آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
مسکن و عمران
۷

صندوق بین المللی پول خبر داد: قیمت جهانی مسکن در سراشیبی

گردآورنده: نیلوفر ادیب نیا

بازارهای جهانی مسکن پس از سال ها رشد مداوم روند کاهشی را در پیش گرفته اند. نمودار هفته منتشر شده توسط صندوق بین المللی پول بیانگر کاهش گسترده قیمت مسکن تعدیل شده بر اساس تورم در سه ماه اخیر در دو سوم از اقتصادهایی است که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) داده های مربوط به آنها را دنبال می کند.

بر اساس تازه ترین گزارش از صندوق بین المللی پول، این تحولات بیانگر این است که چگونه بازارهای مسکن با افزایش نرخ های بهره سازگار می شوند، زیرا بانک های مرکزی در تلاش برای مهار تورم هستند. نرخ های سیاستی با بازگشت به سطوح قبل از بحران مالی جهانی، به طور متوسط 4درصد در سراسر اقتصادهای بزرگ افزایش یافته است. به عنوان مثال، در ایالات متحده، فدرال رزرو نرخ هدف را از نزدیک به صفر در سال گذشته به محدوده 5/ 4 تا 75/ 4درصد افزایش داده است، که بالاترین سرعت افزایش نرخ بهره در دو دهه اخیر است. این تغییر به نوبه خود منجر به افزایش شدید میانگین نرخ ثابت وام مسکن 30 ساله شده است که در اواخر سال گذشته به بالاترین میزان در دو دهه گذشته یعنی 1/ 7درصد رسیده است.نرخ بهره در کنار رشد درآمد و افزایش تقاضا و عوامل مختلف عرضه مانند هزینه های ساخت وساز و مقررات نقش مهمی در افزایش قیمت مسکن ایفا می کند. مشاهده شده است که هر یک درصد افزایش در نرخ های واقعی بهره، سرعت رشد قیمت مسکن را حدود دو درصد کاهش می دهد. قبل از چرخه انقباضی اخیر، نرخ بهره در روند کاهشی قرار داشته است. پایین بودن نرخ ها به طور منطقی منجر به افزایش تقاضا برای مسکن شده است. اکنون این روند برعکس شده است. هر درصد افزایش در نرخ وام مسکن، پرداخت سود ماهانه را برای خریداران مسکن متوسط ایالات متحده به میزان 100 دلار افزایش می دهد، تاثیرات آن می تواند برای خریداران مسکن در کشورهایی که نرخ وام مسکن با نرخ قابل تنظیم، غالب است، وحشتناک تر باشد.

اینکه کاهش قیمت مسکن تا چه زمانی ادامه خواهد داشت به این امر بستگی دارد که آیا افزایش نرخ بهره توسط بانک های مرکزی فشارهای تورمی را کاهش داده است یا خیر؟ آخرین چشم انداز اقتصاد جهانی منتشرشده توسط صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند که تورم امسال کمتر از 2022 برای حدود 85 درصد از کشورها باشد. انتظار می رود تورم جهانی از تقریبا 9درصد در سال گذشته به حدود 5/ 6درصد در سال جاری کاهش یابد و در سال آینده با کاهش بیشتری هم همراه باشد. همین طور انتظار می رود که اگر بانک های مرکزی سرعت افزایش نرخ بهره را کند یا این روند را متوقف کنند، قیمت مسکن با ثبات بیشتری همراه باشد.