بیماری زردی فوزاریومی گلایول

پیام:
چکیده:
بیماری زردی فوزاریومی باعث زرد، قهوه ای و پژمرده شدن برگ ها و پوسیدگی پیاز گلایول شده و به کاهش کمی،کیفی و بازارپسندی گل ها می انجامد. این بیماری توسط 4 گونه Fusarium، مخصوصا قارچ خاک زی F. oxysporum f. sp. gladioli پدید می آید. این قارچ ها به صورت میسلیوم، کلامیدوسپور، میکرو و ماکروکنیدیوم قادر به بقاء در خاک می باشند. تغییر رنگ پیاز های آلوده، نرم، چروکیده و مومیایی شدن آن ها در انبار از اصلی ترین نشانه های بیماری محسوب می شوند. علی رغم تلاش های زیاد برای مدیریت بیماری، آن همچنان یک مشکل جدی در مناطق پرورش گلایول دنیا است. روش مدیریت بیماری معمولا بر شناسایی و کاشت ارقام مقاوم، کاربرد سموم شیمیایی، روش های زراعی و مبارزه زیستی استوار است. در هر حال تلفیقی از چند روش فرصت بهتری در مدیریت این بیماری پدید می آورد.
زبان:
فارسی
صفحه:
18
لینک کوتاه:
magiran.com/p1230807 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.