مروری بر روش های مختلف پایش وضعیت توربین بادی

پیام:
چکیده:
توربین بادی عبارت است از مجموعه ای پیچیده از سیستم های الکترومکانیکی که انرژی جنبشی باد را به توان الکتریکی تبدیل می کند. امروزه استفاده از توربین های بادی بسیار رواج یافته است. این ادوات بیشتر در محیط های بسیار نامساعد کار می کنند و به همین دلیل در معرض انواع خرابی ها قرار می گیرند. در این مقاله، به مرور و بررسی انواع روش های عیب یابی و پایش وضعیت قسمت های متنوع توربین بادی (مانند سیستم انتقال توان، پره ها، برجک و یاتاقان ها) پرداخته می شود. از جمله مهمترین این روش ها می توان به روش های آنالیز ارتعاشات، تحلیل درخت عیب، آزمایش فراصوت و جر این ها اشاره داشت. روش های مذکور می توانند علاوه بر اینکه وقوع خرابی در سیستم توربین بادی را پیشگیری نمایند و مانع از کار افتادگی آن شوند، سبب صرفه جویی در هزینه های نگه داری و تعمیرات توربین ها شده و میزان دقت و کیفیت شناسایی خرابی ها را بهبود بخشند. بر این اساس، روش نشر آوایی نسبت به روش آنالیز ارتعاشات دقیق تر و در مدت زمان کمتری به وجود عیب پی می برد. این در حالی است که روش فراصوت تنها تخمینی از محل و نوع عیب به دست می دهد؛ گفتنی است دقیق ترین روشی که امروزه در امر عیب یابی توربین بادی استفاده می شود، روش رادیوگرافی است.
زبان:
فارسی
صفحه:
97
لینک کوتاه:
magiran.com/p1596020 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.