بررسی آزمایشگاهی بهبود رفتار لرزه ای پیوندهای ساخته شده از مقطع لانه زنبوری در قاب با مهاربندی برون محور

پیام:
چکیده:
عدم وجود آیین نامه طرح لرزه ای سازه های فولادی در دهه هفتاد در ایران، منجر به کاربرد گسترده تیرهای لانه زنبوری در قاب های مهاربندی شده ی واگرا، به عنوان پیوند گردید. این موضوع، ضرورت بررسی رفتارلرزه ای این گونه قاب ها را برای بهسازی لرزه ای آنها ایجاب می نماید. تیر پیوند، به عنوان محل تشکیل مفصل پلاستیک در EBFها، نقش اصلی را در استهلاک انرژی ورودی زلزله و رفتار لرزه ای این قاب ها دارد. وجود سوراخ های جان در پیوندهای لانه زنبوری، ظرفیت استهلاک انرژی قاب مهاربندی شده واگرا را به دلیل عدم گسترش مفصل پلاستیک در جان و احتمال بروز مدهای شکست ترد، کاهش می دهد.در این مطالعه آزمایشگاهی،4 نمونه پیوند، شامل پیوند بدون سخت کننده، پیوند با سخت کننده پیشنهادی AISC2010 و دو نمونه پیوند با جزئیات پیشنهادی، با سخت کننده های طولی و مورب، تحت بارگذاری رفت و برگشتی شبه استاتیکی بررسی گردید. نتایج حاکی از رفتار غیر شکل پذیر و دارای زوال مقاومت و سختی پیوندهای معمول (دو نمونه اول) و ارتقاء پارامترهای لرزه ای جزئیات پیشنهادی بود.
زبان:
فارسی
صفحه:
5
لینک کوتاه:
magiran.com/p1517894 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!