آرشیو دو‌شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲، شماره ۸۳۳۳
سیاسی
۶
دولت

روز گذشته با حضور آیت الله رئیسی صورت گرفت : افتتاح بیمارستان امام خمینی (ره) شهریار پس از 34 سال انتظار

روز گذشته همزمان با روز ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار، بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امام خمینی(ره) شهریار، به عنوان آرزوی 34 ساله مردم این منطقه با حضور رئیس جمهور افتتاح شد. تکمیل این طرح درمانی را می توان گامی دیگر در نهضت تکمیل طرح های نیمه تمام در دولت سیزدهم دانست. این بیمارستان 313 تخته که تا سال گذشته هنوز یک طرح نیمه تمام بود، در جریان سفر آیت الله رئیسی به این منطقه، به عنوان یک طرح نیمه تمام جزو دستورات و مصوبات سفر قرار گرفت. عملیات احداث این بیمارستان در شهرستان محروم شهریار که از 34 سال قبل آغاز شده بود، تا سال گذشته تنها پیشرفت 76درصدی در حوزه عملیات ساختمانی و تجهیز داشت. رئیس جمهور پس از سفر اردیبهشت 1401 خود به شهرستان شهریار و بازدید از این پروژه دستور داد مشکلات اداری و مالی تکمیل آن در کوتاه ترین زمان رفع شود. حالا این مشکلات رفع، تامین مالی انجام و پروژه تکمیل شده است. این مجتمع 18 بخش بیمارستانی دارد و کار پذیرش بیمار و انجام عمل های جراحی را از آبان ماه آغاز کرده است. در ماه های آینده نیز مرکز جامع سرطان آن با پیشرفته ترین تجهیزات تشخیصی و درمانی راه اندازی خواهد شد. در کنار اهمیت افتتاح طرح به عنوان بخشی از نهضت اتمام طرح های نیمه تمام، باید به اهمیت افتتاح این بیمارستان در رفع نیازهای مناطق حاشیه ای شهر تهران هم اشاره کرد. بویژه اینکه این مناطق، نسبت به سایر بخش های کشور، دچار محرومیت نسبی در حوزه درمانی بودند. اکنون اما با این افتتاح در دولت سیزدهم، می توان آن را گامی بلند در جهت ارتقای شاخص های درمانی این منطقه دانست.

جهان؛ محزون حوادث غزه

آیت الله رئیسی در این مراسم، با تبریک ولادت حضرت زینب(س) بویژه به کادر درمانی و پرستاران تلاشگر کشور، ابتدا به این واقعیت اشاره کرد که ما و دیگر ملت های جهان این روزها بسیار محزون و ناراحت حوادث تلخ غزه هستم. رئیس جمهور افزود: جا دارد از اینجا به عنوان یک مرکز درمانی، یاد همه پرستاران و پزشکان شهید بیمارستان های غزه را گرامی بداریم که یک مجاهدت ویژه و جانانه داشتند که در تاریخ ثبت خواهد شد. مقاومت و از خودگذشتگی کادر درمانی در غزه مثال زدنی و یک الگو برای جامعه پرستاری در همه دنیاست.

قدردانی از خدمات پرستاران

آیت الله رئیسی در ادامه با بیان اینکه امروز به یمن ولادت حضرت زینب کبری(س) روزی بسیار مبارک و شایسته برای تجلیل از پرستاران است، اظهارکرد: پرستاری یکی از مشاغلی است که به صبر و ظرفیت بسیار بالایی نیاز دارد و پرستاران و کادر درمان ما در مقاطع مختلف بویژه در دوران سخت شیوع کرونا نشان دادند که از صبر، ظرفیت و روحیه ایثار بسیار بالایی برخوردارند و در این میدان بسیار خوش درخشیدند؛ از همه اعضای کادر درمان کشور قدردانی کرده و یاد شهدای عرصه خدمت را گرامی می دارم.

ارتقای امکانات درمانی

رئیس جمهور موضوع سلامت و نیاز به خدمات درمانی را از ضرورت های کشور و محورهای توجه و تلاش دولت مردمی دانست و گفت: دولت مردمی تلاش قابل توجهی برای ارتقای دسترسی مردم مناطق کمتر برخوردار به امکانات درمانی داشته است.

آیت الله رئیسی با اشاره به اهتمام دولت مردمی برای تکمیل پروژه های نیمه تمام اضافه کرد: از آغاز به کار دولت مردمی تکمیل طرح هایی را که به هر دلیل اعم از فنی، حقوقی، مالی و غیره نیمه تمام مانده بودند، در دستور کار قرار دادیم و در سفر سال گذشته به شهریار نیز پس از بازدید از این بیمارستان که مردم بیش از 30 سال چشم انتظار افتتاح آن بودند، در دستور کار قرار گرفت که بحمدالله شاهد آغاز رسمی بهره برداری از آن هستیم. رئیس جمهور با بیان اینکه کار تجهیز یک مرکز درمانی سخت تر و حساس تر از عملیات ساختمانی آن است، از تلاش دست اندرکاران تکمیل و تجهیز بیمارستان امام خمینی(ره) شهریار قدردانی کرد و افتتاح این مرکز درمانی را به مردم شهریار و کادر درمان تبریک گفت.

آیت الله رئیسی در ادامه با تاکید بر ضرورت اولویت دهی به موضوع بهداشت پیش از درمان، تصریح کرد: ما هر چه نسبت به مساله بهداشت اهتمام داشته باشیم و در این بخش سرمایه گذاری کنیم شرایط به گونه ای خواهد شد که دیگر نیاز به درمان نخواهیم داشت.

تکمیل تعرفه گذاری خدمات پرستاری

رئیس جمهور همچنین به موضوع نظام تعرفه گذاری برای خدمات پرستاری به عنوان یکی از مطالبات و خواسته های پرستاران کشور اشاره کرد و گفت: این موضوع پس از تاخیری 12 ساله در دولت مردمی آغاز شده و ما مصمم به تکمیل آن هستیم چرا که معتقدیم شغل پرستاری از جمله مشاغل بسیار مهم و دارای ارزش است و دولت ارج نهادن به خدمات و توجه به خواسته های این قشر شریف را وظیفه خود می داند.آیت الله رئیسی احداث مهدکودک در همه ادارات و سازمان ها برای رفاه حال بانوان شاغل را مورد تاکید قرار داد و گفت: یکی از برنامه های دولت برای رفع مشکل بانوان شاغل، افزایش کیفیت کار و همچنین پیشبرد سیاستگذاری ها در حوزه افزایش جمعیت ایجاد مهدکودک در همه سازمان ها و ادارات دولتی است. رئیس جمهور پس از افتتاح از بخش های مختلف این بیمارستان بازدید کرد و با توضیحات دست اندرکاران در جریان روند فعالیت های آن قرار گرفت.

تجدیدنظر در تقسیمات کشوری شهریار

آیت الله رئیسی در جریان سفر به شهرستان شهریار، در اجتماع مردم این شهرستان هم با قدردانی از همه کسانی که در طول این سال ها برای پیشرفت و رشد کشور و از جمله مناطق غرب استان تهران تلاش کرده اند، گفت: امروز باید در این مناطق به اقتضای توسعه ای که صورت گرفته تجدیدنظری در تقسیمات کشوری در شهرستان ها و استان انجام شود؛ تجدیدنظر در تقسیمات کشوری این منطقه جزو برنامه های دولت است و کارشناسان مربوطه در حال بررسی های لازم هستند تا ارتقای تقسیمات کشوری در این منطقه به منطقی ترین شکل ممکن صورت گیرد.رئیس جمهور همچنین با اشاره به اهمیت مساله تردد و حمل و نقل در این منطقه چه در بخش های درونی و چه به لحاظ ارتباط با دیگر مناطق استان و کشور گفت: توسعه خطوط ریلی و مترو به منطقه شهریار نیز از ضرورت هایی است که از سوی شهرداری ها دنبال می شود و دولت نیز از تلاش های آنها در این زمینه حمایت می کند. آیت الله رئیسی در ادامه به اهمیت مساله آموزش و مسائل فرهنگی در شهرستان شهریار و مناطق غربی استان تهران بویژه با توجه به مهاجرت گسترده به این منطقه اشاره و تاکید کرد: مردم این مناطق، مردمی دلداده به انقلاب، علاقه مند به ارزش ها و پایبند به فرهنگ اسلامی و ایرانی هستند و باید تلاش کنیم این هویت و فرهنگ حفظ شده و ارتقا یابد.

رئیس جمهور گفت: پیش از آمدن به این سفر، همکاران من مسائل استان را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که حتما باید امکانات و زیرساخت های آموزشی و فرهنگی این منطقه متناسب با اقتضائات جمعیتی و جغرافیایی آن توسعه یابد و ارتقای وضعیت فرهنگی و آموزشی این منطقه در کنار توجه به مسائل اقتصادی و معیشتی جزو اولویت ها و ضرورت هاست.

حل مشکلات مردم بدون هرگونه روابط ناسالم

آیت الله رئیسی در ادامه توجه به ارباب رجوع و پیگیری مشکلات مراجعان به دستگاه های اداری و اجرایی به عنوان یکی از انتظارات بحق مردم از دولت را مورد تاکید قرار داد و گفت: خواسته بنده از همه همکاران در دستگاه های اداری و اجرایی آن است که مسائل و مشکلات مردم را به دور از هرگونه روابط ناسالم و ناعادلانه مورد توجه و پیگیری قرار دهند، به گونه ای که مردم احساس کنند خدمتگزارانشان در دستگاه های اداری و اجرایی حقیقتا به دنبال گره گشایی از مشکلات آنها هستند. وی بر پیگیری نامه ها و درخواست های مردم از دولت تاکید و اظهارکرد: حتما همکاران بنده در بخش ارتباطات مردمی دولت نامه های دریافت شده از سوی مردم را به دقت بررسی و خواسته های آنها را پیگیری خواهند کرد چرا که اساسا یکی از دلایل اصلی آمدن من در میان مردم توجه به خواسته های آنهاست.

آیت الله رئیسی در بخش پایانی سخنان خود، با انتقاد از سکوت مجامع بین المللی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، گفت: امروز مردم دنیا علاوه بر تنفر شدید از رژیم صهیونیستی و امریکا نسبت به همه سازکارهای بین المللی نیز احساس ناامیدی و ناکارآمدی می کنند و به دنبال نظم عادلانه جهانی هستند و ما یقین داریم با اراده ملت ها و خون پاک همه کودکان مظلوم فلسطینی، نظام عادلانه جهانی در دنیا شکل خواهد گرفت.

برش

تکمیل بیمارستان های کمربند جنوبی استان تهران در اولویت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تکمیل بیمارستان های حاشیه کمربند جنوبی استان تهران را از اولویت های دولت مردمی برشمرد. بهرام عین اللهی با بیان اینکه سعی داریم در دولت سیزدهم امور مربوط به بیمارستان های کمربند جنوبی تهران را تکمیل کنیم، گفت: با شروع به کار دولت سیزدهم تاکنون یک هزار و 700 تخت بیمارستانی افتتاح شده است و یک هزار و 400 تخت دیگر نیز بزودی آماده بهره برداری می شود. وی بیان کرد: بیمارستان شهریار با دارا بودن 42 تخت اورژانس و 10 تخت عمل جراحی به جنرال بیمارستان معروف است. عین اللهی درباره استفاده مردم از این بیمارستان گفت: استفاده رایگان و خدمات دهی بیمه ای از اهم موضوعات بهره برداری مردم از این بیمارستان در استان تهران است. وی اضافه کرد: بیمارستان شهریار بیمارستانی جامع است که تمام درمان های لازم در آن ارائه می شود. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره جذب پرستاران نیز اعلام کرد: 25 هزار مجوز جذب برای پرستاران داشتیم که با انجام آزمون و مراحل گزینش ان شاءالله بزودی جذب حدود 14 هزار نفر از میان پرستاران واجد شرایط خواهیم داشت.