آرشیو پنج‌شنبه ۱۳ امرداد ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۸۸
اخبار کشور
۱۱

با انتشار بیانیه ای صورت گرفت: تقدیر 273 نماینده مجلس از اقدامات تحول گرایانه دیوان محاسبات

در جلسه دیروز مجلس بیانیه نمایندگان مجلس در تقدیر از عملکرد دیوان محاسبات قرائت شد که در آن از ارائه زودهنگام گزارش تفریغ بودجه و همچنین ارائه گزارش های مستمر در بازه زمانی 2 ماهه تقدیر شده بود. 

جلسه علنی مجلس دیروز به ریاست محمدباقر قالیباف آغاز شد و بررسی طرح تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش در دستورکار قرار گرفت. در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی بیانیه تقدیر و تشکر 273 نفر از نمایندگان مجلس از دیوان محاسبات قرائت شد.  در این بیانیه آمده: «بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در دیدار مورخ 4 خرداد 1401 نمایندگان مجلس شورای اسلامی با عنایت ویژه ایشان به عملکرد دیوان محاسبات کشور که فرمودند «بحمدالله در این سال های اخیر دیوان محاسبات چابک، فعال و خوب شده یعنی این گزارش های تفریغ بودجه در موعد خودش خیلی زود و خیلی خوب انجام می شود» و اظهار رضایت ایشان از عملکرد این نهاد نظارتی مایه مباهات و نشان افتخاری برای خانواده بزرگ دیوان محاسبات کشور و پشتیبانی معنوی برای اهتمام مضاعف به وظایف مورد تاکید معظم له گردید.» این بیانیه در ادامه افزوده: «دیوان محاسبات کشور به عنوان بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی و منتخبین ملت و نظارت بر حسن اجرای قانون و در راستای پاسداری از بیت المال در سال 1401 گزارش تفریغ بودجه سال 1400 کل کشور را به انضمام تعداد 21 فقره گزارش های خاص تحلیل در اجرای اصل 55 قانون اساسی و بند ج ماده یک قانون دیوان محاسبات کشور و بند یک ماده 219 آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار 6 ماه زودتر از موعد مقرر قانونی و همراه با نظارت کارشناسی و پیشنهادات خود تهیه و تسلیم مجلس شورای اسلامی نمود.» در بیانیه نمایندگان می خوانیم: «مضافا اینکه ارائه گزارش عملکرد ارزیابی قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که برای اولین بار صورت گرفت و همچنین گزارش های مستمر نظارت بر اجرای قوانین بودجه سال 1400-1401 کشور در مقاطع زمانی 2 ماهه نیز که مورد تقاضای نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود دستاورد جدیدی دیگر توسط دیوان محاسبات کشور است که به لطف الهی و تلاش های مجاهدانه همکاران خدوم دیوان محقق گردید.»در انتهای این بیانیه آمده: «بنا به مراتب فوق بدین وسیله مراتب تقدیر و تشکر نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اقدام هوشمندانه و تحول گرای دیوان محاسبات که گام دیگری در سرعت و چابکی این نهاد در تحقق منویات مقام معظم رهبری است را از ریاست دیوان محاسبات کشور، مسئولان و همکاران تلاشگر و زحمتکش و حافظان بیت المال در این سنگر مقدس اعلام می داریم.»

تصویب یک فوریت اصلاح قانون انتخابات مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح دیروز در صحن علنی مجلس در جریان بررسی تقاضای یک فوریت طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، آن را با 144 رای موافق، 35 رای مخالف و شش رای ممتنع از مجموع 217 رای به تصویب رساندند. محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در جریان بررسی یک فوریت طرح مذکور گفت: یکی از مسائلی که رهبر انقلاب از مجلس مطالبه کرده اند بحث اصلاح قانون انتخابات بوده است و مهم ترین تاکید ایشان بر اصلاح بندهای 18 گانه قانون انتخابات بوده است که سال 1395 توسط ایشان برای اجرا ابلاغ شد. از آن سال تاکنون در مجلس گذشته اقداماتی در این زمینه انجام شد ولی به سرانجام نرسید و قانون انتخابات مطابق سیاست های کلی اصلاح نشد. رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها گفت: در این طرح شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان مطابق شرایط روز در نظر گرفته شده و فرآیند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان نیز به تغییرات جدی و اساسی نیازمند است. جوکار بیان کرد: برای بهره گیری از فناوری های نوین، روش هایی در این طرح در نظر گرفته شده است. همچنین بحث های تبلیغات منابع مالی داوطلبان و رسیدگی به جرایم انتخاباتی مدنظر قرار داده شده است. وی تصریح کرد: الگوی نظام انتخاباتی که پیش از این بر مبنای سه الگوی شهرستانی- استانی، تناسبی و ترجیحی بوده است نیز در نظر گرفته شده است. جوکار خاطرنشان کرد: یک فوریت این اصلاح را به رای می گذاریم و در کمیسیون، اصلاحات مد نظر را انجام خواهیم داد. مهم آن است که ما محدودیت زمانی داریم و باید قانون انتخابات اصلاح شود تا به شش ماهه دوم سال موکول نشود.

تصویب لایحه انتقال محکومان بین ایران و بلژیک

نمایندگان در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی با 195 رای موافق، 2 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 227 نماینده حاضر در صحن با لایحه معاهده انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی بلژیک موافقت کردند. در ماده واحده این لایحه آمده است؛ لایحه معاهده انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی بلژیک مشتمل بر یک مقدمه و بیست و دو ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود. براساس تبصره این ماده واحده، رعایت اصول هفتادوهفتم (77)، یکصدوبیست وپنجم (125) و یکصدوسی ونهم (139) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اجرای این قانون، الزامی است.

تقدیر نمایندگان از وزارت اطلاعات

احمد امیرآبادی فراهانی در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی بیانیه 202 نفر از نمایندگان در تقدیر و تشکر از اقدامات سربازان گمنام امام زمان(عج) در پی کشف و خنثی سازی توطئه دشمنان کوردل انقلاب اسلامی را قرائت کرد. در این بیانیه آمده: «ضمن عرض تسلیت و تعزیت ایام شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و اصحاب باوفای ایشان، بار دیگر چشمان تیزبین سربازان گمنام امام زمان(عج) در آستانه ماه محرم الحرام و با تاسی از حماسه نهضت حسینی، توطئه دشمنان کوردل ایران اسلامی را کشف و قبل از هرگونه اقدام خصمانه و خرابکارانه علیه ملت شریف ایران با عنایت ویژه الهی نقش بر آب کرد.» این بیانیه افزوده: «دشمنان این سرزمین باید بدانند خدعه و نیرنگی که در سر می پرورانند و خیال آن را دارند، با مجاهدت های خاموش و انقلابی مجاهدان عرصه گمنامی رو به رو خواهند شد.» در بخش پایانی این بیانیه آمده: «ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات اخیر سربازان گمنام امام زمان(عج) در وزارت اطلاعات و به ویژه در پیشگیری اقدامات عملیاتی و دستگیری جاسوسان سرویس موساد از تمامی مجاهدان عرصه ایثار و شهادت می خواهیم به شیطنت های استکبار پاسخ کوبنده و درخور بدهند و به ایادی استکبار خصوصا رژیم کودک کش صهیونیستی و دست نشاندگان آن در گروهک تجزیه طلب کومله هشدار می دهیم که اقدامات مغرضانه آنان بدون پاسخ نخواهد ماند و بنا به وعده الهی نصرت از آن مومنان و خسران و عذاب در انتظار منافقان خواهد بود و به تعبیر  رهبر کبیر انقلاب اسلامی این رژیم غاصب به فضل الهی 25 سال آینده را نخواهد دید.»

اعمال تحریم های جدید برابر است با تقویت فعالیت های هسته ای

یعقوب رضازاده نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی دیروز در صحن علنی مجلس، در تذکر شفاهی خود گفت: در بحث مذاکرات برجامی به کشورهای عضو 1+5 توصیه می کنم و تذکر می دهم به بهانه جویی های مختلف متاثر از رژیم صهیونیستی تحریم های جدیدی را عنوان نکنند. وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی کشور ما متاثر از برجام نیست، اگر طرف مقابل مذاکرات تحریم های جدید را مطرح کند خودش متضرر می شود چراکه سریعا سانتریفیوژها را تقویت، دوربین های نظارتی را خاموش و از حضور جاسوس های آژانس جلوگیری خواهیم کرد. رضازاده در ادامه در تذکری به رئیس جمهور بیان کرد: آقای رئیس جمهور به داد دریاچه ارومیه برسید، چرا که سلامتی مردم در خطر است و کشاورزی نیز در حال نابودی بوده، سریعا اعتباری برای رفع مشکل فیزیکی تونل در نظر بگیرید. نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر دفاع عنوان کرد: افزایش 10 درصدی حقوق نیروهای مسلح در شان نیروهای مسلح نیست، با هماهنگی حقوق کارکنان را افزایش دهید و همسان سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی کنید. وی همچنین خطاب به وزیر کشور نیز گفت: حقوق دهیاران پایین است، همچنین بیمه آنها نیز با مشکل مواجه است و از طرف دیگر بدهی های آنها هم پرداخت نشده؛ لذا دستورات لازم را برای حل مشکل دهیاران صادر کنید.