آرشیو یک‌شنبه ۲ امرداد ۱۴۰۱، شماره ۴۳۳۳
جامعه
۱۰
گزارش

داده ها روایت می کنند: ارشاد و حجاب در صدر بگو مگوهای مجازی

محمد رهبری هادی صفری

حجاب و گشت ارشاد، مهم ترین موضوع یک هفته گذشته در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بوده است. به دنبال انتشار ویدئویی در اتوبوس های بی آرتی در صبح روز 25 تیر که در آن دختری به دلیل تذکر حجاب و فیلم برداری و تهدید به ارائه آن ویدئو به سپاه، توسط دیگر مسافران از اتوبوس خارج شده بود، موضوع حجاب در شبکه های اجتماعی از جمله توییتر و اینستاگرام مورد توجه کاربران قرار گرفت. هنوز این موضوع از توجهات خارج نشده بود که ویدئوی دیگری در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن یک ماشین گشت ارشاد، بی توجه به فریادها و مقاومت زنی که می گوید دخترش مریض است، در خیابان حرکت می کند، در حالی که آن زن تلاش می کند با دستانش جلوی حرکت ماشین را بگیرد.

ویدئوهای منتشرشده راجع به حجاب اجباری و گشت ارشاد در هفته گذشته، باعث شد فقط در توییتر بیش از 71 هزار توییت توسط 30 هزار کاربر در این زمینه منتشر شود. داده ها نشان می دهد روند انتشار این توییت ها تا پایان روز پنجشنبه 30 تیر کاملا صعودی بوده که همین امر بیانگر حساسیت کاربران توییتر به این موضوع است؛ حساسیتی که نه تنها متوقف نشده، بلکه تداوم داشته است.

بررسی شبکه بازنشرهای توییت های مربوط به این موضوعات حاوی نکات مهمی است. در این رابطه بیش از 25 هزار توییت منتشر شد و داده های به دست آمده از شبکه بازنشرهای توییت های مربوط به اخراج دختر تذکردهنده از بی آرتی بیانگر آن است که در این موضوع کاربران برانداز و مخالف جمهوری اسلامی بیشترین میزان واکنش ها را داشته و بیش از 60 درصد از شبکه به محتوای آنها اختصاص داشته است و سایر کاربران، سهم کوچک تری از واکنش ها داشته اند. در این میان، نیروهای میانه رو سهم بسیار کوچکی از توییت ها و ریتوییت ها را به خود اختصاص داده اند.

اما در رابطه با رفتار گشت ارشاد با مادری که دخترش مریض است، ماجرا کمی متفاوت بود. در این ماجرا اگرچه طیف های متنوع تری از مخالفان جمهوری اسلامی فعال بوده اند، اما توییت ها و ری توییت های آنها حدود 40 درصد از کل شبکه را شامل شده است و در قیاس با موضوع پیشین، کاربران میانه رو و اصلاح طلبان فعال تر بوده اند و این در حالی است که در میزان فعالیت کاربران اصولگرا و انقلابی تغییر محسوسی مشاهده نمی شود. در این ماجرا، کاربران روزمره نویس نیز فعال بوده و توییت هایی را منتشر کردند.

نکته مهمی که در هر دو گراف مشهود است، آن است که مواضع کاربران انقلابی فاصله محسوسی از سایر کاربران اعم از اصلاح طلب، روزمره نویس و مخالف جمهوری اسلامی دارد و به وضوح در اقلیت قرار دارند. این در حالی است که در میان کاربران میانه رو که با رنگ آبی در گراف مشخص شده اند، اسامی افرادی مانند وحید اشتری و مرتضی کیا، مسئولان سابق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران نیز دیده می شود. از آنجایی که مواضع این افراد با مواضع کاربران انقلابی تفاوت داشته، توییت هایشان مورد توجه سایر کاربران میانه رو و اصلاح طلب قرار گرفته و جایگاهشان در گراف در میانه قرار گرفته است. حضور پررنگ کاربران میانه رو و اصلاح طلب در موضوع رفتار گشت ارشاد با مادری که دخترش مریض است، در قیاس با آنچه در بی آرتی رخ داده بود، نشان می دهد حتی کاربرانی که در موارد قبلی ساکت بوده اند، در این ماجرا لب به اعتراض گشوده اند.

این امر در واکنش کاربران محجبه در اعتراض به گشت ارشاد و حجاب اجباری محسوس است؛ به موازات آنچه در توییتر سپری می شد، در اینستاگرام کمپینی راه افتاد که در آن افراد محجبه نسبت به گشت ارشاد و حجاب اجباری اعتراض کردند؛ در این کمپین که بیش از 40 هزار نفر در طول یک روز به آن پیوستند، بسیاری از کاربران محجبه اعتراضشان را به رفتارهای گشت ارشاد اعلام کردند. این در حالی است که در تمام سال های گذشته، افراد محجبه اعتراضی جمعی و عمومی نسبت به گشت ارشاد نداشته و به نوعی می توان واکنش آنها را به معنای شکسته شدن سکوتشان در این موضوع تعبیر کرد؛ سکوتی که در توییتر نیز شکست و کاربری محجبه به نام مریم شوندی در توییتی با بیش از 16 هزار لایک نوشته: «وقتش شده خانم های چادری بیان تو خیابون و علیه گشت ارشاد تجمع کنند. ما طرفدار خشونت و شکاف و تنفر نیستیم، حجاب زمانی ارزش داره که بر پایه اراده و انتخاب هر فرد باشه، سیاست های جبرگونه نه تنها کمکی به معنویت جامعه نکرده که ارزش انتخاب ما رو هم به لجن کشیده... چطور اعتراض نکنیم؟!».

شکسته شدن سکوت محجبه ها در اعتراض به گشت ارشاد و حجاب اجباری شاید یکی از مهم ترین ویژگی های اعتراضات آنلاین در روزهای اخیر است و نشان می دهد بخش های مختلف جامعه ایران حالا نسبت به این امر معترض اند و اعتراضات به این موضوع را نمی توان به گروهی خاص فروکاهید و آن را دغدغه ای بی اهمیت معرفی کرد که خارج از مرزهای ایران تبلیغ می شود. همین حالا که این متن در حال نگارش است، نزدیک به 600 هزار نفر به کمپین اینستاگرامی پیوسته اند که در آن اعلام می کنند «مخالف حجاب اجباری هستند».

نکته مهم آن است که بسیاری از کاربرانی که این روزها نسبت به حجاب اجباری معترض هستند، در هفته های گذشته که براندازان کمپینی را در این زمینه راه اندازی کرده بودند، ساکت بودند. این امر نشان می دهد اعتراض به این موضوع ارتباطی به گروه های سیاسی خارج از کشور ندارد و امری درون زاست. این اعداد و ارقام بیانگر تغییری شگرف در جامعه ایران در دو دهه گذشته است. اگر روزگاری حتی صد هزار نفر هم حاضر به امضای اعتراضی نسبت به گشت ارشاد و حجاب اجباری نبودند، حالا صدها هزار نفر از مردم در کمپینی خودجوش و در طول یک روز، مخالفت خودشان را با حجاب اجباری اعلام می کنند. نظرسنجی ها نیز نشان می دهد که رویکرد مردم نسبت به اجبار حجاب تغییر کرده است و اگرچه درصد درخورتوجهی از مردم در کل کشور محجبه هستند اما به نظر می رسد بسیاری از آنها مخالف اجبار هستند. این امر نشان می دهد نه تنها به کارگیری گشت ارشاد در 16 سال اخیر دستاوردی نداشته است بلکه این سیاست ها در سایه تغییرات سبک زندگی و تحولات فناورانه، مردم را به این نتیجه رسانده است که اجبار حجاب کار درستی نیست. سیاست گذاران فرهنگی کشور نیز باید متوجه تغییرات فرهنگی و ارزشی جامعه در دو دهه اخیر باشند و متناسب با عرف و فرهنگ جامعه در شرایط امروز سیاست گذاری کنند.