، امیدها برای احیای برجام به حداقل رسیده، ارز چهارهزارو 200تومانی حذف شده و قیمت کالاهای اساسی با جهش زیادی روبه رو شده است؛ به همین خاطر نیز کلمات «روغن» و «مرغ» در کامنت ها دیده می شود. همچنین در این مقطع، تجمعات خیابانی، خصوصا از سمت معلمان و بازنشستگان، به اوج خود رسیده و دولت در پرداخت حقوق کارمندان و کارگران نیز دچار مشکلاتی شده است. نکته جالب توجه در این مقطع آن است که در کامنت ها کلمه «رئیسی» افزایش درخور توجهی داشته، گویی که کاربران شروع به مقایسه دولت رئیسی با روحانی کرده اند و به نظر می رسد که کامنت ها نسبت به قبل مثبت تر بوده اند. این امر را در تکرار کلماتی نظیر «برگرد» و «کجایی» می توان دید؛ گویی برخی از کاربران خواهان بازگشت حسن روحانی هستند. هرچند کلمات منفی نظیر «لعنت» در کامنت ها پرتکرار است؛ اما کلماتی نظیر «درود» و «تشکر» نیز در کامنت ها به مراتب دیده می شود و دیگر آن چنان خبری از «محاکمه» نیست. نکته جالب توجه در این کامنت ها، تکرار درخور توجه کلمه «خاتمی» است و به نظر می رسد که تعدادی از کاربران در این کامنت ها از سیدمحمد خاتمی نیز به نیکی یاد کرده اند. بررسی کامنت های منتشر شده در آخرین پست اینستاگرامی حسن روحانی نشان می دهد که فضای این کامنت ها در چهار ماه اخیر کاملا تغییر کرده و به نفع روحانی شده است. اگرچه بعد از گذشت یک سال، کاربران اینستاگرام به اندازه ماه های قبل در آنجا کامنت نمی گذارند؛ اما آنهایی که نظرشان را می نویسند کامنت هایشان نسبتا مثبت است. نمودار زیر، به خوبی بیانگر همین موضوع است و نشان می دهد که درصد به کارگیری کلمات منفی علیه حسن روحانی نظیر «لعنت» و «محاکمه» در چهار ماه اخیر تا چه میزان نسبت به قبل افت کرده و کلمات مثبت درمورد او یعنی «برگرد» و «کجایی» تا چه اندازه رشد کرده است.

بنابراین به نظر می رسد که فضای کامنت های اینستاگرام حسن روحانی نسبت به سال گذشته تغییر مثبتی داشته است. البته باید توجه داشت که فضای اینستاگرام و خصوصا این کامنت ها را لزوما نمی توان به جامعه تعمیم داد و برای آنکه وضعیت حسن روحانی در افکار عمومی سنجیده شود، نیاز به یک نظرسنجی مستقل است؛ اما به هر حال آنچه واضح است آن است که با عملکرد دولت ابراهیم رئیسی و تداوم مشکلات اقتصادی و ناتوانی در احیای برجام، احتمالا فضای منفی علیه روحانی کم رنگ تر شود؛ اما در صورتی که دولت ابراهیم رئیسی در حل مشکلات کشور توفیق یابد، احتمالا شاهد اتفاقات متفاوت تری خواهیم بود.