آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
صفحه اول
۱

رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند آغاز شد / کمربند امنیت دریایی 2023؛ رزمایشی برای صلح و ثبات

اتحادیه نظامی ضد تحریم

ایران، چین و روسیه رزمایش مرکب «کمربند امنیت دریایی 2023» را آغاز کردند. در این رزمایش که به مدت پنج روز در شمال اقیانوس هند برگزار می شود، یگان های شناور و پروازی نیروهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین ناوهای نیروی دریایی کشورهای چین و روسیه که دیروز وارد آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران شدند، حضور دارند.

وزارت دفاع چین در اطلاعیه ای در این باره با اشاره به اینکه این رزمایش بر اساس پیمان نامه نظامی میان نیروهای مسلح سه کشور انجام می شود، تصریح کرد: «این رزمایش به تعمیق همکاری عملی بین نیروی دریایی کشورهای شرکت کننده کمک و انرژی مثبت را به صلح و ثبات منطقه تزریق می کند.»

اتحاد امنیتی پایدار

رزمایش های مشترک دریایی سه کشور از چهار سال پیش با برگزاری رزمایشی تحت همین عنوان کمربند امنیت دریایی در دریای عمان و اقیانوس هند آغاز شد. رزمایش هایی که اگر چه بارها اعلام شده است برای رسیدن به امنیت و دریانوردی پایدار در اقیانوس هند و آبراهه های حیاتی آن و تامین منافع سه کشور در این مسیر اجرا شده اند. با این حال در چهارمین سال برگزاری متوالی از شکل گیری یک اتحاد نظامی-امنیتی پایدار و راهبردی حکایت دارند که در موازنه جدید نظام بین الملل معنا یافته و به همین دلیل با واکنش دولت امریکا به عنوان یکی از طرف های این موازنه همراه است. چنانکه دیروز هم نخستین واکنش به این رزمایش دریایی مشترک از سوی «جان کربی» هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی امریکا مطرح شد که در گفت و گو با «سی ان ان» گفت: ما مسلما آن را رصد می کنیم تا مطمئن شویم هیچ تهدیدی ناشی از این رزمایش برای امنیت ملی ما یا متحدانمان در منطقه وجود ندارد.»

نمایش قدرت در حیاط خلوت امریکا

رزمایش های دریایی ایران، چین و روسیه اما تنها محدود به این منطقه جغرافیایی نبوده است. برای امریکا رزمایش مشترکی که این سه کشور با همراهی بعضی دیگر از کشورهای متحد مرداد 1401 در آب های سرزمینی ونزوئلا برگزار کردند، چالش برانگیزتر بود. حضور نیروهای پهپادی و تک تیراندازهای سه کشوری که هر یک به نحوی تحت تحریم های امریکا قرار دارند در منطقه ای که حیاط خلوت امریکا نامیده می شود معنادار بود. چنانکه وبگاه «واشنگتن فری بیکن» در همان زمان رزمایش مشترک به میزبانی ونزوئلا را با تعابیری همچون «متحد شدن دشمنان امریکا از سراسر جهان» و «آماده شدن جهان چند قطبی» تحلیل کرد.همکاری های دفاعی ایران ، چین و روسیه و مشخصا رزمایش های مشترک دریایی سه کشور اگر چه در یک سال گذشته تحت تاثیر بروز جنگ اوکراین با اتهامات بی پایه و تهدیدات ادعایی غرب همچون متهم ساختن ایران به ارسال پهپاد به روسیه و یا تهدید چین در مورد ارسال هرگونه تسلیحات به روسیه همراه بوده است اما در واقع راهبرد تدوین شده ای است که دست کم از سه سال پیش از جنگ اوکراین آغاز شده و با وجود امتناع تهران و پکن از طرفیت یافتن در آن جنگ جریان دارد. رویکردی که بسیار متفاوت از اتحادهای امنیتی -نظامی غربی همچون پیمان ناتو است که در گیری یک کشور عضو را با کشور دیگر به مثابه درگیری همه اعضا تلقی می کند و بر این اساس اگر چه به معنای شکل گیری یک مثلث اتحاد تاثیر گذار در عرصه جهانی است اما نافی استقلال رای هر یک از متحدان در قبال مواجهه های نظامی همانند جنگ جاری در اوکراین نیست.