مروری بر اصلاح سطحی الیاف پشم به کمک فناوری پلاسما و اثر آن بر خواص رنگرزی این لیف

چکیده:
استفاده از فناوری پلاسما به عنوان روشی سریع و دوست دار محیط زیست برای اصلاح خواص کالاهای نساجی مورد توجه بسیاری از پژوهشگران قرار گرفته است. پژوهش های متنوعی درباره اصلاح پشم به عنوان یکی از پرمصرف ترین الیاف نساجی با عملیات پلاسما انجام شده است. در این مقاله، مقالات منتشر شده در زمینه اثرهای عملیات پلاسما روی خواص فیزیکی و شیمیایی الیاف پشم شامل شکل شناسی سطحی، استحکام، گروه های فعال شیمیایی سطحی و جذب آب مویینگی بررسی شد. از آنجا که عملیات پلاسما می تواند در سطح الیاف پشم حکاکی انجام داده و با افزایش آبدوستی، اثر مستقیم بر رنگرزی الیاف داشته باشد، پژوهش های مختلف انجام شده درباره اثر استفاده از پلاسمای گازهای متفاوت بر رنگرزی الیاف پشم به وسیله رنگزاهای مختلف مصنوعی و طبیعی بررسی و تحلیل شده است. به طور کلی استفاده از عملیات پلاسما با گازهایی مانند اکسی ژن، نیتروژن و آرگون پیش از رنگرزی، سبب بهبود رمق کشی رنگزاهای آنیونی با الیاف پشم شده و در مواردی خواص ثبات رنگی کالای اصلاح شده در مقایسه با کالای اصلاح نشده بهبود یافته است.
زبان:
فارسی
صفحات:
35 -43
لینک کوتاه:
magiran.com/p1597890 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.