آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
ایران اقتصادی
۷
خبر

راه اندازی شهرک صنعتی ایران و عراق برای تولید برق

وزیر اقتصاد اظهار داشت: سه دسته بحث های اقتصادی و صنعتی بین وزارت صنعت و طرف عراقی صورت گرفت. در مورد تولید برق که بسیاری از شرکت های ایرانی توانمندی های بسیار بالایی در آن دارند اما با محدودیت های تامین منابع مالی مواجه بودند.سید احسان خاندوزی در جمع خبرنگاران درباره دستاوردهای سفر به بغداد و مذاکرات انجام شده در حوزه های اقتصادی و تجاری و مبادلات مالی اظهار داشت: در چند محور در حوزه ایران و عراق مسیرهایی داشتیم که سال ها باقی مانده بود و باید درباره آنها تعیین تکلیف می شد، بسیار خوشحال هستم و باید بگویم که در دیدار با آقای سودانی رویکرد عملگرایانه و ناظر به اجرایی شدن تمام توافق های پیشین وجود داشت و تاکید هر دو کشور بر این بود که نمی خواهیم تفاهماتی روی کاغذ داشته باشیم که پیاده شدن آن سال ها طول بکشد.

وی ادامه داد: ازجمله این پروژه ها و توافقات پروژه کریدورهای ترانزیتی و اقتصادی که سال های گذشته باید انجام می شد در این دیدار اراده جدی از سوی دو طرف ابراز شد و پیش از این وزارت راه و شهرسازی کشورمان و دولت عراق درباره خط راه آهن شلمچه -بصره توافقاتی انجام داده بودند اما عراقی ها امسال عدد مشخصی را به طور رسمی در بودجه سال 2023 خود ثبت کردند تا تامین مالی این پروژه انجام شود و برخی از اصلاحات در جغرافیای ایستگاه های مرزی و همچنین مین روبی مطرح بود که در این جلسه نماینده ستاد کل نیروهای مسلح هم حضور داشت و وعده داده شد که بلافاصله بعد از تعطیلات نوروز این اقدام هم انجام شود. وزیر اقتصاد گفت: همچنین در حوزه های غیر ترانزیت هم به طور مشخص در مورد ظرفیت هایی که دو کشور در حوزه تولید مشترک برای محصولات بویژه با ارزش افزوده بالا و صنعتی و دانش بنیان مذاکراتی انجام شد و سه نقطه مشترک در بین ایران و عراق در استان های مرزی میثان، بصره و واسط که در هر سه این نقطه بتوانیم شهرک صنعتی راه اندازی کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه محصولاتی در این شهرک های صنعتی مشترک تولید خواهد شد، گفت: سه دسته بحث های اقتصادی و صنعتی بین وزارت صنعت و طرف عراقی صورت گرفت. در مورد تولید برق که بسیاری از شرکت های ایرانی توانمندی های بسیار بالایی در آن دارند اما با محدودیت های تامین منابع مالی مواجه بودند. خاندوزی ادامه داد: همچنین درباره صادرات خدمات فنی و مهندسی به طور مستقل جلسه ای را با فعالان ایرانی در حوزه خدمات فنی و مهندسی داشتم و نقطه ضعف هایی که در عراق با آن مواجه بودند به وزیر صمت عراق منتقل کردم.

وی تاکید کرد: رشد 20 درصدی تجارت ایران و عراق در 11 ماهه گذشته با این دستاورد و توافقات کاملا عملیاتی این امید را زنده کرد که ما برای سال 1402 بتوانیم رکورد افزایش تجارت با عراق را بالا ببریم.