چرایی اعتقاد به غیبت منجی و وظیفه منتظران

چکیده:
یکی از موضوعات مهم در اعتقاد دینی، موضوع مهدویت و مساله ظهور امام عصر می باشد. تمامی ادیان الهی بدان معتقد بوده و همگی در انتظار منجی آخرالزمان می باشند. در اسلام نیز توجه خاصی بدان مبذول شده و آیات و روایات فراوانی به این امر اختصاص یافته است. اما سوال اصلی و رسالت این مقاله این است که چرا آن حضرت غائب شده اند؟ و آیا در دوران غیبت آن حضرت، ما معتقدین و پیروان منجی مسئولیت و رسالتی در تحقق ظهور داریم یا خیر؟ در این امر نظریه ها مختلف است. برخی از دیدگاه ها به گونه ای مطرح شده که هر نوع تکلیف و وظیفه را از ما سلب می نماید. ولی دیدگاه درست این گونه نیست. این مقاله می کوشد تا با توجه به آیات و روایات و دلایل عقلی به بررسی این موضوع بپردازد و علت اصلی غیبت منجی بشریت که عدم آمادگی انسانهاست را به اثبات برساند، و آنگاه رسالت ما در آماده شدن و آماده ساختن و زمینه سازی ظهور آن مصلح کل را مشخص نماید.
زبان:
فارسی
صفحه:
7
لینک کوتاه:
magiran.com/p1115370 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!