آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
حوادث
۱۲

با مرگ 26 نفر و قطع عضو و سوختن 4368 زن و مرد و کودک

چهارشنبه سوری به خیر نگذشت

شامگاه آخرین سه شنبه سال هم تمام شد. امسال هم مثل سال های قبل پلیس و اورژانس و آتش نشانی و نهادهای فرهنگی و آموزشی تمام تلاش خود را به کار بستند تا ضمن هشدار به خانواده ها، جوانان و نوجوانان، بار دیگر خطرات استفاده از مواد منفجره و محترقه را به آنها یادآوری و به برگزاری یک جشن شاد و آرام ترغیب کنند. هر چند به گفته پلیس و آتش نشانی امسال چهارشنبه سوری شبی کم حادثه تر را پشت سر گذاشتیم اما آمار اورژانس کشور از افزایش قربانیان خبر داده است و شنیده شدن صدای انفجارهای گوشخراش و بوی دود و آتش که تا پاسی از شب ادامه داشت نیز نشانی از گذراندن یک چهارشنبه سوری آرام و کم حادثه نداشت.

26 کشته در شب چهارشنبه سوری

جعفر میعاد فر رئیس سازمان اورژانس کشور صبح دیروز از افزایش 22 درصدی مصدومان و فوتی های حوادث چهارشنبه سوری نسبت به سال گذشته در کشور خبر داد و گفت: 26 نفر در حوادث چهارشنبه سوری امسال جان باختند. این در حالی است که ما شاهد بارش برف و باران در اغلب شهرهای کشور بودیم و در غیر این صورت احتمال بالا رفتن آمار وجود داشت. چهار هزار و 368 نفر از اول اسفند دچار حادثه شدند که بیش از 3 هزار نفر فقط روز سه شنبه مصدوم شدند این یعنی 80 درصد آسیب ها مختص روز سه شنبه بوده است. 229 نفر نقص عضو شده اند و به چشم هزار و 428 نفر هم آسیب وارد شده است.

میعادفر گفت: بیشتر فوتی ها مربوط به استان های تهران، آذربایجان شرقی، همدان، ارومیه، قزوین و فارس بوده است و استان های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و کرمان کمترین مصدوم چهارشنبه آخر سال را داشتند. 79 درصد آسیب دیدگان مرد و سن 44 درصد آسیب دیدگان بین 6 تا 18 سال بوده است.

آسیب به 7 آمبولانس

میعادفر افزود: به هفت آمبولانس سازمان اورژانس نیز خسارت وارد شد که تهران و کرمان هرکدام با 3 آمبولانس پیشتازند و به یک آمبولانس هم در استان قم خسارت وارد شد.

12 فوتی سهم تهران از چهارشنبه سوری

آمارها نشان می دهد که از میان قربانیان چهارشنبه سوری 12 نفر مربوط به استان تهران بوده است.

دکتر یحیی صالح طبری رئیس مرکز اورژانس تهران درباره حوادث چهارشنبه سوری در استان تهران گفت: در استان تهران 10 نفر مرد و 2زن فوت و 1009 نفر مصدوم شدند و یک نفر از پرسنل امدادی نیز مصدوم شد.

کشف 2 بسته انفجاری در تهران

سخنگوی فراجا از کشف و خنثی سازی دو بسته انفجاری ازسوی ماموران پلیس خبر داد.

سردار سعید منتظرالمهدی در تشریح جزئیات این خبر گفت: روز سه شنبه سربازان گمنام در سازمان اطلاعات فراجا در پی دریافت گزارش های مردمی در خصوص وجود 2 بسته مشکوک در یکی از مناطق شهر تهران، بلافاصله به محل گزارش شده اعزام شدند و با هوشیاری بموقع تیم چک و خنثی سازی از وقوع حادثه ای ممانعت کردند که در صورت وقوع انفجار، صدمات جانی و خسارات مالی قابل توجهی به وجود می آورد.

سخنگوی فراجا از تلاش برای دستگیری عوامل سازنده این بسته های انفجاری خبر داد.

کاهش آمار حوادث از نگاه آتش نشانی تهران

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در رابطه با حوادث چهارشنبه سوری به خبرنگار «ایران» گفت: امسال برخلاف پیش بینی ما حوادث چهارشنبه سوری در تهران کاهش داشت چرا که تصور می شد نخستین چهارشنبه سوری بعد از کرونا، پر حادثه باشد اما باتوجه به آموزش ها و فرهنگ سازی های صورت گرفته و همکاری عالی مردم، این آمار کاهشی بود. در چهارشنبه سوری سال گذشته 5200 تماس با مرکز برقرار شد که امسال کمتر از 4 هزار تماس بود. از سویی 240 حادثه در سال قبل گزارش شد که امسال به کمتر از 200 حادثه رسید.

امسال مردم زیادی برای شرکت در چهارشنبه سوری حضور داشتند اما با رعایت اصول ایمنی این مراسم برگزار شد و از مردم تشکر می کنیم.

قدرت الله محمدی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز آمار ماموریت های آتش نشانی را در شامگاه سه شنبه بیش از 130 مورد اعلام کرد و گفت: در این ماموریت ها 8 آتش سوزی خودرو، 35 آتش سوزی در فضای سبز، 12 آتش سوزی در سطل های زباله و سه مورد اماکن خاص بوده است.

بازداشت 8 نفر از سوی پلیس

سردار عباسعلی محمدیان فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز از بازداشت 8 نفر در روز 23 اسفند که اقدام به تخریب اموال عمومی کرده بودند خبر داد و گفت: خوشبختانه چهارشنبه سوری امسال شاهد شب کم حادثه ای بودیم. کاهش تلفات نشان دهنده این موضوع بود که مردم اگر بخواهند می توانند با همراهی جوانان و استفاده از مواد محترقه کم خطر چهارشنبه سوری کم حادثه ای را تجربه کنند. همچنین 8 نفر از افرادی که اقدام به تولید و توزیع مواد محترقه و تخریب اموال مردمی می کردند نیز دستگیر شدند.

مجروح شدن یک مامور پلیس

شامگاه سه شنبه یکی از ماموران گروه ضربت پلیس تهران نیز بر اثر اصابت ترکش های مواد منفجره به صورت و بدنش مجروح و به بیمارستان منتقل شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

مرگ مرد موتورسوار

هر چند با توجه به آمار در استان تهران 12 نفر بر اثر حوادث چهارشنبه سوری جان باختند و به گفته علیرضا فخاری، استاندار تهران، در استان تهران 3 نفر جان خود را از دست دادند اما فقط گزارش مرگ یک مرد 24 ساله در ساعت 12 شب سه شنبه 23 اسفند از سوی ماموران کلانتری مسعودیه به بازپرس محمد حسین زارعی- شعبه یکم دادسرای امور جنایی تهران - اعلام شد.

بر اساس بررسی ها، این حادثه زمانی رخ داد که دو نفر سوار بر یک موتورسیکلت در حال عبور از خیابان بودند که ناگهان تعادل شان را از دست داده و روی زمین افتادند و این موضوع باعث شد نارنجک دست سازی که داخل جیب یکی از راکبین موتورسیکلت بوده منفجر شود و مرگ یکی از آنها را رقم بزند. راکب دوم که مصدوم شده بود برای درمان به بیمارستان منتقل شد. جسد مرد 24 ساله به دستور بازپرس جنایی به پزشکی قانونی منتقل شد.

کاهش 12 درصدی تماس ها

سرهنگ بابک نمک شناس رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس پایتخت نیز گفت: تعداد تماس ها با مرکز فوریت های پلیس در ارتباط با حوادث چهارشنبه سوری در مقایسه با آمار سال گذشته 12 درصد کاهش داشته و بیشترین تماس ها مربوط به سر کلانتری های 10، 7، 4 و 6 تهران و مناطق شرق و جنوب شرق و جنوب غرب تهران بوده است.

آتش زدن پراید

حادثه دیگری که تیم آتش نشانی را به محل کشاند، آتش گرفتن خودروی پرایدی در محله عبدل آباد بود. گزارش این آتش سوزی در ساعت 19:34 اعلام شد و ماموران راهی خیابان لقمان جنوبی شدند که یک دستگاه خودروی پراید که اسقاطی و مستهلک بود، به علت آتش بازی و پرتاب ترقه ها دچار حریق شده بود. ساعتی بعد نیز حریق در مغازه ای به آتش نشانی اعلام شد که به دنبال این گزارش ماموران راهی محل شدند. در محل حادثه نیز مشخص شد که تعدادی از افراد جلوی یک مغازه لوازم خانگی مشغول آتش بازی بودند که آتش این مواد موجب جرقه تابلوی مغازه و آتش گرفتن بخشی از مغازه شده که امدادگران بلافاصله حریق را اطفا کردند.

حریق بعدی که به آتش نشانی اعلام شد. ساعت 21:30 در خیابان آفریقا بود. طبقه سوم یک ساختمان پنج طبقه، آقای 37 ساله و خانم 24 ساله به خاطر انفجار مواد محترقه از ناحیه دست ها دچار مصدومیت شده بودند.

ساعت 23:28 آتش سوزی در محله فلاح، خیابان اکبرسوری گزارش شد حادثه در طبقه همکف یک ساختمان پنج طبقه مسکونی رخ داده بود که در جریان آن دو جوان که حدود 21 سال سن داشتند از ناحیه سر و صورت دچار حادثه شدند. هر دو جوان آسیب دیده در این انفجار به عوامل اورژانس تحویل داده شدند.