کنترل نیمه فعال سازه یک درجه آزادی با استفاده از میراگر مایع با پره قابل تنظیم

پیام:
چکیده:
روش های کنترل سازه به دنبال کاهش پاسخ سازه و ارتقا رفتار دینامیک سازه تحت اثر بارهای جانبی مثل باد و زلزله می باشد. روش های کنترلی را می توان به سه دسته کلی غیر فعال، فعال و نیمه فعال تقسیم نمود. کنترل نیمه فعال علاوه بر قابلیت سازگاری کنترل فعال، قابلیت اطمینان کنترل غیر فعال را دارا می باشد. در کنترل نیمه فعال به یک منبع انرژی کوچک خارجی نیاز است که این امر در زلزله ها به علت احتمال قطع شدن برق امکان استفاده از آن را فراهم می نماید.
میراگر های مایع یک میراگر ارزان از نظر نصب و ساخت بوده و هزینه نگهداری پایینی دارد در عین حال امکان استفاده از آن به عنوان مخزن آب از ویژگی های دیگر این نوع میراگر ها می باشد. میراگر مورد استفاده دارای 4 پره در دو ردیف بوده که امکان چرخش آن در حین تحریک فراهم می باشد. برای طراحی الگوریتم کنترلی از روش کنترل بهینه خطی استفاده شده و تاخیر زمانی نیز در الگوریتم کنترلی لحاظ گردیده است. در این مطالعه از 4 رکورد زلزله حوزه نزدیک و 4 رکورد حوزه دور استفاده شده تا بتوان اثر چرخش پره ها را بررسی نمود. نتایج این مطالعه نشان می دهد که میراگر مایع با پره قابل تنظیم در کنترل نیمه فعال باعث بهبود رفتار سازه نسبت به کنترل غیرفعال می گردد. همچنین بازدهی میراگر در زلزله های حوزه نزدیک بهتر از زلزله های حوزه دور می باشد.
زبان:
فارسی
صفحه:
69
لینک کوتاه:
magiran.com/p1734035 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!