بررسی فاکتورهای موثر بر طراحی پروتکل های مسیریابی برای شبکه های حسگر بی سیم صوتی زیرآب

پیام:
چکیده:
ویژگی های منحصربه فرد شبکه های حسگرصوتی زیرآب، مانند توپولوژی پویا وچگال یک متر، باعث شده است که این شبکه ها، تفاوت زیادی با شبکه های حسگربی سیم زمینی، داشته باشند. ارتباطات درشبکه های حسگرصوتی زیرآب، به دلیل شرایط محیط پیرامون، تحت تاثیرعواملی چون اتلاف انتقال، نویز، چند مسیره شدن، پخش دوپلر و تاخیرانتشار بالا و متغیر هستند. علاوه براین، پهنای باندکم، منجربه نرخ خطای بیت بالاتری می شود.گره ها، اغلب با باطری تغذیه می شوند و شارژ مجدد باطری گره ها مشکل است. با توجه به اینکه کشور ما دارای مرزهای آبی طولانی در منطقه خلیج فارس میباشد و این منطقه دارای شرایط نظامی و اقتصادی خاصی است، لذاتحقیق دراین زمینه از اهمیت زیادی برخورداراست. تفاوت های اساسی بین انتشارصوت درزیرآب وامواج رادیویی درسطح زمین، ایجاب می کندکه معیارهای جدیدی برای طراحی پروتکل های مسیریابی، درنظرگرفته شود. هدف از ارائه این مقاله، شناخت مسائل مربوط به محیط زیرآب، جهت ارائه پروتکل های مسیریابی مناسب در شبکه های مربوطه می باشد.
زبان:
فارسی
صفحه:
1
لینک کوتاه:
magiran.com/p1165202 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!