تشخیص گرمای بیش از حد در سیستم های قدرت با استفاده از مواد ترموکرومیک و پردازش تصویر

چکیده:
با توجه به اینکه تشخیص نقص در تجهیزات الکتریکی باعث جلوگیری از بروز حادثه، خسارت و تلفات می شود، ضرورت ایجاب می کند تا کارهای موثر در تشخیص دادن نقص انجام شود تا بتوانیم خطا را پیش بینی و پیش گیری نماییم. در حال حاضر در سیستم های قدرت نقص های حرارتی توسط ابزار ترموگرافی شناسایی می شود که دارای محدودیت هایی از قبیل نیاز داشتن به تجهیزات گران قیمت ترموگرافی می باشد. در این مقاله، یک روش جدید برای شناسایی نقص در تجهیزات برقی ارائه میشود. در این روش استفاده از مواد ترموکرومیک در سیستم های قدرت پیشنهاد شده است. ترموکرومیک ها نوعی از مواد هوشمند می باشند که به صورت برگشت پذیر رنگشان با دما تغییر می کنند. با توجه به اینکه اغلب نقص ها در تجهیزات باعث تولید حرارت می شوند، در صورتی که مواد ترموکرومیک روی تجهیزات پوشش داده شوند، با افزایش دما در محل نقص، تغییر رنگ حاصل می شود. در این مقاله، تجهیزات الکتریکی با مواد ترموکرومیک پوشش داده شدند. سپس با معرفی ویژگی های نوین مربوط به هیستوگرام در مرحله اول و همچنین DRLBP و شبکه عصبی در مرحله دوم به دو دسته دارای نقص و بدون نقص طبقه بندی شدند. نتایج نشان داد که در روش پیشنهادی با افزایش دما در محل دارای نقص تغییر رنگ مشهود حاصل می شود و شناسایی نقص به سادگی و با دقت بالایی قابل تشخیص است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
3 -12
لینک کوتاه:
magiran.com/p1790672 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.