آرشیو یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۸
جامعه
۱۰

رانندگان هر کجا احساس خستگی کردند، استراحت کنند

فوت 125 نفر در تصادفات 3 روز نخست طرح نوروزی

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور فراجا از 111 فقره تصادف منجر به مرگ با فوت 125 نفر در سه روز نخست طرح نوروز امسال خبر داد.

به گزارش ایرنا از پلیس راهور، سرهنگ احمد شیرانی با اشاره به اینکه تردد بین استانی ایام نوروز 1402 بیانگر افزایش 12 درصدی نسبت به مدت سال مشابه است، افزود: طی سه روز نخست طرح نوروز از 24 تا 26 اسفند ماه 125 نفر در جاده های کشور بر اساس حوادث جاده ای جان باختند.

شیرانی ادامه داد: طی همین مدت هزار و 171 مورد تصادف جرحی اتفاق افتاد که منجر به مصدومیت دو هزار و 895 نفر شد.

وی، آمار تصادفات را بسیار نگران کننده توصیف کرد و گفت: بایستی به عنوان هشدار و زنگ خطری برای رانندگان در سفرهای نوروزی باشد.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور بیشترین وقوع تصادفات فوتی را در جاده های استان های خراسان رضوی، تهران، فارس، کرمان و اصفهان اعلام کرد و اظهارداشت: کمترین وقوع تصادف نیز در جاده های استان های چهارمحال و بختیاری، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان بوده است. شیرانی همچنین بیشترین علت وقوع حوادث را عدم توجه به جلو ، انحراف و تجاوز به چپ ناشی از عجله و شتاب در رانندگی برای سبقت غیرمجاز که منجر به شدیدترین و پرتلفات ترین حوادث شده است عنوان کرد.

همچنین به گفته وی، نداشتن توانایی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از خستگی و خواب آلودگی و اصرار رانندگان به استمرار رانندگی بدون استراحت و توقف شکل گرفته، سرعت غیرمجاز هم از عوامل اصلی شکل گیری حوادث دو روز اخیر بوده است.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور بیشترین ساعات وقوع حوادث ساعت را 12 تا 16 عنوان توصیه کرد و گفت: رعایت کامل مقررات رانندگی، بستن کمربند ایمنی، احترام به حقوق سایر رانندگان و رعایت سرعت مجاز جاده ها باید در سفر، اولویت رانندگان باشد.

ساعت 17 تا 18 پیک تردد کشور

شیرانی همچنین پیک تردد خودرویی کشور را بین ساعت 17 تا 18 عصر عنوان کرد و افزود: طی 24 ساعت اخیر شاهد افزایش 1.9 درصدی تردد نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.

وی با اشاره به آمار تردد وسایل نقلیه در مدت یادشده گفت: بیشترین خروج خودرو از استان های تهران و البرز با 136 هزار تردد و بیشترین مقصد خودروهای استان تهران و البرز به سمت استان های قم، قزوین، مازندران، مرکزی و اصفهان بود. بیشترین ورود و انباشت خودرو به استان مازندران با 44 هزار وسیله نقلیه و پس از مازندران، استان های گیلان ، مرکزی ، همدان هم دارای بیشترین ورود خودرو بوده اند.

رانندگان هر کجا احساس خستگی کردند استراحت کنند

رئیس پلیس راهور فراجا هم در حاشیه بازدید از مرکز اطلاعات و کنترل هوشمند ترافیک گفت: از 24 اسفند ماه سال 1401 موج اول سفرهای نوروزی شروع شده است و پیش بینی می شود طی روزهای آتی و تا سوم فروردین سال جدید با افزایش 36 درصدی همراه باشد.

به گزارش ایسنا، سردار سیدکمال هادیانفر با اشاره به تاریخ شروع ماه مبارک رمضان در سال 1402، افزود: از سوم فروردین 1402 و با شروع ماه مبارک رمضان، پیش بینی می شود که سفرهای بین شهری و استانی کاهش 9 درصدی داشته باشد.

هادیانفر با اشاره به فوت 125 نفر در سه روز ابتدایی مسافرت های نورورزی بیان داشت: علل اصلی تصادفات، سرعت و سبقت غیرمجاز، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی بوده است، لذا خواهشی که داریم این است که هموطنان عزیز قبل از رانندگی، حتما استراحت کافی را داشته و در طول مسیر نیز هرجا که احساس خستگی کردند، استراحت کنند و بعد به مسیر خود ادامه دهند.

وی در ادامه با اشاره به آمار جانباختگان تصادفات رانندگی در نوروز سال گذشته، اظهارداشت: در نوروز سال گذشته متاسفانه هزار و 100 نفر از هموطنانمان بر اثر سوانح ترافیکی کشته و 18 هزار نفر نیز مجروح و مصدوم شدند که آمار بسیار بالایی است.

جایزه پلیس برای رانندگان قانونمدار در نوروز 1402

رئیس پلیس راهور همچنین از اهدای جوایز ویژه به رانندگان قانونمند در نوروز 1402 خبر داد و گفت: جزئیات این طرح به زودی اعلام خواهد شد و تمامی رانندگانی که در ایام نوروز مرتکب تخلف نشده و در تصادفی نیز نقش نداشته باشند، می توانند از این جوایز بهره مند شوند.