آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
بازار پول و ارز
۱۳

خبر

نرخ فروش اسکناس برای نیازهای ضروری

بانک مرکزی: بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی فروش ارز (اسکناس) به متقاضیان، در سرفصل تامین نیازهای ضروری به نرخ اعلامی در پایگاه شرکت صرافی ملی ایران به آدرسwww. mex. co. ir تحت عنوان «نرخ فروش اسکناس» مجاز است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی؛ این بانک در بخشنامه‏‏‏ ای به بانک‏ های عامل (ملی، سپه، تجارت، ملت و صادرات) اعلام کرد: پیرو ابلاغیه مورخ 06‏/ 11‏/ 1401 در خصوص تامین تقاضای ارز به‏‏‏ صورت اسکناس در سرفصل تامین نیازهای ضروری، فروش ارز (اسکناس) به متقاضیان، حداکثر به مبلغ 5‏ هزار یورو یا معادل آن به دلار به نرخ اعلامی در پایگاه شرکت صرافی ملی ایران به آدرسwww. mex. co. ir تحت عنوان «نرخ فروش اسکناس» مجاز است.

شعب فروش ارز در ایام تعطیلات

بانک مرکزی: شعب منتخب ارزی بانک‏ های عامل و صرافی‏‏‏ های منتخب فروش ارز در روزهای تعطیل 29 اسفندماه تا 4 فروردین 1402 برای ارائه خدمات ارزی به متقاضیان فعال خواهند بود. شعب منتخب بانک‏ های ملی ایران، ملت، صادرات ایران، ‏‏‏ تجارت و سپه و شرکت های صرافی ملی ایران، ملت، سپهر صادرات، توسعه صادرات و تجارت با هدف ارائه خدمت به متقاضیان دریافت ارز به صورت اسکناس بابت مصارف ارزی در روزهای تعطیل 29 اسفندماه سال 1401 تا 4 فروردین‏‏‏ ماه سال 1402 فعالیت می‏ کنند. همچنین شعب جدید ارائه خدمات فروش ارز نیز متعاقبا تا پایان سال 1401 اطلاع‏‏‏ رسانی خواهد شد. متقاضیان می توانند برای خرید ارز در سرفصل تامین نیازهای ضروری با همراه داشتن اصل کارت ملی از ساعت 8 تا 13 به شعب منتخب بانک‏ ها و صرافی‏‏‏ ها که در سایت بانک مرکزی ارائه شده، مراجعه کرده و اقدام به خرید اسکناس دلار تا سقف معادل 5‏ هزار یورو کنند.

رکوردشکنی نرخ تورم در لهستان

تسنیم: آمارهای منتشر‏ شده توسط اداره آمار ملی لهستان GUS نشان می دهد که تورم سالانه در این کشور طی ماه فوریه به بالاترین سطح از سال 1996 رسیده است. به گزارش راشاتودی، آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ملی لهستان GUS، نشان می دهد قیمت مصرف‏ کننده در لهستان طی ماه فوریه 4/ 18‏ درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل و 6/ 16‏ درصد نسبت به ماه قبل از آن افزایش نشان می دهد. اقتصاددانان پیش‏ بینی می‏ کنند که آخرین افزایش قیمت، اوج چرخه فعلی را نشان می دهد، اما مصرف‏ کنندگان لهستانی می گویند برای پرداخت صورت‏‏‏ حساب‏‏‏ های خانوار و خرید کالاهای اساسی با مشکل مواجه هستند و رشد قیمت‏ ها به شدیدترین حالت خود در بیش از ربع قرن گذشته رسیده است. این ارقام نشان می دهد که آمار فوریه از بالاترین رقم قبلی یعنی 9/ 17‏ درصد که در اکتبر 2022 ثبت شده بود، فراتر رفته و قیمت مواد غذایی، هزینه حمل‏‏‏ ونقل و انرژی در ماه گذشته سریع‏‏‏ ترین افزایش را داشته است. به گفته اداره آمار لهستان، قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‏‏‏ های غیرالکلی در ماه فوریه با 27‏ درصد افزایش سالانه در مقایسه با 6/ 26‏ درصد در ماه ژانویه، بیشترین افزایش را نشان می دهد. در این گزارش آمده است که نرخ‏ های مربوط به مسکن 7/ 22‏ درصد افزایش یافته است.