آرشیو دو‌شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲، شماره ۲۳۴۴۹
اقتصادی
۴

کیهان بررسی می کند: بهانه جویی بانک ها برای فرار از جریمه قانونی پس از احراز تخلف در پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

پس از کم کاری بانک ها در عمل به تعهدات قانونی پرداخت تسهیلات مسکن و صدور رای جریمه متخلفان، شبکه بانکی به شکایت و فشار برای شانه خالی کردن از این جریمه برآمده است.

به گزارش کیهان، وزیر اقتصاد روز چهارشنبه 26 آبان ماه از جریمه 26 هزار میلیارد تومانی بانک های متخلف در حوزه اعطای تسهیلات مسکن موضوع قانون جهش تولید مسکن خبر داد. در تبصره 5 ماده 4 قانون جهش مسکن در مورد بخش تسهیلات بانکی که باید بانک ها برای حوزه مسکن بپردازند، یک ضمانت اجرائی در نظر گرفته شده بر این مبنا که اگر نسبت به سهمیه ای که بانک مرکزی معرفی می کند، بانک ها تسهیلات لازم 20 درصدی را نپردازند به جریمه ای معادل همان یک پنجم عدد تعهد شده از سمت سازمان امور مالیاتی باید جریمه شوند و مبلغ این جریمه هم وارد صندوق ملی مسکن خواهد شد تا مجدد در حوزه ساخت و عرضه و تولید مسکن به کار گرفته شود.

به گفته وزیر اقتصاد، در سال اول اجرای این قانون، که از اول مهر 1400 تا پایان شهریور ماه 1401 است، سازمان مالیاتی رسیدگی های لازم را انجام داد و حدود 59 هزار میلیارد تومان رای اولیه در سازمان مالیاتی برای بانک های متخلف صادر شده است که 26 هزار میلیارد تومان در مرحله تجدید نظر قطعی شده و در روزهای آینده به محض اینکه هیئت هم ارز ابلاغ مطالبه نهائی و قطعی را صادر کند، بانک ها مکلف هستند که این جریمه را پرداخت کنند.

جزئیات جریمه بانک ها

درخصوص جزئیات جرائم مالیاتی این بانک ها شاهین مستوفی، مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: برای سال ابتدائی اجرای این قانون یعنی از بازه زمانی 31 شهریور سال 1400 تا همین بازه زمانی در سال 1401 حدود 25 بانک کشور به میزانی که بانک مرکزی برای آنها تعیین کرده در مجموع باید 360 هزار میلیارد تومان برای پیشبرد طرح مردمی نهضت ملی مسکن تسهیلات ارائه دهند، اما طی این مدت زمانی تنها حدود 60 هزار میلیارد تومان به پروژه نهضت ملی مسکن اختصاص دادند و از پرداخت بیش از 300 هزار میلیارد دیگر خودداری کردند.

به گزارش سازمان امور مالیاتی کشور، او خاطر نشان کرد: براساس آخرین اطلاعات حدود 59 هزار میلیارد تومان رای اولیه برای محکومیت بانک های متخلف در نظر گرفته شده است. در واقع بر اساس گزارش تهیه شده از عملکرد 25 بانک تا 15 آبان ماه سال جاری بر مبنای رای تجدید نظر دادرسی انجام شده، 26 هزار و 263 میلیارد تومان جریمه برای بانک های متخلف نهائی شده است.

مستوفی در ادامه اشاره ای به برخی بانک ها متخلف داشت و گفت: براساس اطلاعات بانک مرکزی به عنوان نمونه بانک صادرات 8 هزار و 400 میلیارد تومان، بانک ملی شش هزار و 300 میلیارد تومان، بانک پاسارگاد پنج هزار میلیارد تومان، بانک های کارآفرین و سامان نیز هر کدام دو هزار و 100 میلیارد تومان بدهی مالیاتی درخصوص پروژه نهضت ملی مسکن دارند.

وی گریزی به ضمانت های اجرائی اخذ جریمه کرد از این بانک ها زد و گفت: با توجه به قوانین و ضوابط مالیات های مستقیم اگر بانکی از پرداخت این جریمه کرد خودداری کند سازمان امور مالیاتی با همکاری بانک مرکزی می تواند این وجوه را از محل دارایی های بانک ها نزد بانک مرکزی اخذ کند.

این مسئول مالیاتی در پایان گفت: تاکنون دو بار سازمان امور مالیاتی به بانک مرکزی برای ارائه لیست تسهیلات پرداختی بانک ها به پروژه نهضت ملی مسکن از تاریخ 31 شهریور 1401 تا همین بازه زمانی در سال جاری نامه فرستاده ایم ولی این بانک هنوز پاسخی به این نامه ها نداده است، با این حال طبیعتا به محض دریافت این لیست جریمه های جدیدی مالیاتی برای بانک ها متخلف وضع می شود.

فرار رو به جلو

بانک ها که در ابتدای ابلاغ این قانون در برابر عمل به تعهدات خود گردن کشی می کردند، حالا با جدی شدن جریمه مالیاتی به بهانه جویی و فشار برای فرار کردن از جریمه قانون روی آورده اند.

محمدرضا جمشیدی دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی کشور دیروز در گفت وگو با تسنیم، در پاسخ به این سوال که «برخی کانال های تلگرامی از منتفی شدن جریمه 26 هزار میلیاردی بانک ها خبر داده اند، آیا این موضوع مورد تایید شماست یا خیر؟» گفت: تا جایی که بنده در جریان هستم جریمه منتفی نیست.

او به جای پاسخگویی در برابر تخلف صورت گرفته، از ارسال شکایت کتبی بانک ها در همین خصوص به معاون اول رئیس جمهور خبر داد و تاکید کرد: دیروز (شنبه) این شکایت را در قالب نامه ای به دفتر معاون اول رئیس جمهور ارسال کردیم، قبلا هم شکایتی را به وزیر اقتصاد داده بودیم ولی با وجود اینکه ایشان نامه را دست نویس به سازمان مالیاتی ارسال کردند باز هم برای بانک ها جریمه لحاظ شد.

البته ظاهرا فشار بانک ها به نتایجی هم رسیده است چرا که جمشیدی تصریح کرد: پس از پیگیری های صورت گرفته، معاون اول محترم رئیس جمهور به وزارت اقتصاد دستور داد موضوع را بررسی کنند، سپس وزیر اقتصاد و دارایی نیز به ریاست سازمان امور مالیاتی دستور دادند «جناب آقای سبحانیان، با سلام، با توجه به اختلافی بودن موضوع میزان جرائم بانک ها ناشی از اجرای قانون جهش تولید مسکن تا تعیین تکلیف قطعی اجرائیه صادر نشود.»، بنابراین با توجه به دستور مزبور، اظهارات اخیر وزیر محترم اقتصاد و دارایی در این مورد موجب تعجب بسیار شد.

بهانه های تکراری

بانک ها برای توجیه کار خود به همان بهانه های قبلی روی آورده اند؛ دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی کشور مدعی است: قرار بود حسب دستورالعمل بانک مرکزی وزارت راه و شهرسازی سامانه ای برای این کار راه اندازی کند تا متقاضیان در این سامانه درخواست خود را ثبت کنند، اما متاسفانه این سامانه به دلایل نامعلومی تا پایان سال 1401 راه اندازی نشده بود، ازاین رو هیچ گونه متقاضی تسهیلات مسکن موضوع قانون مزبور از سوی وزارت راه و شهرسازی به بانک های خصوصی معرفی نگردید.

به گفته وی با توجه به توضیحات ارائه شده و مستندات موجود، وزارت راه و شهرسازی عامل اصلی کندی ارائه تسهیلات در بخش مسکن بوده چرا که سامانه معرفی متقاضیان را در موعد مقرر راه اندازی نکرده است.

این مسئول بانکی اظهار داشت: این گونه نبود که بانک ها در برابر پرداخت این تسهیلات مقاومت کنند زیرا اساسا متقاضی برای دریافت این تسهیلات وجود نداشته و یا به بانک ها معرفی نشده بود که بخواهند روال ارائه تسهیلات به این متقاضیان را پیگیری و اجرا کنند.

موضع دو پهلوی بانک مرکزی

روز گذشته بانک مرکزی هم بالاخره در موضعی دو پهلو به این حواشی واکنش نشان داد. هرچند معاون نظارت این بانک در اطلاعیه دیروز خود گفت که کاهش مشکلات مردم در حوزه مسکن از دغدغه های اصلی بانک مرکزی و شبکه بانکی است و طبق قانون، استنکاف از پرداخت تسهیلات مشمول پرداخت جریمه مالیاتی است، اما از سوی دیگر مدعی شد که به تعدادی از بانک ها متناسب با تکالیف تعیین شده متقاضی معرفی نشده است.

به نظر می رسد بانک مرکزی خودش هم می داند بانک ها تمایلی به پرداخت تسهیلات بلندمدت مسکن ندارند و ترجیح می دهند تسهیلات را تا جای ممکن به فعالیت های بازرگانی با دوره بازگشت کوتاه مدت، شرکت های زیرمجموعه و کارمندان خودشان پرداخت کنند، با این حال از این بانک ها حمایت کرده است.

چالش قدیمی بانک مرکزی و وزارت راه

موضوع اختلاف بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی نیز مربوط به این ماجرا نیست. پیش از این هم در موضوع پرداخت تسهیلات به خانواده های دارای فرزند سوم، بانک مرکزی مدعی شده بود امکان دسترسی به سامانه وزارت راه و شهرسازی را ندارد و از طرفی، مسئولان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به پیگیری خبرنگار ما مدعی بودند دسترسی به این بانک داده شده است!

فارغ از این که کدام دستگاه درست می گوید، دود این اختلافات و قانون گریزی ها نه به چشم وزارت راه و شهرسازی می رود و نه بانک مرکزی و این مردم هستند که ضربه می بینند.

متاسفانه مردم از یک سو بار تورم ناشی از خلق پول بانک ها و اضافه برداشت های آنها را به دوش می کشند و از سوی دیگر موقع دریافت تسهیلات ساخت که از نظر افزایش عرضه و کاهش قیمت مسکن، ماهیت ضد تورمی دارد، این چنین بی نصیب می مانند.