آرشیو پنج‌شنبه ۳۱‌شهریور ۱۴۰۱، شماره ۸۰۱۱
جهان
۴

پوتین همزمان با اعلام بسیج نسبی به تهدیدات هسته ای غرب پاسخ داد

باد به سمت خودتان باز می گردد

حسین فاطمی

ولادیمیر پوتین در سخنانی با تاکید بر موفقیت روسیه در آزادسازی لوهانسک از برگزاری رفراندوم در مناطق آزاد شده برای الحاق به روسیه خبر و هشدار داد، روسیه در صورت لزوم می تواند از تسلیحات هسته ای خود استفاده کند. وی همچنین از بسیج عمومی در کشورش برای مقابله با تهدیدات خارجی خبر داد. این در حالی است که به اعتقاد ناظران، تحولات اخیر حکایت از احتمال اوجگیری جنگ در اوکراین دارد.مواضع دیروز -چهارشنبه- ولادیمیر پوتین را عملا باید یک اتمام حجت در برابر غرب در نظر گرفت که نشان از آن دارد، کرملین به دنبال تثبیت موقعیتش در اوکراین است. به گزارش گاردین، این سخنرانی مهم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که برای سه شنبه شب هماهنگ شده بود در نهایت به دیروز چهارشنبه موکول شد. پوتین در ابتدای صحبت هایش گفت: «سخنرانی من خطاب به روس ها، مردمان دونتسک و لوهانسک، سکنه خرسون و مناطق زاپوریژیا و دیگر مناطق آزاد شده است.»

رئیس جمهور روسیه به دولتش و وزارت دفاع دستور داد تا وضعیت حقوقی داوطلبان و نیروهای شبه نظامی دونباس را در سریع ترین زمان ممکن روشن کند. پوتین در بخش مهمی از سخنانش تصریح کرد: «روسیه از برگزاری رفراندوم های اعلام شده در لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا به منظور پیوستن به فدراسیون روسیه حمایت می کند.»

بر اساس گزارش ها، جمهوری های خودخوانده لوهانسک و دونتسک قرار است 23 تا 27 سپتامبر (اول تا 5 مهر) برای پیوستن به روسیه رفراندوم برگزار کنند. دو منطقه دیگر یعنی زاپوریژیا و خرسون نیز فردا رفراندوم برگزار خواهند کرد. پوتین همچنین با اشاره به تهدیدهای اوکراین علیه روسیه با تاکید بر اینکه «بلوف» نمی زند، به این کشور هشدار داد: «از تمامی ابزار در دسترس استفاده خواهیم کرد تا کسانی که تلاش می کنند از تهدید اتمی علیه روسیه استفاده کنند، ببینند که چگونه ممکن است جهت باد به سمت خودشان تغییر کند.» وی همچنین با امضای دستور بسیج نسبی عمومی اعلام کرد که اقدامات برای بسیج عمومی از 21 سپتامبر (دیروز) آغاز شده و تنها شهروندانی می توانند در این بسیج شرکت کنند که تجربه کافی داشته باشند.

علاوه بر گفته های پوتین، ماریا زاخارووا هم مواضعی مطرح کرد که می تواند باعث تحریک اوکراینی ها شود. به گزارش خبرگزاری تاس، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه در کانال تلگرامش نوشت: «ضد حمله ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین تاثیر معکوس و زیانباری برای اوکراین داشته است. این جوکر خون آلود مستقر در کی یف به واسطه ترفند کارت های بازی ایالات متحده، کشور و مردمش را که به او اعتماد و اطمینان داشتند، نابود کرد.»

طی چند روز گذشته، رئیس جمهور و مقامات اوکراینی از بازپس گیری برخی از مناطق تحت کنترل روسیه در سایه چند ضدحمله خبر داد.

 واکنش ها به سخنان پوتین

سخنان پوتین برای الحاق بخش هایی از خاک اوکراین به روسیه، با واکنش هایی همراه شد؛ پیش از همه واشنگتن به آن واکنشی نشان داد که می تواند از برنامه امریکا برای تداوم و تشدید درگیری ها در اوکراین حکایت داشته باشد. در همین راستا آنتونی بلینکن تاکید کرد: «امریکا هرگز ادعاهای روسیه را درباره الحاق بخش هایی از اوکراین به خودش حتی در صورت برگزاری رفراندوم در این مناطق به رسمیت نمی شناسد.»

به گزارش روزنامه گاردین، وزیر خارجه امریکا در توئیت دیروز -چهارشنبه- خود نوشت: «اگر روسیه این رفراندوم های شرم آور را برگزار کند، امریکا و جامعه بین الملل هرگز ادعاهای روسیه را درباره بخش های الحاق شده اوکراین به رسمیت نمی شناسند.» بلینکن در ادامه عنوان داشت: «ما به موضع کنونی خود در قبال مردم اوکراین ادامه می دهیم.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا نیز این رفراندوم را توهین به اصول حق حاکمیت و یکپارچگی قلمرو دانست و افزود: «ما این قلمرو را جزئی از اوکراین می دانیم.» وی افزود: «واشنگتن از بابت گزارش هایی که پوتین ممکن است دستور دهد تا نیروهای روسی بسیج شوند، آگاه است. این روند توانایی اوکراین را در عقب راندن نیروهای روسی تضعیف نمی کند.»

علاوه بر مقامات امریکایی، مقامات دیگر کشورها نیز در این خصوص دست به واکنش زدند؛ امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به خبرنگاران گفت: «اگر برنامه رفراندوم تراژیک نباشد، حتما خنده دار است.»

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان نیز گفته که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تنها در صورتی که نتواند در جنگ پیروز شود جاه طلبی های خود را که خطر نابودی روسیه و اوکراین را در پی دارد، کنار می گذارد. شولتز در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «به همین دلیل است که ما هرگونه صلح دیکته شده از سوی روسیه را نخواهیم پذیرفت و اینکه اوکراین باید بتواند در مقابل روسیه از خود دفاع کند.»

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن نیز به مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «اعتبار این نهاد به دلیل حمله روسیه به اوکراین در خطر است، چون مسکو یکی از اعضای دائم شورای امنیت است و ایجاد اصلاحات در این نهاد امنیتی ضرورت دارد.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هم در توئیت دیروز -چهارشنبه - خود با بیان اینکه این اقدامات به جنگ پوتین در اوکراین بیشتر دامن می زند، نوشت: «رفراندوم های شرم آور هیچ مشروعیتی ندارند و تغییری در ماهیت جنگ روسیه در اوکراین ایجاد نمی کند.» وی افزود: «جامعه بین الملل باید این نقض آشکار قانون بین الملل را محکوم کرده و حمایت ها از اوکراین را بیشتر کند.» وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین هم در کنفرانس خبری خود گفت: «موضع چین درخصوص اوکراین ثابت و شفاف است. چین از تمامی طرف ها می خواهد، وارد گفت وگو شوند و راهی برای مقابله با نگرانی های امنیتی تمامی طرف ها بیابند.»