امکانسنجی احداث واحد استخراج آسفالتین توسط حلال- طرح ارتقای محصولات سنگین نفتی

چکیده:
در مساله ارتقای فرآورده های سنگین پالایشی، دست طراحان در زمینه انتخاب فناوری بهینه؛ از میان طیف وسیعی از فناوری های ارائه شده؛ تا حد زیادی باز است. در این مطالعه، فناوری استخراج آسفالتن توسط حلال به منظور ارتقای باقیمانده برج خلا (1/6API=) حاصل از تقطیر نفت خام سنگین ایران مورد بررسی قرار گرفت. در اینجا با تمرکز بر موضوعاتی نظیر انتخاب فناوری، تنوع در سبد محصولات، شبیه سازی فرایند و محاسبات مالی اقتصادی، احداث یک واحد 30هزار بشکه در روز خوراک باقیمانده برج خلا برای تولید روغن آسفالت زدایی شده، قیر و آسفالت گرانولی امکانسنجی شده است. با لحاظ نمودن محدودیت های کمی و کیفی محصولات و استفاده از گاز مایع به عنوان حلال، میزان 35% از حجم خوراک به عنوان محصول روغن آسفالت زدایی شده (30API=) استخراج می گردد. همچنین هزینه کل سرمایه گذاری 105 میلیون دلار برآورد می گردد که نرخ و مدت زمان برگشت سرمایه، به ترتیب 54% و 4 سال را به همراه دارد.
زبان:
فارسی
صفحات:
166 -177
لینک کوتاه:
magiran.com/p1517344 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!