آرشیو دو‌شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲، شماره ۸۳۳۳
ایران اقتصادی
۸

دولت سیزدهم به کودکان زیر 5 سال در طرح امنیت غذایی یارانه حمایتی ارائه می کند

محو کامل سوء تغذیه کودکان در دولت سیزدهم

فرزانه پیری

یکی از سیاست های راهبردی دولت سیزدهم حمایت از معیشت و امنیت غذایی خانوارهاست که سهم دهک های پایین از حمایت ها و سیاست های تشویقی بیشتر از سایر اقشار جامعه است. نشانی این گزاره، اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی است که حالا طرح حمایت از امنیت غذایی کودکان خانوارهای آسیب پذیر نیز به آن اضافه شده است.بعد از اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی از ابتدای امسال تاکنون، اکنون طرح حمایت از امنیت غذایی کودکان با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شده است. براین اساس کودکانی که در رده سنی 5 تا 59 ماهه هستند و از لحاظ تن سنجی مبتنی بر نمودار رشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دچار مشکلاتی از جمله کم وزنی، کوتاهی قد و لاغری شدید هستند، مورد حمایت قرار می گیرند. به ازای هرکودکی که در دهک های اول تا پنجم قرار دارد، حساب یارانه سرپرست خانوار یک میلیون تومان و به ازای هر کودکی که در دهک 6 و 7 است 600 هزار تومان، حساب یارانه سرپرست خانوار شارژ می شود. به عنوان مثال اگر خانواده ای از دهک اول تا پنجم 2 کودک نامتناسب با شاخص های سلامت و رشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشته باشد، به ازای هر کودک یک میلیون تومان دریافت می کند، یعنی در مجموع 2 میلیون تومان به حساب سرپرست خانوار واریز می شود. سرپرست خانوار مجاز است در قالب این طرح، یارانه واریزی را صرف خرید 16 قلم کالاهای طرح امنیت غذایی کند.

افزایش اقلام طرح حمایت از کودکان دچار سوء تغذیه

تفاوت اقلام این سبد با کالابرگ این است که از 11 به 16 قلم افزایش یافته تا خانواده ها بتوانند مواد پروتئینی، ویتامین و میزان انرژی مورد نیاز را دریافت کنند. 11 قلم سبد کالایی طرح کالابرگ شامل لبنیات، شیر، ماست، پنیر، تخم مرغ و پروتئین ها شامل گوشت مرغ و گوشت قرمز، حبوبات، روغن، شکر، قند و برنج بود که حالا به آن میوه جات و سبزیجات از جمله سیب، هویج، کدو سبز، پیاز، گوجه فرنگی، عدس و نیز مغزدانه اضافه شده است.

چه کودکانی مشمول یارانه حمایتی می شوند؟

خانه های بهداشت زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت تغذیه ای کودکان را بر اساس شاخص های تن سنجی (آنتروپومتریک) مورد بررسی قرار می دهند. بر اساس این شاخص در صورتی که کودکان با رده سنی 5 ماه تا 59 ماه بر مدار نمودار سلامت و رشد قرار نگیرند و دارای کم وزنی، لاغری و کوتاهی در قد باشند، کد ملی و مشخصات آنان استخراج می شود و این اطلاعات را در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار می گیرد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز این کودکان را از لحاظ اینکه سرپرست آنان در چه دهکی قرار دارد شناسایی می کند و سرپرست خانوار به ازای هر کودکی که در دهک های اول تا پنجم قرار دارد، سرپرست خانوار یک میلیون تومان و به ازای هر کودکی که در دهک 6 و 7 است 600 هزار تومان دریافت می کند. سرپرست خانوار نیز موظف است از این یارانه 16 قلم کالاهای اعلامی را تهیه کند تا خانوار و کودک از این سبد تغذیه کرده و کودک با مصرف آن رشد کند و به خط تعادل برسد.

123 هزار خانوار مشمول طرح یارانه ای امنیت غذایی کودکان

طبق اعلام علیرضا عسگریان، معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در طرح بهبود تغذیه کودکان در راستای ارتقای امنیت غذایی، 123 هزار کودک تحت پوشش قرار گرفته اند که سرپرستان خانوار پس از ارسال پیامک حساب یارانه شان شارژ می شود.

به گفته عسگریان، طرح امنیت غذایی کودکان، یک طرح راهبردی است و تا زمانی استمرار خواهد داشت که تاثیر آن در شاخص های سلامت و رشد کودکان تاثیر بگذارد. طبق اعلام عسگریان، این طرح به حساب یارانه ای سرپرستان خانوار متصل و منابع آن از سوی دولت تامین می شود، ضمن اینکه قیمت کالاها نیز مانند طرح کالابرگ براساس مبنای قیمتی سال 1401 است.

آیا اعتبار یارانه ای طرح امنیت غذایی کودکان قابل ذخیره است؟

این اعتبار به حساب یارانه ای سرپرستان خانوار واریز می شود. اگر خانواده ها به هر دلیلی در ماه اول از مبلغ یارانه ای استفاده نکنند به ماه بعد منتقل می شود و این مبلغ ذخیره شده و در ماه دوم نیز مبلغ واریز می شود، اما در صورتی که خانواده ها این مبلغ که در 2 ماه ذخیره شده را استفاده نکنند، دیگر مبلغ ذخیره نخواهد شد و یارانه قطع می شود.

وضعیت یارانه و نحوه هزینه کرد آن چگونه بررسی می شود؟

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت میدانی وضعیت هزینه کرد یارانه را چک می کند که آیا خانواده ها از کالاهای اعلامی خرید کرده اند یا خیر؟!همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز از طریق مراکز و خانه های بهداشت وضعیت سلامت کودکان را بر اساس شاخص های تن سنجی (آنتروپومتریک)، تغییرات تغذیه ای رشد کودکان را مورد ارزیابی قرار می دهند، اگر گزارش داده شود که با وجود اینکه پرداخت پول و خرید صورت گرفته است، اما نمودار پایین است. در این میان مکانیزم هایی تعریف شده است؛ با خانواده تماس می گیرند و مشاوره می دهند.

برش

نحوه اطلاع از واریز یارانه امنیت غذایی کودکان

190 هزار فروشگاه و مغازه به این طرح متصل شده اند، مشخصات این فروشگاه ها از طریق برنامه کاربردی «شما» قابل دسترسی است. همه خانوارهای مشمول این طرح، برای اطلاع از فروشگاه های متصل به سامانه و گرفتن باقیمانده اعتبار خود می توانند از شبکه ملی اعتبار «شما» استفاده کنند یا اینکه با کد دستوری 500 1463 # تماس بگیرند.