آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
بورس
۹

موانع سرمایه گذاری در بازار سهام بررسی شد

استراتژی بازگشت اعتماد سهامداران

امیرمحمد بختیاری

دنیای اقتصاد : در سال جاری، بورس به نسبت بازارهای موازی جاماندگی قابل توجهی داشت، اما با توجه به تحرکات مشاهده شده در روزهای آخر سال 1401، به نظر می رسد اقبال به بورس بازگشته است، اما رویکرد سیاستگذار چگونه باشد که اعتماد به بازار سهام بازگشته و مردم به جای اینکه در طلا و ارز سرمایه گذاری کنند، به سمت سرمایه گذاری در بورس روی بیاورند؟ حذف قیمت گذاری دستوری، توسعه ابزارهای نوین تامین مالی، افزایش شفافیت در معامله و تلاش در راستای ایجاد بازار سرمایه کارآمد از جمله عوامل ایجاد بازگشت اعتماد مردم به بورس خواهد بود.

گام اول؛ حذف قیمت گذاری دستوری

به عقیده تعدادی از کارشناسان، اولین چالش بازار سرمایه، قیمت گذاری دستوری بوده است. بزرگ ترین صنعتی که از قیمت گذاری های دستوری آسیب دیده، صنعت خودرو و قطعه سازی است. در این سال ها به سبب قیمت گذاری دستوری، بسیاری از شرکت های صنعت خودرو و قطعه سازی زیانده شده اند و آزادسازی قیمت ها می تواند اثر قابل توجهی روی افزایش حاشیه سود این شرکت ها و خروج از زیان آنها داشته باشد. البته عرضه خودرو در بورس کالا گام مثبتی در راستای آزادسازی قیمت خودرو بوده است. اگر از سایه قیمت گذاری های دستوری خارج شویم، می توان امیدوار بود که صنعت خودرو وضعیت بسیار بهتری پیدا کند. علاوه بر صنعت خودرو، برخی صنایع دیگر از جمله سیمانی ها هم از قیمت گذاری های دستوری آسیب دیده اند و اگرچه با ورود سیمان به بورس کالا، قیمت ها منطقی تر از قبل شده، اما همچنان قیمت محصول این صنعت با نرخ سیمان در بازارهای صادراتی اختلاف قابل توجهی دارد و آزادسازی قیمت ها به رشد سودآوری شرکت های سیمانی هم منجر می شود. فولادی ها و پتروشیمی ها هم از صنایعی هستند که از مداخله ها در تعیین قیمت محصول شان آسیب دیده اند. قیمت گذاری دستوری در سال های اخیر، زنجیری بر پای بازار سرمایه ما بوده و اگر گامی به سمت آزادسازی قیمت ها برداشته شود، حتما آثار مثبت آن در بازار سرمایه نمایان خواهد شد.

گام دوم، توسعه ابزارهای بدهی

در این میان عده ای دیگر از کارشناسان بر این باورند که در شرایط فعلی حقوقی های بزرگ در بازار سرمایه که بخشی از بازار هستند، غیرفعال رفتار می کنند. مفهوم غیرفعال رفتار کردن این است که به افراد حقیقی این سیگنال داده می شود سهامداران عمده،

برنامه ای برای حمایت از سهم ها ندارند یا تمایل دارند در ادامه بر همین سبک و سیاق حرکت کنند. بر همین اساس، با توجه به عمق کم این بازار در مقایسه با سایر کشورها، اتخاذ تصمیمات عجولانه می تواند زمینه تصمیمات عجولانه از سوی سهامداران را فراهم کرده و ضربات جبران ناپذیری را به بازار سهام وارد کند. ایجاد تعادل بین بازار پول و سرمایه با بررسی اثر تصمیمات بازار پول بر متغیرهای کلان اقتصادی، افزایش فعالیت صندوق های تثبیت و توسعه بازار سرمایه، توسعه و متنوع سازی صندوق ها، توسعه ابزارهای نوین تامین مالی مبتنی بر سرمایه و اوراق بدهی، تداوم فعالیت های بازارگردانی موثر، توسعه ابزارهای مشتقه، افزایش شفافیت در معاملات، ابزارهای پوشش ریسک، افزایش شناوری سهام با توجه به ظرفیت بازار سرمایه و مدیریت آثار آن در شرایط نامتعارف بازار، تلاش در راستای ایجاد بازار سرمایه کارآمد و تسریع و تسهیل در صدور مجوز نهادهای مالی از جمله عواملی هستند که می توانند زمینه ایجاد ثبات در معاملات بازار را فراهم کنند. البته باید این موضوع موردتوجه فعالان حاضر در کشور باشد که بازار سرمایه در همه کشورهای توسعه یافته جهان به عنوان اصلی ترین رکن اقتصادی کشور محسوب می شود و اکنون این بازار توانسته به جایگاه اصلی خود در کشور دست پیدا کند. در کشورهای توسعه یافته و اقتصادهای بزرگ دنیا، بازار بدهی در بازار سرمایه معنا پیدا می کند و عمق بازار آنها به حدی است که در عمل، وضعیت بازار سرمایه آنها دماسنج واقعی اقتصادی کشور تلقی می شود. در کنار این اتفاق با ترویج فرهنگ سرمایه گذاری درمیان اقشار مختلف مردم، صیانت از حقوق سرمایه گذاران حاضر در این بازار و پذیرش بازار سرمایه به عنوان بازار دارایی از سوی دولتمردان، شاهد تغییر دیدگاه سرمایه گذاران و ورود سرمایه آنها از گزینه های سنتی برای سرمایه گذاری مانند طلا و ارز به سمت بازار سرمایه خواهیم بود.