آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۱۰۵۵۲
سیاسی
۲
خبر

دریادار ایرانی: تامین امنیت دریایی، پایه اصلی رزمایش مرکب دریایی 2023 است

امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان این که امنیت همه دریانوردان جهان برای ما اهمیت دارد، مقابله با تروریسم دریایی را جزو اهداف رزمایش مرکب دریایی 2023 اعلام کرد و افزود: امروز برخی نیرو های غیر موجه با حضور در منطقه چالش هایی را ایجاد کرده اند که باید مدیریت و هدایت می شد. لذا؛ همه ابزار چه در حوزه شناوری و چه در حوزه پروازی به کار گرفته شد و به میدان آمد و همه تمرینات پیش بینی شده با موفقیت انجام شد.

به گزارش تسنیم، امیر دریادار ایرانی قدم اول برای ریشه کن کردن نیرو های غیر موجه در منطقه را کنار یکدیگر قرار گرفتن کشور های حاشیه اقیانوس هند در قالب آیونز دانست و گفت: همکاری کشورها می تواند امنیت منطقه و ایمنی دریانوردان را تامین کند. چراکه هم دانش و قدرت و هم تجهیزات این کار را دارند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: گام دوم، ایجاد ائتلاف توسط کشور هایی است که احترام متقابل را متوجه می شوند و به منافع یکدیگر احترام می گذارند. این کشور ها می توانند با ایجاد یک ائتلاف منطقه ای بر پایه احترام به جامعه بشری به ویژه جامعه دریانوردان در خصوص تامین امنیت منطقه کمک کنند.

امیر دریادار ایرانی خاطر نشان کرد: رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 چهارمین رزمایش مرکب دریایی از رزمایش های ایران، روسیه و چین است و در این دوره دو کشور قزاقستان و پاکستان نیز به عنوان کشور های ناظر حضور دارند و ان شاءالله در سال بعد یگان های شناوری این کشورها نیز در این رزمایش مرکب شرکت خواهند کرد.

امیر دریاداردوم مصطفی تاج الدینی، سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 با اشاره به مرحله جدیدی از این رزمایش اظهار کرد: در این مرحله از برگزاری رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 ، یگان های شناور ایران، چین و روسیه که از بامداد دیروز به محل اجرای ماموریت در شمال اقیانوس هند حرکت کرده بودند، به اجرای تمرینات پرداختند.

به گزارش تسنیم، وی افزود: در این مرحله از رزمایش، یگان های شناور ایران، چین و روسیه به سر فرماندهی ناوشکن جمهوری اسلامی ایران سهند و با استفاده از سلاح های تعیین شده به سوی اهداف سطحی در دریا تیراندازی کردند.سخنگوی رزمایش مرکب دریایی 2023 خاطر نشان کرد: همچنین در مرحله بعد تمرین صورت بندی و آرایش آفندی یگان های شرکت کننده در رزمایش متناسب با نظارت و پایش هوایی منطقه توسط بالگردهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد.گفتنی است؛ رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 با شرکت یگان های شناور ایران، چین و روسیه و ناظرین از کشورهای پاکستان و قزاقستان در منطقه شمال اقیانوس هند و دریای عمان آغاز شده و به مدت دو روز ادامه خواهد داشت.