آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۷
اخبار کشور
۲

کنعانی: پارلمان اروپا به مکانی برای نفرت پراکنی علیه ملت ایران تبدیل شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه قطعنامه مداخله جویانه پارلمان اروپا درخصوص اتفاقات در حال بررسی مرتبط با مسمومیت دانش آموزان در برخی مدارس کشور را محکوم کرد. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به قطعنامه روز پنج شنبه پارلمان اروپا درخصوص اتفاقات مشکوک و در حال بررسی مرتبط با بدحالی دختران دانش آموز در برخی مدارس کشورمان اظهار داشت: در حالی که جمهوری اسلامی ایران با جدیت در سطوح عالی کشور این موضوع را در دست پیگیری دارد و تیم های تخصصی وزارت بهداشت نیز تحقیقات میدانی و علمی خود را با جدیت ادامه می دهند، صدور قطعنامه توسط پارلمان اروپا و تکرار اتهامات واهی و بی اساس علیه کشورمان مایه تعجب و تاسف است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: یافته های اولیه مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران حاکی از شناسایی برخی از عوامل این جنایت است و درواقع این نظام جمهوری اسلامی ایران است که در این ماجرای مشکوک و ضد انسانی، باید شاکی و مدعی باشد.

کنعانی همچنین اظهار داشت: مایه شرمساری است که بعضی ها، اقدامات عوامل خودفروخته و وابسته در این جنایت را ابزاری برای تخریب چهره و فضا سازی علیه جمهوری اسلامی ایران قرار داده و از آن به عنوان سوژه جدیدی برای تداوم ضدیت های بی پایان خود با جمهوری اسلامی ایران استفاده می کنند و متاسفانه پارلمان اروپا نیز مکانی برای این چهره های مشکوک و افراطی به منظور نفرت پراکنی علیه ملت ایران و پروژه ایران هراسی شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: در موضوع مدارس، بلندپایه ترین مقامات جمهوری اسلامی ایران این اقدام ضد انسانی را به شدت محکوم کرده و دستور انجام تحقیقات کامل درباره آن، یافتن عاملان این اقدام ضد انسانی و اشد مجازات آنان را خواستار شده اند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی افزود: جمهوری اسلامی ایران فارغ از هرگونه فشار و عملیات روانی تمام تلاش خود را برای پیگیری اتفاقات رخ داده انجام خواهد داد و از هیچ تلاشی برای شناسایی و به عدالت سپردن عاملان و مباشران و مسببان این حوادث جنایت بار، فروگذار نخواهد کرد.

کنعانی در پایان خاطرنشان کرد: با رفتارهای اخیر پارلمان اروپا، جای تعجب نخواهد بود که در صورت شناسایی و مجازات مجرمین دخیل در این جنایت، پارلمان اروپا مجددا بنام حقوق بشر به دفاع از همان مجرمان برخیزد و خواستار عدم مجازات آنان شود.

پارلمان اروپا روز پنج شنبه در ادامه مداخله های خود در امور داخلی کشور قطعنامه ای ضدایرانی را به تصویب رسانده و در آن از شورای حقوق بشر سازمان خواسته است تا درخصوص مسمومیت تعدادی از دانش آموزان برخی مدارس ایران که اغلب آنها دختر بودند، تحقیقات مستقلی انجام دهد.

قانونگذاران اروپایی همچنین در این قطعنامه تلاش کردند موضوع مسمومیت این دانش آموزان را به ناآرامی های اخیر در کشور ارتباط دهند و بر این اساس ادعاهای واهی خود درباره نحوه برخورد نیروهای امنیتی کشور با افراد حاضر در ناآرامی ها را تکرار کردند.

به گزارش ایسنا، این اقدام کشورهای اروپایی در حالی است که مقامات ارشد ایران پیش ازاین از آغاز تحقیقات و رسیدگی به موضوع خبر داده و تعدادی نیز تاکنون در این رابطه دستگیر شده اند.

سخنگوی وزارت خارجه: سخنان صدراعظم آلمان نشانه ریاکاری است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در واکنش به سخنان ضدایرانی صدراعظم آلمان در دیدار با نخست وزیر رژیم صهیونیستی اظهار داشت: ادعای تلاش جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای و تهدید بودن این امر برای دیگران، تکرار همنوایی های مکرر مقامات آلمان با رژیم صهیونیستی است. کنعانی افزود: جای تعجب است که مسئولان آلمانی برنامه صلح آمیز هسته ای ایران با سنگین ترین نظارت های آژانس بین المللی انرژی اتمی را تهدید معرفی می کنند، اما از تهدیدات زرادخانه گسترده تسلیحات اتمی رژیم جعلی، اشغالگر و ضد حقوق بین الملل صهیونیستی برای منطقه و جهان، سخنی نمی گویند! وی تصریح کرد: کشورهای مستقل و افکار عمومی جهان ازاین گونه مواضع و رفتارهای مبتنی بر استانداردهای دوگانه به ستوه آمده و روزبه روز در این جمع بندی راسخ تر می شوند که تا چه اندازه ادعاها و اتهامات برخی دولت های غربی علیه جمهوری اسلامی ایران ریاکارانه و نامعتبر است.