آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
سیاسی
۲
نگاه

میانجیگری منطقه ای و نقش ثبات آفرین ایران

ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم غرب آسیا مسئولیت هایی در قبال منطقه و کشورهای آن دارد. یکی از این مسئولیت ها، کمک به آنها در مواقعی است که گرفتار بلایای طبیعی می شوند و دادن سر سلامتی به ملت ها و دولت های آنها در زمان مصیبت هاست.

یکی دیگر از این مسئولیت ها، کمک به استقرار صلح و ثبات از طریق میانجیگری است. دیگری کمک به کشورهای ضعیف تر منطقه در قبال دشمنانش و یا حمایت از آن در قبال زورگویی دیگر همسایگانش است. سفر هفته گذشته حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه و سپس سوریه را نیز می توان در همین چهارچوب مورد بررسی قرار داد؛ بخصوص اینکه نگاهی به محورهای مذاکراتی وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان ترکیه ای و سوری و نیز رئیس جمهور سوریه داشته باشیم. به صورت خلاصه می توان این سفر را در چند محور زیر برشمرد:

1- دادن سر سلامتی به دولت و ملت دو کشور ترکیه و سوریه و ابراز همدردی با آنها در کنار کمک های امدادی که پیش، حین و پس از این سفر انجام گرفته و می گیرد.

2- گفت و گو درباره روابط دوجانبه و تلاش برای ارتقای آنها بخصوص همکاری درباره کریدور میانی یا کریدورهایی که قرار است از شمال ایران عبور کند.

3- مذاکره درباره ایفای نقش از سوی ایران و اضافه شدن تهران به مذاکراتی که پیش از این با وساطت روسیه بین ترکیه با سوریه در جریان بود که البته با استقبال آنکارا و دمشق روبه رو شده و قرار شد اولین نشست در قالب پلتفرم چهارجانبه با حضور ایران و در سطح معاونان وزیر خارجه در مسکو برگزار شود.

4- هشدار درباره ورود رژیم اسرائیل به منطقه قفقاز که می تواند سرآغاز بی ثباتی های جدید در منطقه باشد

5- یادآوری به ترکیه درباره سدسازی های این کشور در منطقه بخصوص روی رود ارس که در صورت رعایت نکردن حقوق بین المللی درباره حقابه ممکن است تبعاتی برای ایران و سایر کشورهای قفقاز به همراه داشته باشد.

6- گفت و گو درباره مذاکرات سه جانبه منطقه ای بین ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه برای رسیدن به تفاهمات بیشتر و کاسته شدن از تنش هایی که مدتی است در قفقاز شکل گرفته.

7- این سفر همچنین حاوی پیامی نیز در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه بود. در حالی که به دلیل وضعیت اقتصادی نامطلوب دو سال گذشته و تورم افسارگسیخته و همچنین شرایط سختی که بر دولت و مردم ترکیه به دلیل زلزله به وجود آمده، حزب حاکم در وضعیت خوبی قرار ندارد و مخالفان با توجه به اتحادی که حاصل کرده اند، در حال حاضر وضعیت خوبی نسبت به اردوغان دارند. سفر نماینده ای از تهران در سطح وزیر امور خارجه آن هم دو ماه پیش از برگزاری انتخابات می تواند برای اردوغان دلگرم کننده باشد.

همان طور که در محورهای ذکر شده در بالا قابل مشاهده است، جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد با استفاده از نقش آفرینی و موقعیت خود، وظیفه منطقه ای خود را که کمک به استقرار ثبات است به جای آورد که این مهم در روزها و هفته های آینده بخصوص در قبال روابط سوریه و ترکیه عیان تر خواهد شد.

اگرچه جمهوری اسلامی ایران طی 4 دهه گذشته همواره تلاش داشته تا ضمن اهمیت دادن به روابط با کشورهای همسایه، منطقه ای باثبات را شکل دهد اما این مهم در دولت های مختلف بنا بر سیاست های آنها با شدت و ضعف دنبال شده است.

دولت سیزدهم در همین راستا در حوزه سیاست خارجی، دکترین خود را روابط خوب با همسایگان و تلاش برای ایجاد یا فعال کردن پلتفرم های منطقه ای مانند پیمان شانگهای، پلتفرم چهارجانبه مسکو یا پلتفرم سه جانبه ایران، ترکیه، آذربایجان قرار داده که هر چه بیشتر به ثبات، استقرار و رفاه منطقه کمک خواهد کرد.

موضوعی که در اتفاق اخیر یعنی عادی سازی روابط با عربستان سعودی قابل مشاهده است و با توجه به سیاست خارجی دولت، تداوم خواهد یافت .