بررسی تاثیر ارتعاشات ناشی از حرکات شناورهای تندرو بر عملکرد و سلامتی انسان

پیام:
چکیده:
در این مقاله اثر ارتعاشات ناشی از حرکات شناورهای تندرو بر عملکرد و سلامتی انسان مطالعه شده است. در شناورهای تندرو، ارتعاشات مکانیکی وارد بر بدن انسان از برهمکنش حرکات جسم و سیال (نظیر پدیده کوبش) و ارتعاشات هارمونیک سازه حاصل از منابع تامین انرژی مانند موتورها و سیستم رانش ناشی می گردد. نوسانات تکراری نظیر ضربات مکرر بدنه شناور در دریا علاوه بر خستگی، عامل بالقوه ای در ایجاد صدمه دیدگی، تنش های روانی و کاهش کیفیت عملکرد در خدمه و مسافران خواهد بود. علاوه بر موارد فوق، در ارتعاشات با فرکانس های بالا باید اثر ایجاد نوفه و کاهش شنوایی نیز بررسی شود. عموما در ارتعاشات با فرکانس پایین (زیر 0،5 هرتز) وقوع دریازدگی و ایجاد مشکلات عصبی محتمل است. اما در ارتعاشات با فرکانس های بالاتر از 1 هرتز معمولا دریازدگی، تهوع و بیماری های ناشی از حرکت اتفاق نمی افتد و ایجاد اختلال در وظایف و فعالیت ها به شکل هایی چون شتاب زدگی، بی نظمی و خستگی همچنین ایجاد دردهای ناحیه پشت و کمر در سرنشینان دیده خواهد شد.
زبان:
فارسی
صفحات:
3 -11
لینک کوتاه:
magiran.com/p1338367 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!