آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
خودرو
۱۶

وزارت صمت رشد 30 تا 70 درصدی قیمت را تکذیب کرد

روشنگری کور قیمت خودرو

دنیای اقتصاد : پس از گذشت 15 ماه از آخرین قیمت گذاری خودرو، معاون وزیر صمت دو روز پیش خبر داد قیمت کارخانه ای خودرو بین 30 تا 70 درصد افزایش خواهد داشت. با این وجود هنوز مدت زمان زیادی از اعلام این خبر نگذشته بود که روابط عمومی وزارت صمت همراه با تکذیبیه ای تاکید کرد شورای رقابت در این مورد تصمیم گیر است و اطلاع رسانی می کند و این مورد را در راستای لزوم روشنگری در این مورد دانست.

وزارت صمت در حالی از روشنگری و لزوم آن سخن به میان می آورد که فضای اخبار یک هفته گذشته در مورد قیمت گذاری خودرو، به هیچ عنوان حکایت از آن ندارد و می توان گفت دوباره مجموعه ای از اظهارنظرهای متناقض فضای سیاستگذاری و تصمیم گیری خودروی کشور را در ابهام فرو برده است. بر این اساس میزان درصد رشد قیمتی خودرو که منوچهر منطقی معاون وزارت صمت به تازگی اعلام کرده پیش از این نیز توسط عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان اعلام شده بود. مازیار بیگلو، عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، 16 اسفندماه در یک نشست خبری اعلام کرد بنابر اخبار رسیده از شورای رقابت به این انجمن، قیمت خودرو بین 30 تا 80درصد افزایش خواهد داشت اما همان روز سپهر دادجوی توکلی، مدیر روابط عمومی شورای رقابت، در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» در مقام تکذیب این خبر برآمد.

حال با گذشت چند روز این بار معاون وزیر صمت است که رقم مشابهی را برای رشد بهای خودرو اعلام می کند ولی بخش دیگری در وزارت صمت این خبر را تکذیب می کند. روابط عمومی این وزارتخانه طی اطلاعیه ای روز گذشته اعلام کرد: «آنچه معاون وزیر صمت در نشست خبری خود ذکر کرده است، پیرامون آن بوده که طبق قانون، شورای رقابت مسوول تعیین قیمت خودروهای داخلی است و این شورا در حال بررسی قیمت خودروهاست و وزارت صمت نیز منتظر اعلام نظر شورای رقابت است.» وزارت صمت در این اطلاعیه این موضوع را طرح کرده که برخی تصور می کنند وزارت صمت متولی تعیین قیمت خودرو است، اما این شورای رقابت است که مسوول قیمت گذاری خودرو است.

اما شورای رقابتی که وزارت صمت به آن ارجاع می دهد گویی مسیر سکوت را در پیش گرفته و هیچ اطلاع رسانی در مورد قیمت گذاری خودرو ندارد. این درحالی است که مراحل عرضه 500هزار خودرو که قرار بود پیش از آن قیمت جدید خودرو اعلام شود، کلید خورده است. با این حال این تنها موردی نیست که آشفتگی اخبار و تصمیم گیری ها در آن مشهود است. مثال دیگری که در این زمینه می توان به آن استناد کرد، موضوع شکل عرضه خودرو و به خصوص عرضه خودرو در بورس کالاست. چندی پیش کمیسیون تلفیق بودجه 1402 مصوبه ای داشت مبنی بر اینکه همه خودروها باید در بورس کالا عرضه شوند، اما همین کمیسیون پیشنهاد حذف این بند را نیز مطرح کرد و در نهایت 16 اسفندماه نمایندگان خانه ملت، پیشنهاد کمیسیون تلفیق مبنی بر حذف این بند موافقت کردند و در نهایت الزام عرضه خودرو در بورس کالا لغو شد.

اما باز هم طبق منوال همیشگی، در نهادهای دیگر ساز دیگری کوک می شود؛ به طوری که مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، سه روز پیش در یک نشست خبری تاکید کرد که عرضه خودرو در تالار شیشه ای بورس کالا منتفی نیست و گفت: «خودروسازان را مجبور به عرضه در بورس کالا نمی کنیم اما اگر تعهدی داده شده و عمل نشده، بازخواست خواهیم کرد.» ماجرا اما به همین جا ختم نشد و گویی همه نهادها عزم خود را برای هرچه پیچیده تر شدن فضا جزم کرده اند. منطقی در مصاحبه روز گذشته خود سری هم به موضوع شکل عرضه خودرو زده و ضمن منتفی دانستن عرضه خودرو در بورس کالا گفته است: «ابتدا عرضه خودرو در بورس از طریق مجلس منتفی شد و شورای رقابت هم حذف عرضه در بورس را اعلام کرد؛ بنابراین فعلا بحث عرضه خودرو در بورس مطرح نیست.» این در صورتی است که پیش از این سازمان بورس و به ویژه شورای عالی این نهاد اعلام کرده بود که بعد از پذیرش یک کالا در بورس، دیگر هیچ یک از قوانین خارج از بورس در مورد آن صادق نیست، اما اکنون مجلس و وزارت صمت قانون بودجه امسال را در مورد عرضه خودرو در بورس کالا صادق می دانند و موضوع این شکل از عرضه خودرو را نیز تمام شده معرفی می کنند.

از طرف دیگر عشقی، رئیس سازمان بورس، بارها اعلام کرده بود که عرضه خودرو در بورس کالا هیچ منافاتی با دستورالعمل شورای رقابت ندارد؛ اما آنچه در عمل شاهد بودیم این بود که به هر میزان که حضور و تصمیم گیری شورای رقابت جدی تر شد بورس کالا در عرضه خودرو بیشتر به حاشیه رفت و در نهایت هم مجلس و دولت عرضه خودرو در بورس کالا را کاملا منتفی شده اعلام کردند.

بنابراین می توان گفت برخلاف ادعایی که از ابتدا توسط سازمان بورس مطرح می شد، نوعی نزاع قدرت بین شورای رقابت و بورس کالا در جریان بود که حالا این تالار شیشه ای بورس است که خود را در مقام مغلوب این نزاع می بیند.در چنین فضایی که شاید بتوان ابهام را مولفه اصلی آن دانست، بزرگ ترین عرضه خودرو طی سال های اخیر نیز کلید خورده است و متقاضیان خودروهای داخلی اقدام به افتتاح حساب وکالتی کرده اند و طبق اعلام وزارت صمت، از فردا قرعه کشی نوبت دهی این خودروها نیز آغاز خواهد شد. در این ابرطرح فروش، 500هزار دستگاه خودرو عرضه می شود، آن هم در شرایطی که هنوز خبری از جزئیات افزایش قیمت کارخانه ای خودرو نیست و هر خبری هم که می رسد در کمتر از یک روز تکذیب می شود و متولی اصلی آن نیز سکوت پیشه کرده است.

به نظر می رسد تنها چیزی که طی ماه های اخیر در فضای سیاستگذاری و تصمیم گیری خودروی کشور ثبات داشته، بی ثباتی بوده است و سال 1401 نیز در اوج بی ثباتی و تناقض تصمیمات و تعدد تصمیم گیران به پایان خود نزدیک می شود؛ اما اگر سیاستگذاران بخواهند این رویه خود را ادامه داده و هریک ساز خود را کوک کنند و حتی در مقام تکذیب اخبار بین نهادها و حتی درون یک نهاد بربیایند، به رغم برنامه ریزی های صورت گرفته سال خوبی پیش روی صنعت و بازار خودروی کشور نخواهد بود. شاید بتوان گفت سیاستگذاران به جای تلاش برای کشف قیمت و شکل عرضه بهتر است دغدغه کشف راهی را داشته باشند که از تعدد تصمیم گیران و تناقض تصمیمات جلوگیری شود.